Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hazánkban a bedőlt hitelesekne...

Hazánkban a bedőlt hiteleseknek miért nincsen elővásárlási joga a követelésre?

Figyelt kérdés

Spanyolországban az a gyakorlat, hogy ha egy követeléskezelő cég megvásárolja a követelést, akkor az adós megvásárolhatja ugyanazon az áron amelyen a követeléskezelő megvette.

Erre csak némi kamat és eljárási költség rakódhat rá.

Hazánkban elterjedt az a gyakorlat, hogy a bank a saját baráti körében értékesíti a bedőlt hiteleket a valós árnak a töredékéért, így egy szűk haveri kör juttat extra profithoz, miközben a betétesek pénzével nyilvánvalóan rosszul sáfárkodik, hiszen nem a lehető legmagasabb piaci ár elérésére törekszik.



2018. aug. 21. 14:21
 1/8 anonim ***** válasza:
64%

bedőlt hiteleseknek elővásárlás? Mármint a saját - hitellel terhelt ingatlanaikra?


Szerinted aki nem tudja fizetni a törlesztőt, annak ugyanakkor van pénze megvenni az ingatlanát?


Végiggondoltad te ezt kérdező?

2018. aug. 21. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
24%

Nem az a lényeg első, hanem nincs is rá lehetősége.

Egyébként meg simán előfordulhat, hogy pénzhez jutnak vagy bármi.

Ne szólj bele abba, amihez nem értesz.

2018. aug. 21. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
58%

Valami nem stimmel a történetben.

Egy bedőlt hitelt nyilván nem vesznek meg értékén, hanem -esetleg jóval- értéke alatt: az adós szempontjából nem túl "szép", de a követeléskezelő cégek nyilván keresni akarnak az ügyön. Na most, ha az adós ugyanannyiért vehetné meg a saját bedőlt hitelét, mint amennyiért a követeléskezelő megvenné, akkor végeredményben minden bünti nélkül lecsökkentették az adós adósságát. Miért is tenne ilyet a hitelező, mikor van rá remény, hogy a követeléskezelő több adósságot behajt, mint amennyiért az adós megvette.

Ki néz itt hülyének kicsodát?

A kapcsolódó spanyol gyakorlatra azért kíváncsi lennék, tényleg így működik-e, és a magyarázatra is, hogy miért.

2018. aug. 21. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Tényleg nem stimmel. Az ugyanis, hogy mi a különbség a spanyol és a magyar folyamatban. A felvetés megdöbbenést szül, ellentmondás szagot éreznek benne. Valóban így lehet ez mindenkivel, aki nem érti a két folyamat lényegét, célját, módját. És hogy mi ebben a meglepő? Semmi az égvilágon. Meglepő akkor lenne, ha értenék. Mert akkor már ez a miénk nem is létezne.
2018. aug. 21. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

A C‑96/16. és C‑94/17. sz. egyesített ügyekben olvastam erről.


A Código Civil (spanyol polgári törvénykönyv) 1535. cikke, amely követelés engedményezése esetén az adós adósság‑visszavásárlási jogát szabályozza, a következőképpen rendelkezik:

„A vita tárgyát képező követelés értékesítésekor a kötelezett megszüntetheti a követelést azzal, hogy megfizeti az engedményes részére az általa fizetett ellenértéket, a felmerülő költségeit és az ellenérték megfizetésének napjától számított erre vonatkozó kamatokat.”


[link]


Megjegyzem: Teljesen logikus, hogy amennyiben a bank vezetésének számolnia kell azzal, hogy az adós visszavásárolhatja az adott követelést, akkor az eladási árak magasabban alakulnak, hiszen a bankvezetést egy -a baráti körön kívül eső- idegen személy (adós) részére nem motiválja ajándékozási szándék.

2018. aug. 22. 11:13
 6/8 A kérdező kommentje:

1. válaszoló


Előfordul, hogy egy árverésen az adós barátja vásárolja meg az ingatlant. Így menti meg a barátját, hogy ki kelljen költöznie a családi fészekből.


Ugyanígy előfordulhatna, hogy barátok és rokonok összedobják a pénzt amivel kimentik az adóst a követeléskezelő karmaiból.


A 180 forintos végtörlesztés idején az adósok zöme baráti és rokoni segítséggel zárta le a hitelét, hiszen a bankok összezártak és kartellben akadályozták a végtörlesztést, megemelték a forinthitelek kamatát, többek között.

2018. aug. 22. 11:43
 7/8 A kérdező kommentje:

3. válaszoló


"a követeléskezelő cégek nyilván keresni akarnak az ügyön"


Ez teljesen rendben is van. De ugyanez a cél vezérli a piac összes szereplőjét, így a bankot, a betétest aki a bankba viszi a pénzét és végül de nem utolsó sorban az adóst is aki minimalizálni szeretné a veszteségeit.



"akkor végeredményben minden bünti nélkül lecsökkentették az adós adósságát"


Ne ítélj el senkit, hisz fogalmad sincs mi a háttere egy-egy bedőlt hitelnek.

Lehet, hogy meghalt az adós párja, elveszítette a szeme világát, a munkahelyét, végül de nem utolsó sorban a bank szerződést szeghetett, illetve tisztességtelen volt.

Tehát hosszan el lehetne lamentálni azon, hogy egyáltalán ki szolgál rá jobban a büntetésre, de most nem erről akarok vitát nyitni.



"Miért is tenne ilyet a hitelező, mikor van rá remény, hogy a követeléskezelő több adósságot behajt, mint amennyiért az adós megvette."


Ha a bank elad egy bedőlt követelést, akkor az aznap nyilvántartott tőketartozást kivezeti a könyvelésből, és mindössze a követelés eladásából befolyó összeget tarja nyilván a továbbiakban, tehát a különbözet veszteséget okoz a banknak.

A probléma éppen abban rejlik, hogy a hazai bankok az európai szinthez mérten igen magas kamatfelárakkal dolgoznak, és arra hivatkoznak, hogy a nem teljesítő hitelek miatt igen magas az elszenvedett veszteségük, amit a jól teljesítő adósokra terhelnek magasabb kamat formájában.



"A kapcsolódó spanyol gyakorlatra azért kíváncsi lennék, tényleg így működik-e, és a magyarázatra is, hogy miért."

Nyilván felismerték, hogy ha az adóst kiteszik a házából, akkor nőnek a társadalmi feszültségek és növekednek az állam szociális kiadásai (hajléktalan szálló, állami gondozás, stb.)

Engem inkább az érdekelne, hogy hazánkban miért nem evidens, hogy így kellene működni.

2018. aug. 22. 12:25
 8/8 anonim ***** válasza:
88%

Hazánkban is evidens. Arra nem is gondoltál, hogy más a cél? Nem azért működik így, mert ennyire futja (észből és pénzből), hanem mert így akarják.


Van itt még olyan naiv, aki nem tudja, hogy a dolgok azért olyanok, mert azt akarják?

2018. aug. 22. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!