Szóbeli végrendelet érvényes? Annak az eltitkolása büncselekmény?
A kérdés összetett igy kérem, figyeljetek:
A kérdés első része az, hogy szóbali végendelet érvényesnek számit e?
Az oké hogy csak akkor gyakorlható, ha bizonyitható is, de itt az érvényesség a kérdés.
A másik kérdés arra az esetre szól, ha az elsőre igen a válasz.
A szóbeli végrendelet eltitkolása bűncselekmény e?
Tehát teszem azt a szóbeli végrendelet elhangzásakor ott volt az egyik örökös, de ő saját haszonvágya miatt tagadja hogy ez akkor ott elhangzott.
Majd később előkerül valami bizonyíték, hangfelvétel, videofelvétel, plusz tanú, bármi amit a bíróság elfogad s érvénybe lépteti a szóbeli végrendeletet.
Ez esetben annak aki letagadta lesz ennek valami büntetőjogi következménye?
Nem egyszerű, mert a szóbeli végrendelet nem okirat. Ha az írásbeli végrendelet okirat, s haszonszerzés miatt elrejti az már lehet okirattal történő visszaélés. De szóbeli végrendelet ami a szóbeli szerződéshez hasonló, nem okirat. Szerződésnek szerződés, vagy szerződés jellegű, de nem okirat.
Igen, vannak akik szóbeli végrendeletet adnak, mert olyan helyzetben vannak, hogy nincs lehetőségük leírni, vagy közjegyzőhöz menni.
Pl. egy baleset haldokló sérültje végrendelkezhet a kórházban, két hiteles és indifferens tanú előtt. (orvos, ápoló, pap, stb.)
Elfogadott dolog és ezt tisztességes emberek nem is vitatják, mert egy haldokló kívánságát, anyagi haszonszerzésből semmibe venni, gyalázatos dolog és a saját lelkiismeretével kell elszámolnia.
Ha ez kiderül valahogy, annak bizony vannak törvényes következményei!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!