Jogosan követelhetnek rajtam közműtartozást, ha időközben a lakás már többször tulajdonost váltott?
10 éve eladtam egy örökölt lakást, ami azóta többször tulajdonost váltott, viszont a közmű átíratás elfelejtődött, ezért az még mindig az elhunyt nevén volt. Ezt abból tudtam meg, hogy nem fizetett be számlákat az egyik új tulajdonos, a követelést eladták egy cégnek, ami engem keresett meg azzal, hogy még mindig az elhunyt örökhagyó nevén van a közmű, ezért nekem kell helytállnom a tartozásért.
Szerintetek ez jogos, hogy több tulajdonosváltás után engem keresnek meg, és nem azt, akié a tulajdoni lap szerint volt az ingatlan akkor, amikor a tartozást csinálták?
Ahogy a többiek már írták, a közműnek az elhunyttal van szerződése azóta is és te vagy az örököse. Neked kellett volna a közműcégektől szerződésmódosítással elbúcsúzni.
Az egyetlen amit tehetsz, hogy bemész ezekhez a közműcégekhez és elmondod, hogy a szerződő fél már halott és te a lakást eladtad. Megpróbálkozhatsz azzal, hogy az eladás után keletkezett közmű tartozásokat próbálják meg ráterhelni az ingatlanra, a szerződéseket pedig a halálozásra tekintettel vegyék érvénytelennek.
De nem hiszem, hogy sikerülni fog, mert a szolgáltató elvégezte a dolgát és most csak az érdekli, hogy az árát megkapja.
A felelősséged nem vitatható, az a kérdés neked mennyit kell belőle kifizetned. A tulajdonosokkal kell egyezkedned, hogy fizessék ki amivel tartoznak. Ehhez az első lépés az, ha odamész és közlöd velük, hogy ha nem fizetnek, akkor azonnali hatállyal felmondod a szerződéseket a közműcégekkel és ők ott maradnak áram víz és a többi nélkül. Mivel az elhunyt nevében neked lett volna feladatod a szerződéseket átíratni az új tulajra, ahhoz is jogod van, hogy felmondd.
Amíg veled pereskedik a közmű cég vagy téged kajtat a behajtó, addig neked meg az új tulajjal kell tenned ugyanezt.
A tartozás jelenleg a neveden van, hiszen könnyen előfordulhatott volna az a helyzet is, hogy a lakást ugyan eladod, de továbbra is te vagy benne bérlőként vagy haszonélvezőként és akkor te veszed igénybe a szolgáltatásokat, neked is kell fizetned - vagyis az adósság is lehetne a tied.
Nehéz elképzelni, hogy az új tulajdonosok nem bontották volna fel a címükre érkező számlaleveleket, egyszer sem voltak kíváncsiak az évek alatt arra, hogy mennyi a fogyasztásuk. Ha pedig felbontották, akkor látták tartozást is, mert ilyenkor plusz csekket is szoktak mellékelni a számlalevélhez.
A tartozás nem olyan jelentős, vagyis nem arról van szó, hogy évekig nem fizették, valaki fizette a számlákat.
Ha nem olyan jelentős a tartozás akkor fogd kézen a mostani tulajdonost, mond neki, hogy felezitek a tartozást ha azonnal megy veled a közművesekhez és átírjátok a szerződéseket az ő nevére.
persze csak ha az alatt az idő alatt keletkezett a tartozás amikor már övék volt a lakás.
Akkor is ez a legolcsóbb megoldás számodra ha pillanatnyilag sok pénz és nem is érzed jogosnak.
de gyorsan kell lépned, mert mi van ha az új lakó észbe kap és ezentúl nem fizeti be a számlákat, mondván majd úgyis veled fognak pereskedni a tartozásért, mint most?
keresd meg őket, ajánlj alkut, felezzétek a tartozást és szabadulj meg a közműszámláktól.
Vinned kell a halotti anyakönyvi kivonatot is meg amit az örökléskor kaptál az örökségedről hivatalos iratot, esetleg a tulajdoni lapot az eladás utánról ha meg van, mert másképpen nem tudsz elintézni semmit.
"Nehéz elképzelni, hogy az új tulajdonosok nem bontották volna fel a címükre érkező számlaleveleket, egyszer sem voltak kíváncsiak az évek alatt arra, hogy mennyi a fogyasztásuk. Ha pedig felbontották, akkor látták tartozást is, mert ilyenkor plusz csekket is szoktak mellékelni a számlalevélhez."
Ha engem Kiss Pistának hívnak, és Tóth Jancsinak jönnek levelekm azt NEM BONTHATOM FEL semmi esetben sem!
AZT próbáld már felfogni, hogy ha te (vagy esetleg a meghal rokon) vagy a közmüveknél a felhasználó, akkor a közmü NEKI küld számlát és NEM ANNAK, aki éppen a lakásban lakik, máscsak azért sem, mert erröl nem is tudnak ott.
Most olvastam a kérdést, de látom, hogy régi. Nem olvastam végig a válaszokat, tehát lehet, hogy lesznek ismétlések.
1. Kötelességed bejelenteni a tulajdonos elhalálozását, de nem így tettél, ezzel tévedésbe ejtetted a szolgáltatót, ennek viselni kell a következményét. Ők azt hitték, hogy az elhunyt továbbra is él, és ő a fogyasztó, csak nem fizet, felhalmozott egy halom adósságot.
2. A szolgáltató a követelést átadta egy behajtócégnek, az meg behajtja a tartozást az örökösön.
3. Te annyit tehetsz, hogy polgári perben követeled a kártérítést a valódi fogyasztóktól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!