Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ki/Mi szabályozza az (állami)...

Ki/Mi szabályozza az (állami) iskolákat? Meg lehet tekinteni valahol a rendeleteket?

Figyelt kérdés

Oké, az állam. Konkrétabban kellene :D

(Talán a Klikk, vagy ők csak üzemeltetik?)

Illetve a kérdés 2. fele érdekelne engem leginkább.


Pontosan azt szeretném megnézni hogy szabályozva van-e hogy mennyi lehet pl egy 12.-es diáknak a heti max órája. Illetve ha a kerettanterv határozza meg, mennyivel térhet el. Konkrétabban 48 órarendi órám van hetente, +4 választható, de kötelező délutáni foglalkozáson kell részt venni. Ez 52, eszméletlen sok. A kerettanterv szerint olyan 32-35 kellene hogy legyen.


2018. máj. 23. 21:31
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
soros
2018. máj. 23. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
50%

Ezt a 48 órát számold újra.

Ha minden nap 9 órád lenne, akkor sem jönne össze csak 45 és akkor 8-tól 5-ig folyamatosan az iskolában lennél órán.

Melyik nap hány tanórád van?

2018. máj. 23. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

9+10+9+10+10


Ebből 8db felkészítő óra és korrepetálás (az is kötelező) néven, jelenleg 11-es vagyok.

(A 12-es egy példa volt, illetve nyilván jövőre 12-es leszek)


Órarendben benne van, beírnak mindenkit aki nem vesz részt rajta. (Amikor 10 órám van, akkor úgy van hogy 2-3-3 utolsó órák ezek a plussz órák)


Jól mondod, szinte estig bent vagyok minden nap. Amelyik napon meg a választható kötelező van, na ott konkrétan estig bent vagyok, persze 1-2 óra szünet van, dehát azt normálisan nem lehet kihasználni, mert haza és vissza nem érnék.


A választható amúgy úszás vagy más sport 90%-ban.

6-8-ig, másik nap 5-7-ig. (Úszás és "általános sport"-ra járok)

Hál isten az úszás amúgy úgy van ha teljesítjük amit a tanár mond elmehetünk, szinte mindig 7-kor már mehetünk, de ez csak a tanár jóindulata, meg szerintem ő is menne már...


Na szerintem ezt kifejtettem, most már a kérdésre pls

2018. máj. 23. 22:31
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Jogszabályok. njt.hu

De nem egyszerű ezeket átlátni, úgyhogy leírom a kérdésedre a választ.


A kerettanterv szabályozza a minimális óraszámot, ez 35 tanóra. Ez alapján készítik el az iskolák a helyi tanterveiket, amit elvileg csak felmenő rendszerben lehet változtatni.


Tehát ideális esetben úgy működne a dolog, hogy a továbbtanuló 8.-os megnézi a neten a kinézett középsuli helyi tantervét, ahol látja, hogy a következő években heti hány órában milyen tárgyai lesznek, és ennek tudatában jelentkezik. Utólag már tilos változtatni, tehát már 9.-ben is tudható, hogy heti hány óra lesz 12.-ben.


A maximális óraszám csak áttételesen van szabályozva. Van az úgynevezett "finanszírozott órakeret", azaz hány tanári órát fizet az állambácsi osztályonként. Maximum annyi csoportbontás (angol-német pl.), felzárkóztató, szakkör, fejlesztő óra tervezhető be, legalábbis állami iskolában, ahol nincs más pénzforrás. Ez 60 óra egyházi v. 6-8 osztályos gimiben, 58 alapesetben 12. osztályban.


A helyi tanterv szerint választható óra az írásban történt jelentkezést követően kötelezőnek minősül, legalábbis adott tanévre.


Megjegyzés: van egy csomó gimi, ahol csak a kerettanterv szerinti 35 óra a kötelező... Az 52 tényleg irreálisan sok!

2018. máj. 23. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Tehát akkor nem lehet tenni semmit, max átmenni máshova :(
2018. máj. 23. 22:58
 6/6 anonim ***** válasza:

A felkészítés, korrepetálás nem lehet kötelező ha az előző tanév végén vagy az azon tanév évnyitóját megelőzően kiadott papíron (vagy egyéb módon) azt a szülő+diák nem vállalta el.

Az más dolog, hogy a tanár mondhatja azt, hogy aki nem jár a felkészítőre az ne menjen segítségért hozzá az érettségi előtt, hanem birkózzon meg vele maga - és igaza lesz, úgy kétszer annyi idő lesz ugyanazt az anyagot átvennie a diáknak. De szerintem ehhez joga lenne annak a diáknak, ahogyan megbukni is joga van mindenkinek az érettségin.

A korrepetálás pedig gyakran szokott feltétele lenni annak, hogy a rosszul teljesítő diákkal elnézőbbek legyenek - hiszen ha ott van a korrepetáláson, akkor megmutatja, hogy akar tanulni, csak nem sikerült jobban.

Nem tudom milyen suliba jársz, a fiam tavaly érettségizett egy jó szinvonalú gimnáziumban, de mivel 11.-ben megcsinálta a középfokú nyelvvizsgáját és az informatika érettségi előre, így rengeteg lukas órája volt és fele annyi tanórája sem, mint amit leírtál, pedig járt minden érettségi előkészítőre, gyakran nulladik órába.

Na persze korrepetálásra nem kellett mennie, mert tanult eleget ahhoz, hogy jó jegyei legyenek.


Amit tehetsz, hogy előre tisztázod, mi az ami ténylegesen tanóra - ez kötelező. Ami ezen felül van, pl. korrepetálás - az ellen csak jó tanulmányi eredménnyel védekezhetsz, vagy felkészítő, amiről tisztáznod kell, hogy vállaltátok-e már, hogy mész rá vagy még nem.

A sport pedig nem felesleges, az éppen a te korosztályod számára létfontosságú, mert az izomzatod most tudja még korrigálni a csontnövekedés esetleges problémáit, ha most nem sikerül pl. a hátizomzattal megfelelően megtámasztani a gerincedet, akkor egy életre hátfájós lehetsz.

Ha egy különleges tanrendű iskolát választottál, ahol tényleg magas óraszámban oktatnak, akkor az a te választásod volt, nyilván pont amiatt, hogy ez a képzés, iskola volt számodra (számotokra a szüleiddel) a legjobb.

Természetesen jogod van iskolát váltani és ha túl nagynak érzed az iskolai terhelést, azt gondolod, hogy károdra lesz, nem hasznodra, akkor kereshetsz másik iskolát. Nem az ekkora óramennyiség a természetes, de sok iskola van, amelyik fontosnak érzi, hogy minél több lehetőséget biztosítson a diákjainak a tanulásra, fejlődésre.

Azt tisztázd, hogy mit szeretnél elérni a középiskolai tanulmányaiddal, hogy ezekhez tényleg ez az iskola és ez a leterhelés a megfelelő-e vagy inkább másik.

2018. máj. 24. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!