Ha egy tanyán szeretnék gazdálkodásból élni ahhoz őstermelői kell vagy vállalkozói engedély? Melyiknek milyen vonzata van, adó TB egyebek?
Hogyan adózik a magánszemély őstermelői bevétele után?
A magánszemély az őstermelői tevékenységéből származó bevételéből háromféle módszer szerint állapíthatja meg a jövedelemét.
a) A bevételeinek 10%-át tekinti költségnek, és a 90% lesz a jövedelem.
b) Tételesen elszámol a költségeivel, melyeket levon a bevételből és a fennmaradó összeg lesz a jövedelem. Értékcsökkenést is elszámolhat és veszteséget is elhatárolhat az őstermelő a rá vonatkozó szabályok szerint.
c) Átalányban állapítja meg a jövedelmet, de erre csak a mezőgazdasági kistermelők jogosultak. Ebben az esetben a kistermelésből származó bevétel 15 százaléka számít jövedelemnek, illetőleg a bevételnek azon részéből, amely élő állat és állati termékek értékesítéséből származik, 6 százalékot kell jövedelemnek tekinteni.
Az igazolt költségeken felül a tételes költségelszámolást alkalmazó mezőgazdasági kistermelő a korrigált bevételének 40 százalékát – igazolás nélkül – kistermelői költségátalány címén elszámolhatja költségként. Ebben az esetben a tárgyévi veszteség elhatárolására nincs lehetőség.
7. Mit jelent az őstermelői adókedvezmény?
A tételes költségelszámolást vagy a 10 százalék költséghányadot választó mezőgazdasági őstermelőt e tevékenységéből származó jövedelme utáni adó összegéből legfeljebb 100 ezer forint adókedvezmény illeti meg, amely mezőgazdasági csekély összegű (de minimis) támogatásnak, vagy halászati csekély összegü (de minimis) támogatásnak minősül. Az adókedvezmény akkor érvényesíthető, ha az őstermelő a regisztrációs számát is feltünteti az adóbevallásában.
8. Van-e adómentességi határ?
Amennyiben a mezőgazdasági őstermelőnek - függetlenül attól, hogy a jövedelmét milyen módszerrel állapítja meg - a támogatások összegével csökkentett őstermelői tevékenységből származó éves bevétele nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor nem kell jövedelmet számolnia és ezt a bevételét nem is kell bevallania.
#7
Pont most vagyunk benne ilyesmiben nyakig.
Mi eladni szeretnénk egy örökölt ingatlant, amiről eddig azt hittük, hogy zártkert, de kiderült, hogy szántóföld+gazdasági épület és így a földtörvény elidegenítési hatálya alá tartozik, aminek baromi szigorú kitételei vannak, ha 1 hektár felett van csak 1 cm-el is.
A legjobb lenne, ha vásárlás előtt bemennél a földhivatalba és ott érdeklődnél, majd utána a helyi önkormányzatnál is, mert ez nagyon "furfangos" dolog és sok esetben helyi jogszabályokhoz kötött.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!