Bérfizetés elmaradása? Munkáltatónak meddig és milyen formában kell jelezni az elmaradás okát és várható kimenetét a munkavállalók felé?
HA egy cégnél elmúlik a bérfizetés határideje, és a fizetés nem jön meg, akkor a munkáltatónak meddig milyen formában kell jeleznie a munkavállalók felé hogy miért nem fizet, mi az ok, és mikor várható a pénz?
Jelenleg a dolgozók a „csodavárás“ állapotában vannak, határidő rég lejárt, május van és nem jött meg még a márciusi pénz se noha már az áprilisinak is meg kellett volna, a munkáltató semmit se mond, pénz az nincs, munka az van, a felelős személy nem elérhető nem is látni, a műszakvezető annyit tud mint mi semmit és ő is a pénzére vár.
Mást meg kit kérdezzünk, a takarítót nem kérdezhetjük.
Munkáltatónak meddig és milyen formában kell jelezni az elmaradás okát és várható kimenetét a munkavállalók felé?
1. Bérszámfejtő - könyvelő mit mond?
2. Nem kaptatok pénzt márciusra és még most is mentetek dolgozni? Hihető a sztori!
1. Azt mondja (nesze semmi fogd meg jól) hogy amint a főnök utasítást ad a fizetésre ő azonnal utal. De nem adott így nem utal. Ő se kapott pénzt egyébként (ha lehet neki hinni)
2. Igen így van. Nem jött meg még a márciusi pénz se és a 25 fős gárdából eddig 2 ember lépett le. A többi velem együtt maradt és melózik még,de fogy a türelem nagyon.
"1. Bérszámfejtő - könyvelő mit mond?
2. Nem kaptatok pénzt márciusra és még most is mentetek dolgozni? Hihető a sztori!
"
"Persze ígéretek voltak gondolom, hogy majd hamarosan ki lesznek fizetve."
Ameddig a főnök leereszkedett a pórnép közép naponta hallottuk hogy holnap holnap. Aztán kicsit paprikásabb lett a hangulat valaki leordította a főnök fejét és hazament azóta kb nem is láttuk a főnököt, noha a telepőr szerint naponta bejár csak gondolom műszakzárás után jön.
De esetleg lehetne a kérdésre is válaszolni?
Nem azt firtatni ki jár be ki nem...
Ide másolom a Munka Törvénykönyve vonatkozó részét:
155. § (1) A munkavállaló részére járó munkabért - eltérő megállapodás hiányában - utólag, legalább havonta egy alkalommal kell elszámolni.
...
157. § (1) A munkabért a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig ki kell fizetni.
Még sok bla-bla van mellette a Törvénykönyvben, de végül is ez a lényeg, nem kell túlragozni. Vagyis nem kifizetni a munkabért törvényellenes, tehát megérné besétálni a panasszal valami Munkaügyi szervhez.
Kérdéses, hogy mennyire vagytok egyáltalán bejelentve, de tök mindegy, mert ha nem a MT megszegéséért és a munkaszerződésben foglaltak be nem tartásáért üti meg a bokáját a foglalkozató, akkor (bejelentés hiányában) fekete munkáért.
Kiadni kiadhat jópofiságból ilyen papírt, hogy emberek, ekkor fizetek, olyan szempontból édes kevés (neki), hogy nem mentesíti az ilyen nyilatkozat a késedelmi kamat kifizetése alól.
Ha meg egyáltalán nem fizet, az okot adhat munkavállalói rendkívüli felmondásra (te mondasz fel, nem ő rúg ki), de továbbra is érvényesíthető bírósági úton az elmaradt munkabér kifizetése kamatostól (végkielégítésestől stb.).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!