Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Eljárhat-e rendőr PTK-s...

Eljárhat-e rendőr PTK-s ügyben (pl. jogos önhatalom)?

Figyelt kérdés

Olyan esetre gondolok, ami mondjuk a birtokvédelem jogos önhatalommal egy vitás bérelt lakás ügyében. Ha az albérlő úgy gondolja, hogy a lakás birtokjoga az övé, a tulajdonos pedig úgy, hogy mivel tartozása van, már nem birtokolja a bérlő a lakást, és a bérlő rendőrt hív, van-e bármilyen jogköre a rendőrnek? Hiszen ez bírósági jogkör.

Persze akkor, ha nem valósul meg szabálysértés, vagy bűncselekmény, mert akkor egyértelműen eljárhat a rendőr.


2018. júl. 4. 20:29
 1/4 anonim ***** válasza:

A rendőr ilyenkor nem intézkedhet, hagyak nem történik valamilyen szabálysértés vagy bűncselekmény. Pl, a bérlő elkezdi verni az albérlőt, vagy rongálja annak értéktárgyait. Tekintettel arra, hogy ilyenkor a bíróság dolga kideríteni kinek van igaza.

A rendőr nem az igazságszolgáltatás része.

2018. júl. 4. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Jogos önhatalom gyakorlása esetén a rendőr jogosult eljárni.
2018. júl. 4. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2018. júl. 4. 21:38
 4/4 anonim ***** válasza:

Sajnos a magyar jog szerint a bérlőnek még akkor is megvan a birtokjoga, ha tartozik a tulajdonosnak. Pontosabban a törvény szerint a tartozás ugyebár ok a rendkívüli felmondásra, és ha az szabályszerűen történik, akkor a felmondási határidő lejárta után már nincs élő szerződés, tehát a bérlőnek el kellene hagynia az ingatlant. Viszont ha ezt nem teszi meg, akkor jogcím nélküli lakóvá válik ugyan, de a tulajdonos csak bíróságon tudja érvényesíteni a jogait, azaz hogy újra ő kerülhessen birtokba.

Egy ilyen lakáskiürítési per átlagosan másfél-két évig is elhúzódhat: az első tárgyalást elvileg a kereset beadásának napjától számított 4 hónapon belül kell megtartani, a gyakorlatban viszont ez sokszor csúszik; aztán nem is biztos, hogy rögtön az első tárgyaláson megszületik az ítélet; ha meg is születik, a jogerőre emelkedés után két hónapja van a végrehajtónak, hogy intézkedjen - szintén nem szokták tartani a határidőt, plusz ha beleesik a moratórium időszakába, akkor aztán megint lehet várni hónapokig. Mindez idő alatt pedig a tartozás csak tovább nő, ha a volt bérlő még mindig nem hajlandó önként elhagyni a lakást.


A jogos és a tilos önhatalom pedig eléggé vékony jég; volt már ismeretségi körben olyan eset, hogy a tulaj bement a lakásba az összes irattal felszerelkezve (szerződés, felmondások) plusz friss tulajdoni lap - ezek alapján a rendőr tájékoztatta a bent lakó volt bérlőt, hogy a törvény szerint el kell hagynia a lakást; és szerencséje volt a tulajnak, mert ez meg is történt. Viszont ha a volt bérlő ekkor sem megy el önként, a rendőr nem tehet semmit sajnos, tehát nem pakoltathatja ki erőszakkal, ilyenre is volt példa.


Nem ismerem az összes körülményt, hogy mióta nem fizet a bérlő, mekkora tartozása van már, van-e reális esély arra, hogy rövid időn belül önként eltávozzon stb. De ha nagyon gáz a helyzet, akkor én profi céget javasolnék, amelyik erre szakosodott; több is van, iszonyat húzós árakkal, de hatékonyak. Összességében valószínűleg még így is kevesebb lesz a veszteség, mint ha a bíróságra és a végrehajtóra vársz.

2018. júl. 4. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!