Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Iskolán belüli erőszakért...

Iskolán belüli erőszakért feljelentés, szankcionálás?

Figyelt kérdés

Egy 6.-os gyerek megverte egyik ismerősöm gyermekét (5.-es), akinek nem lettek ugyan súlyosabb fizikai sérülései.

Mit lehet tenni ilyen ügyben? Meddig terjed ki ilyenkor a jog? Akár a gyerek, akár a suli (mert nem foglalkozik az üggyel), akár magasabban.


2018. máj. 18. 13:44
 1/8 anonim ***** válasza:
39%
Senki nem foglalkozik vele.
2018. máj. 18. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Libers Pertz ***** válasza:
Mi is verekedtünk minden nap suli után, a bukott c osztálytársaink uszítottak mindig egymásnak. Sose volt belőle semmi, gondolom most is így megy, de ennek ellenére felnőttünk.
2018. máj. 18. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A sulinak kötelessége foglalkozni ezzel, ha az iskolán belül történt az eset. Ha iskolán kívül, akkor is tanácsos tájékoztatni erről az érintett osztályfőnököket és az igazgatóságot.

Szóval ha iskolán belüli, akkor meg kell hallgatni a két gyereket, hogy pontosan mi történt, ill. a szemtanúkat, ha vannak, természetesen mindenkit külön-külön, hogy ne befolyásolják egymást. Mondjuk, ritka eset, amikor a beszámolók teljesen megegyeznek, meg általában a "barátok" védeni is szokták egymást, úgy értem, hiába látta a saját szemével valamelyik haverja a verekedős gyereknek, hogy megüti a másikat, előfordulhat, hogy letagadja. De ha okosan csinálják ezeket a beszélgetéseket, akkor azért a nyilvánvaló dolgok ki szoktak derülni.

Amennyiben bebizonyosodik a fizikai erőszak, akkor az iskolában szokásos büntetést kell alkalmazni, ez általában osztályfőnöki intő vagy rovó szokott lenni, automatikusan magatartás kettessel. Ha esetleg már nem az első esete volt a gyereknek, akkor súlyosabb büntetés is lehet (igazgatói intő, sokadik esetben fegyelmi eljárás).


Ha esetleg az iskola egyáltalán semmit nem akar csinálni, akkor a fenntartóhoz kell fordulni (a KLIK-hez).

2018. máj. 18. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Az iskolák gyengék e téren , kis túlzással már ott is az a helyzet hogy nem az a baj ha valaki csinálja hanem ha ezt más szóvá teszi :-(
2018. máj. 18. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos én is ezt tapasztalom sokszor, nagyon kevesen vagyunk, akik komolyan vesszük a verekedést, agressziót, és szankcionáljuk is. Sok kolléga inkább "nem is látja", nehogy véletlenül intézkednie kelljen, vagy elintézi egy szóbeli ejnye-bejnyével. :(

De a szabályos eljárás az, amit fentebb leírtam; és ha bármelyik tanár le akarja rázni a bántalmazott gyereket, akkor az igazgatóhoz kell fordulni; ha meg ő sem veszi komolyan, akkor a KLIK-hez, pontosabban ahhoz a tankerülethez, amelyikhez az adott iskola tartozik.

2018. máj. 18. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Én is gondoltam a KLIK-re, de úgy néz ki, hogy az igazgató foglalkozik vele. Jövő hétre behívja a szülőket, gyerekeket.
2018. máj. 19. 07:40
 7/8 anonim ***** válasza:
Kérdező ha az igazgató nem rúg ki senkit ( mert más kárára könnyű kegyelmet gyakorolni)akkor fokozottan kell figyelni. Ekkor jön az újabb verés majd a szöveg hogy ennél is nagyobbat kapsz ha ismét szólsz, az áldozat pedig beijed. Az agresszor gyerekek ilyen szempontból ostobàk, nem fogják fel hogy ez már nem tréfa csak zaklatásnak veszik ha felelősségre vonják. Ahhoz szoktak ami otthon van : anyuci apuci csak ígéri a taslit de sose adja.
2018. máj. 19. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

#7:

Teljesen egyetértek a leírtakkal. Egy kivétel: tutira nem fognak kirúgni senkit. Először is azért, mert egy verekedés még nem olyan súlyú dolog (sajnos); ha súlyos sérüléseket okozott volna az elkövető, akkor azok mértékétől függően igazgatói intő vagy fegyelmi eljárás.

Másodszor pedig azért nem, mert a jelenleg hatályos törvény szerint tanköteles korú (azaz 16 évnél fiatalabb) gyereket nem lehet kirúgni a lakóhelye szerinti körzeti általános iskolából.

Régen létezett az ún. "eltanácsolás", most már az sincs. Persze "négyszemközt" lehet ajánlani a szülőnek, hogy villámgyorsan keressen másik iskolát a gyerekének, de ezt csak nagyon súlyos esetben szokták megtenni, és a szülő nem is köteles hallgatni a "jó szóra".

Esetleg az igazgató "besegíthet" az iskolakeresésben (mert körzeten kívüli gyereket meg csak akkor vehet fel egy másik iskola, ha belefér a létszámba); de ez meg úgy szokott működni, hogy az igazgatók megbeszélik, hogy "te átveszed az én rossz gyerekemet, én meg átveszem a tiédet", mert ilyen kölykök kb. mindenhol vannak. - Tehát tulajdonképpen az egyik agresszív/magatartászavaros/stb. tanuló helyett majd lesz egy másik... :(

Ha pedig barterezés nélkül van új iskola, amit a szülő keres, akkor gyakran el szokták titkolni a problémákat, mert ugye evidensen senki nem akar idióta kölyökkel nyűglődni, aki zavarja és veszélyezteti az osztályát. Szóval ilyenkor anyuci/apuci megbeszéli az igazgatóval, hogy oké, elviszik a gyereket, de akkor ne legyen írásbeli nyoma a balhéinak. És - csodák csodája - nem is lesz...

Aztán az új iskolában a kölyök két-három napig (tapasztalataim szerint max. két hétig) "tartja magát", aztán persze lehull az álarc, és kiderül, milyen is valójában. De akkor már késő.

Szóval nem egyszerűek ezek az ügyek, sáros itt a törvényalkotótól kezdve a nemtörődöm pedagógusokon át a gyereknevelésre alkalmatlan szülőig mindenki. Maga a gyerek is persze, mert nagyon is jól tudja, hogy mit szabad, mit nem, csak magasról tesz rá.

2018. máj. 19. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!