Van-e szabad bejárása adott ingatlanba örökösnek, ha van kulcsa, de nincs bejelentve oda (nem él ott életvitelszerűen)?
Köszönöm az eddigi meglátásokat. Persze a részletektől függ, és hogy a kedves válaszolók értenek-e a vonatkozó joghoz. Ezért kellenek számomra paragrafusok.
Adott egy ingatlan, egyetlen személy van oda bejelentve évek óta, a szüleivel együtt, de szülei elhunytak időközben. A jelenleg is ott élő személy az egyetlen, aki életvitelszerűen él ott, az egyetlen, aki a közüzemekhez be van jelentve, az egyetlen, aki fizeti rezsit az ingatlan vonatkozásában.
Nem tudom, ki a haszonélvező, vagy van-e, mert nem értek a joghoz, nem tudom, hogyan lehet utánanézni és ki nézhet utána.
Létezik egy további örökös, aki zaklatja otthonában (a kérdéses ingatlanban, amit ketten örököltek) a másik örököst, tehát azt zaklatja, aki egyedüliként oda van bejelentve.
A zaklatót és rokonait ki lehet tiltani az ingatlanból?
Konkrétan mivel zaklatja az egyik örökös a másikat?
Ez az információ egyébként még mindig kevés, de gyanítom, hogy nincs haszonélvező, csak két tulajdonos, és az egyikük benne lakik a lakásban, a másik meg odajárogat.
Ha van tulajdoni joga a lakásban, akkor joga van odamenni. A zaklatás egy büntetőjogi kategória, bár nem tudom miben merül ki ez ebben az esetben.
ma 18:03
Teljesen igaz, csak kérdező elfelejtette ezt az apróságot megemlíteni.
Kérdező! Jó lenne, ha leírnád a helyzetet, mert így senki sem fog tudni válaszolni neked.
Azt, hogy ki lakik az ingatlanban (tulajdonos vagy haszonélvező) az örökös pontosan tudja, hiszen a hagyaték átadásakor ez kiderült.
Az örökös (ha valóban az) az örökhagyó halálának pillanatától tulajdonosa az ingatlannak.
Ennek apropóján akkor megy oda, amikor akar és ebbéli joga okán azt visz, fogad oda akit akar.
Egy feltétellel, a tulajdonát a tulajdonostársa rovására nem birtokolhatja, a jogain túl nem terjeszkedhet.
Ha a tulajdonostárs a másik odalátogatását zaklatásnak éli meg, akkor pert indíthat vagy akár feljelentést is tehet birtokháborítás címén, esetleg birtokvédelmet kérhet a helyi jegyzőtől.
Ezeket az információkat, hogy ki a tulaj meg haszonélvező meg ilyesmi, úgy tudod meg, hogy lekéred a tulajdoni lapját a háznak. Ezt a Földhivatalban is meg tudod tenni, de az Ügyfélkapun is, ráadásul évi 2db-ot ingyenesen. Tedd meg és azon rajta lesz minden.
Ha két tulaj van, akkor az, aki nem lakik ott kérhet bérleti díjat attól, aki ott lakik. Tehát ha ezzel zaklat, akkor igaza van.
"Ha két tulaj van, akkor az, aki nem lakik ott kérhet bérleti díjat attól, aki ott lakik. "
Ez hülyeség. Miért kérhetne?
Akkor van joga ilyesmihez, ha a másik tulajdonos a saját tulajdonrészét meghaladóan használja az ingatlant.
Ha pl. 2 szobás lakóépületről van szó és az egyik tulaj (50 %) csak az egyik szobát használja (valamint a többi helyiséget), akkor nem kérhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!