Ez hogy van az itélet hozásnál?
Ugye a büntető eljárások a BTK szerint működnek (ha jól tudom) van is egy pár paragrafus. Azonban vannak olyan bűncselekmények, ahol azt adják meg, hogy "x évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő" Ez azt jelenti, hogy a leges legrosszabb esetben lehet x év a büntetés? Vagy ez mehet még feljebb is?
Ha pl. valaki az összes felsorolt kitérést elköveti egy bűncselekménynél, akkor is x évet fog kapni? (Érdekel a büntetőjog, ezért kérdezem)
Akkor ez nem úgy van, ahogy én értelmezem?
pl: A csalásnál úgy szól, hogy:
"373. § (1) Aki jogtalan haszonszerzés végett mást tévedésbe ejt, vagy tévedésben tart, és ezzel kárt okoz, csalást követ el.
(2) A büntetés vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztés, ha
a) a csalás kisebb kárt okoz, vagy
b) a szabálysértési értékhatárt meg nem haladó kárt okozó csalást
ba) bűnszövetségben,
bb) közveszély színhelyén,
bc) üzletszerűen,
bd) jótékony célú adománygyűjtést színlelve
követik el."
Ha pl. valaki a a szabálysértési értékhatárt nem haladja meg, de a ba) - bd)-ig az összes cselekményt elkövetim akkor is 2 évet kap? Nem 8 évet?
Itt van érthetőbben: (Garázdaság példa)
„339. § (1) Aki olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a garázdaságot
a) csoportosan,
b) a köznyugalmat súlyosan megzavarva,
c) fegyveresen,
d) felfegyverkezve vagy
e) nyilvános rendezvényen
követik el.”
Ha valaki a (2)-es pontban elköveti az a), b), c), d), e) cselekményeket, akkor is évet kap/kapnak, vagy maximum 15 évet?
Btk. adja az anyagi jogi részét (mi a bűncselekmény, ki az elkövető, milyen büntetés kaphat) és a Be. (büntetőeljárásról szóló törvény) adja az eljárási részét, vagyis milyen összetételű bíróság, milyen eljárási rend szerint köteles lefolytatnia az eljárást, melyet ügydöntő határozattal zár le.
Sem garázdaságnál, sem csalásnál nem adódnak össze a büntetési tételek, a legsúlyosabb cselekmény alapulvételével történik a büntetés kiszabása (most végtelenül leegyszerűsítettem, mert rengeteg halmazati szabály, törvényi egység és többrendbeliség is befolyásolja, de ha nagyon pongyolán fogalmazom meg, akkor tkp ennyi).
Nem tudom mennyire szemléletes példa, de vegyünk egy minősített emberölést (Btk. 160. (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés több pontja szerint is minősülő emberölés bűntette):
"160. § (1) Aki mást megöl, bűntett miatt öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés tíz évtől húsz évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztés, ha az emberölést
a) előre kitervelten,
b) nyereségvágyból,
c) aljas indokból vagy célból,
d) különös kegyetlenséggel,
e) hivatalos személy vagy külföldi hivatalos személy sérelmére, hivatalos eljárása alatt, illetve emiatt, közfeladatot ellátó személy sérelmére, e feladatának teljesítése során, továbbá a hivatalos, a külföldi hivatalos vagy a közfeladatot ellátó személy támogatására vagy védelmére kelt személy sérelmére,
f) több ember sérelmére,
g) több ember életét veszélyeztetve,
h) különös visszaesőként,
i) tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére,
j) védekezésre képtelen személy sérelmére vagy
k) a bűncselekmény elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére
követik el."
Adott egy 50 éves férfi, sok az adóssága, de van egy jómódú szomszédja, és elhatározza, hogy ezt a szomszédot megöli, majd a vagyonát elveszi. Átmegy, a szomszédot leitatja, majd 47 késszúrással végez vele. Ez - bár sarkos példa - egyrészt nyereségvágyból elkövetett emberölés, másrészt a szúrások nagy száma megalapozza, hogy a bíróság megállapítsa a különös kegyetlenséggel történő elkövetést is. És ilyenkor ha jól gondolnád, mi lenne? Kétszeres életfogytiglan a maximum? Ilyet a magyar büntetőjog nem ismer.
A Btk.-ban az egyes tényállások mellé rendelt szankciók felső határát a bíróság csak a Btk. által szabályozott esetekben lépheti túl, mégpedig ha az elkövető visszaeső vagy halmazati büntetés kiszabására van szükség. Egyébként annyi a plafon amennyi oda van írva. Akkor is, ha egy tényálláson belül az összes minősítő körülményt kimeríti az elkövető tette.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!