Sokgyermekes család esetén, ahol előző kapcsolatból is vannak gyerekek, hogyan néz ki egy ingatlan öröklése? (Lasd magyarazat)
Anyának és apának is van 2-2 gyereke az előző házasságból. Ezen felül van 2 közös gyermek is.
A közös ingatlan 1/4 anya --- 3/4 apa reszben van elosztva mint két tulajdonos között.
Ha valamelyik házastár meghal, akkor hogyan néz ki az öröklés.
Beköltözhet-e a nem közös gyerekek egyike vagy mindegyike, haszonélvezeti joga lesz-e valakinek és kötelezhető-e az életben maraft szülő, hogy kifizesse a gyerekek örökrészét, ha ők akarják. Ezt azonnal kell megtenni vagy van türelmi idő vagy meg kell hirdetni az ingatlant eladàsra?
Tudom ez sok kérdés, de mindkét szülőnek ez az egyetlen vagyona és nagyon nem mindegy, hogy ha véletlen történik valami, akkor mt lehet csinálni.
Az egyik idősebb gyermek ugyanis már jelezte neki egyből fog az örökség kelleni, ahogy meghal a szülője.
Varj ebbol az jott le, hogy ha a haszonelvezeti jogot megvaltatja a hazastars, akkor a lakott lakasbol is (mivel a haszonelvezeti joga megszunik es mar nem maradhat ott) egy gyermekresz neki fog jarni. Vagy nem?
Nekem a ptk nem igazan kellett eddig.
A gugli a baratom, de mit lathato ertelmezni ezt tovabbra se tudom. Azt mar ertem miert ertelmezhette mas maskepp is.
Van jogasz rokon csak tole nem feltetlenul kerdeznek ilyet, mert faggatni kezdene miert erdekel. Ha meg csak egy kerdesem van, attol meg egy ugyvedi konzltacional egy egesz orat ki kellene fizetni. Ezert koszi azoknak, akik itt valaszoltak.
A jogalkotó célja az volt, hogy az özvegyen maradtak lakhatása biztosított legyen. Ezért kap haszonélvezeti jogot és nem tulajdonrészt a házastárs a közösen lakott ingatlanban, a közös tulajdon ugyanis - bármelyik tulajdonostárs kérésére - bírósági úton is megszüntethető (az özvegy pedig nem biztos, hogy a saját részéből tud venni másik lakást.) Valószínűleg a kérdésben szereplő illető is erre alapoz, mivel nem ismeri a törvényt.:-)
A haszonélvezet egy jog, amivel a tulajdonosa dönti el, hogyan él. A jogszabály azt rögzíti, hogy az özvegyi haszonélvezet megváltása nem kényszeríthető ki A TÖBBI ÖRÖKÖS RÉSZÉRŐL. Az özvegy viszont bármikor dönthet úgy, hogy 1. lemond róla megváltás nélkül, ingyen, 2. kéri a megváltását a többi örököstől, természetben vagy pénzben. Ennek a megváltásnak az értékét rögzíti a jog alapesetben egy gyermekrészben. Magyarul: a ti esetetekben az örökségre ácsingózó testvér a házba csak akkor költözhet be, ha a túlélő szülő ezt megengedi. Semmilyen módon nem kényszerítheti az özvegyet arra, hogy fizessen neki. Kérheti a közös tulajdon megszüntetését, ekkor a következők lehetségesek:
1. Az özvegy élni akar a haszonélvezeti jogával. Ekkor az illető örökös kérheti a tulajdonrésze kifizetését, de ha nem tud megegyezni a többi tulajdonossal, senki nem akarja megvenni a részét, akkor nagyon rosszul jár ő is, meg a többi örökös is. Eladják a házat lakottan, haszonélvezeti joggal terhelten. Ekkor nyilván jóval kevesebbért megy el az ingatlan, az özvegy továbbra is bent lakik mint haszonélvező, a vételárat elosztjátok tulajdoni hányad szerint. Értelemszerűen az özvegy is megkapja a maga részét, hiszen neki is van benne tulajdona a saját jogán, utána viszont már senki nem örököl az ingatlanból semmit, hiszen a tulajdonjoga már megszűnt. Nem túl jó biznisz.
2. Az özvegy kéri a haszonélvezete megváltását. Ekkor 5 örökös van az elhunyt szülő tulajdonrészére, így oszlik a hagyaték: apa halála esetén öten kapnak 3/20, anya halála esetén 1/20 részt. Bármelyik tulajdonos kérheti a többiektől a tulajdonrésze kifizetését, vagy használhatja azt (CSAK azt), esetleg kérhet használati díjat a bent lakóktól. 1/20 rész nem túl nagy, a 3/20 sem.:-) Ha eladják az ingatlant értékén, hiszen a haszonélvezet már nincs rajta, akkor a fentieknek megfelelően megy az osztás, az özvegy a saját eredeti tulajdonrésze mellett megkapja az örökölt részét is. Apa tehát 16/20 (4/5) részt, a másik négy örökös 1/20-ot, anya pedig (ha ő a túlélő) 8/20 (2/5) részt, a másik négy örökös 3/20-ot fejenként.
Ha ennyire nemkívánatos a gyerek, akkor lehet készíteni végrendeletet is, akkor neki csak max a kötelesrész jár, az eredeti örökségének az egyharmada.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!