Hazánkban a bedőlt hiteleseknek miért nincsen elővásárlási joga a követelésre?
Spanyolországban az a gyakorlat, hogy ha egy követeléskezelő cég megvásárolja a követelést, akkor az adós megvásárolhatja ugyanazon az áron amelyen a követeléskezelő megvette.
Erre csak némi kamat és eljárási költség rakódhat rá.
Hazánkban elterjedt az a gyakorlat, hogy a bank a saját baráti körében értékesíti a bedőlt hiteleket a valós árnak a töredékéért, így egy szűk haveri kör juttat extra profithoz, miközben a betétesek pénzével nyilvánvalóan rosszul sáfárkodik, hiszen nem a lehető legmagasabb piaci ár elérésére törekszik.
bedőlt hiteleseknek elővásárlás? Mármint a saját - hitellel terhelt ingatlanaikra?
Szerinted aki nem tudja fizetni a törlesztőt, annak ugyanakkor van pénze megvenni az ingatlanát?
Végiggondoltad te ezt kérdező?
Nem az a lényeg első, hanem nincs is rá lehetősége.
Egyébként meg simán előfordulhat, hogy pénzhez jutnak vagy bármi.
Ne szólj bele abba, amihez nem értesz.
Valami nem stimmel a történetben.
Egy bedőlt hitelt nyilván nem vesznek meg értékén, hanem -esetleg jóval- értéke alatt: az adós szempontjából nem túl "szép", de a követeléskezelő cégek nyilván keresni akarnak az ügyön. Na most, ha az adós ugyanannyiért vehetné meg a saját bedőlt hitelét, mint amennyiért a követeléskezelő megvenné, akkor végeredményben minden bünti nélkül lecsökkentették az adós adósságát. Miért is tenne ilyet a hitelező, mikor van rá remény, hogy a követeléskezelő több adósságot behajt, mint amennyiért az adós megvette.
Ki néz itt hülyének kicsodát?
A kapcsolódó spanyol gyakorlatra azért kíváncsi lennék, tényleg így működik-e, és a magyarázatra is, hogy miért.
A C‑96/16. és C‑94/17. sz. egyesített ügyekben olvastam erről.
A Código Civil (spanyol polgári törvénykönyv) 1535. cikke, amely követelés engedményezése esetén az adós adósság‑visszavásárlási jogát szabályozza, a következőképpen rendelkezik:
„A vita tárgyát képező követelés értékesítésekor a kötelezett megszüntetheti a követelést azzal, hogy megfizeti az engedményes részére az általa fizetett ellenértéket, a felmerülő költségeit és az ellenérték megfizetésének napjától számított erre vonatkozó kamatokat.”
Megjegyzem: Teljesen logikus, hogy amennyiben a bank vezetésének számolnia kell azzal, hogy az adós visszavásárolhatja az adott követelést, akkor az eladási árak magasabban alakulnak, hiszen a bankvezetést egy -a baráti körön kívül eső- idegen személy (adós) részére nem motiválja ajándékozási szándék.
1. válaszoló
Előfordul, hogy egy árverésen az adós barátja vásárolja meg az ingatlant. Így menti meg a barátját, hogy ki kelljen költöznie a családi fészekből.
Ugyanígy előfordulhatna, hogy barátok és rokonok összedobják a pénzt amivel kimentik az adóst a követeléskezelő karmaiból.
A 180 forintos végtörlesztés idején az adósok zöme baráti és rokoni segítséggel zárta le a hitelét, hiszen a bankok összezártak és kartellben akadályozták a végtörlesztést, megemelték a forinthitelek kamatát, többek között.
3. válaszoló
"a követeléskezelő cégek nyilván keresni akarnak az ügyön"
Ez teljesen rendben is van. De ugyanez a cél vezérli a piac összes szereplőjét, így a bankot, a betétest aki a bankba viszi a pénzét és végül de nem utolsó sorban az adóst is aki minimalizálni szeretné a veszteségeit.
"akkor végeredményben minden bünti nélkül lecsökkentették az adós adósságát"
Ne ítélj el senkit, hisz fogalmad sincs mi a háttere egy-egy bedőlt hitelnek.
Lehet, hogy meghalt az adós párja, elveszítette a szeme világát, a munkahelyét, végül de nem utolsó sorban a bank szerződést szeghetett, illetve tisztességtelen volt.
Tehát hosszan el lehetne lamentálni azon, hogy egyáltalán ki szolgál rá jobban a büntetésre, de most nem erről akarok vitát nyitni.
"Miért is tenne ilyet a hitelező, mikor van rá remény, hogy a követeléskezelő több adósságot behajt, mint amennyiért az adós megvette."
Ha a bank elad egy bedőlt követelést, akkor az aznap nyilvántartott tőketartozást kivezeti a könyvelésből, és mindössze a követelés eladásából befolyó összeget tarja nyilván a továbbiakban, tehát a különbözet veszteséget okoz a banknak.
A probléma éppen abban rejlik, hogy a hazai bankok az európai szinthez mérten igen magas kamatfelárakkal dolgoznak, és arra hivatkoznak, hogy a nem teljesítő hitelek miatt igen magas az elszenvedett veszteségük, amit a jól teljesítő adósokra terhelnek magasabb kamat formájában.
"A kapcsolódó spanyol gyakorlatra azért kíváncsi lennék, tényleg így működik-e, és a magyarázatra is, hogy miért."
Nyilván felismerték, hogy ha az adóst kiteszik a házából, akkor nőnek a társadalmi feszültségek és növekednek az állam szociális kiadásai (hajléktalan szálló, állami gondozás, stb.)
Engem inkább az érdekelne, hogy hazánkban miért nem evidens, hogy így kellene működni.
Hazánkban is evidens. Arra nem is gondoltál, hogy más a cél? Nem azért működik így, mert ennyire futja (észből és pénzből), hanem mert így akarják.
Van itt még olyan naiv, aki nem tudja, hogy a dolgok azért olyanok, mert azt akarják?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!