Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Sokgyermekes család esetén,...

Sokgyermekes család esetén, ahol előző kapcsolatból is vannak gyerekek, hogyan néz ki egy ingatlan öröklése? (Lasd magyarazat)

Figyelt kérdés

Anyának és apának is van 2-2 gyereke az előző házasságból. Ezen felül van 2 közös gyermek is.

A közös ingatlan 1/4 anya --- 3/4 apa reszben van elosztva mint két tulajdonos között.

Ha valamelyik házastár meghal, akkor hogyan néz ki az öröklés.

Beköltözhet-e a nem közös gyerekek egyike vagy mindegyike, haszonélvezeti joga lesz-e valakinek és kötelezhető-e az életben maraft szülő, hogy kifizesse a gyerekek örökrészét, ha ők akarják. Ezt azonnal kell megtenni vagy van türelmi idő vagy meg kell hirdetni az ingatlant eladàsra?

Tudom ez sok kérdés, de mindkét szülőnek ez az egyetlen vagyona és nagyon nem mindegy, hogy ha véletlen történik valami, akkor mt lehet csinálni.

Az egyik idősebb gyermek ugyanis már jelezte neki egyből fog az örökség kelleni, ahogy meghal a szülője.


2018. jún. 20. 19:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Addig, amíg van túlélő házastárs, nagyjából mindenki a hajára kenheti az örökségét. A közösen lakott ingatlan adott tulajdonrészét ugyanis megöröklik a gyerekek, de az egészre haszonélvezeti joga van a túlélőnek, berendezéssel együtt. Ezt, HA Ő AKARJA, meg lehet váltani egy gyermekrésszel, de valószínűleg nem akar kiköltözni, ha ez az egyetlen vagyontárgy. Az költözhet be és lakhat ott, akinek ő megengedi, ugyanis a haszonélvezet erősebb a tulajdonjognál.

Aki az örökrészét akarja, annak a tesókkal kell egyezkedni, a szülő ugyanis nem örököl tulajdonjogot a közösen lakott házban, a saját része meg nem örökség, amíg él.

2018. jún. 20. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Ja igen, az öröklés. Apu halála esetén a ház 3/4-e hagyaték, ebből csak 4 gyerek örököl, a két közös és a két saját, egyenlő részt, tehát mindenki 3/16-ot. Anyu halála esetén szintén négyen örökölnek, a két közös és a két saját, egyenlő részt, vagyis fejenként 1/16-ot.
2018. jún. 20. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
11%
Laikusként szólok hozzá. Szerintem olyan nincs, hogy kötelezik arra hogy kifizesse az örökrészt. Ez legfeljebb megegyezés eredménye lehet.Ha valaki örököl, vagyis tulajdonjogot szerez, akkor beköltözhet amikor akar. Ez világos. Ezenkívűl ha jól értem akkor házastársak, tehát szerintem minden gyerek egyformán örököl, mivel nincs "mire fel" fontossági sorrendet felállítani! Ha a követelőző gyerek "paraszt", akkor az életben maradt szülő annyit tehet hogy ugyan kénytelen a házban eltűrni a gyereket, de nagy ívben leszarja hogy mit pofázik! Pénz kell? Menj dolgozni,stb. El akarja adni a házat? Maximum a saját tulajdonrészét, ez a szülőt nem érinti, nem kötelezi, semmi köze hozzá! "Lakottan" rohadt nehéz lesz!
2018. jún. 20. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
A gyerek azt örökli, ami az elhunyt szülő nevén van. Se többet, se kevesebbet, teljesen lényegtelen, hogy házasságban élnek-e vagy sem. Az csak abból a szempontból érdekes, hogy a házastárs is örökös, a közösen lakott ingatlanra haszonélvezetet kap (akkor is, ha semmi tulajdona nincs benne), minden másból egy gyermekrészt. Ez a törvény, utolsó.
2018. jún. 20. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
91%

".Ha valaki örököl, vagyis tulajdonjogot szerez, akkor beköltözhet amikor akar."


NEM. A haszonélvező mondja meg, hogy ki költözhet be és ki nem. Akkor is, ha az egész házat a gyerek örökli.

2018. jún. 20. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat. Érthetőek voltak.

Ez megnyugtatott, mert az egyik gyerek jelentkezett, hogy alig várja, hogy a szülője meghaljon és akkor végre lesz pénze. A beköltözése nem lenne kívánatos. (Még a saját édesszülője számára se).

2018. jún. 21. 09:57
 7/12 anonim ***** válasza:

# 2

Ezt rosszul tudod.

Már 5 éve él az új PTK, és ebben már úgy szerepel, hogy a házastárs is örököl egy ugyanakkora részt, mint egy gyerek.

Tehát bármelyik szülő meghal, akkor a tulajdonrésze 5 felé fog oszlani: 2 előző gyerek, 2 közös gyerek, 1 házastárs.

Plusz még a túlélő szülőnek lesz haszonélvezete a gyerekek által örökölt részekre.


A többi válaszod lényegi része helytálló, a másik szülő haláláig minden jog az övé, az engedélye nélkül senki nem adhat el semmit, senkinek nem kell kifizetnie a részét, senki nem költözhet oda.

Sőt, ha valami nagyobb felújításra van szükség az épületen, akkor a tulajdonos gyerekeket lehet kötelezni ennek a kifizetésére.

2018. jún. 22. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
#7-es, PONTOSAN az új Ptk-ban áll az, hogy a KÖZÖSEN LAKOTT ingantlanból a házastárs NEM örököl, de az EGÉSZRE haszonélvezeti joga van haláláig, berendezéssel együtt. MINDEN MÁSBÓL örököl egy gyermekrészt. El kell olvasni figyelmesen a jogszabályt.
2018. jún. 22. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Melyik patagrafus, bekezdés pontosan, akkor elolvasom.
2018. jún. 23. 20:14
 10/12 anonim ***** válasza:

"7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]


(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti


a) a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és


b) egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.


(2) A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.


(3) Osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható.


7:59. § [A házastárs megváltási igénye]


(1) A házastárs – a jövőre nézve – bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását. A haszonélvezeti jog megváltásának a házastárs és a leszármazó méltányos érdekeinek figyelembevételével kell történnie.


(2) A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat – természetben vagy pénzben – egy gyermekrész illeti meg."


[link]


A Google a barátotok.:-)

2018. jún. 23. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!