Itt azt olvasom, hog : A rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások vállalásához a tulajdonostársak egyhangú határozata szükséges. De akkor soha semmit nem lehetne csinálni, nem? Valami nem stimmel.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Nem tudom mi az "itt", de a Társasházi törvény 90%-ot ír elő speciális esetekre (tulajdon részarány átalakítás például), minősített többséget személyi változásokra (közös képviselő elfogadása például), és egyszerű többséget vagyoni kérdésekben.
A "rendes gazdálkodás köre" egy nagyságrend és nem egypontos érték. Ha olyan felújítás következik például, ami egy ugyanekkora összeg pluszban, azt illik minél nagyobb részarányban elfogadtatni. De a jog nem írja elő!
Pontosan azért változtatták meg a törvényt egy jó évtizede, hogy ilyen anomáliák (mint amit említettél) ne fordulhassanak elő.
az ittet lásd fennt,
egyébként meg találtam ezt, ahol meg azt írja a legvégén, hogy jan. 2-án hatályát veszti az egész, ami jan. 1-től érvényes, azaz csak 1 napig volt érvényes ez az egész társasházi törvénymódosítás?? Mi ez?
"De a jog nem írja elő!"
ÖÖÖ. De, szerintem igen. Én úgy látom a jog pontosan előírja, csak az a kérdés, hogy mi számít annak, azaz hogyan van értelmezve a rendes gazdálkodás köre. Ez a rész lehet jogértelmezési vita, de ha értelmezzük így-vagy úgy, akkor a jog előírhatja.
Egyébként meg elég pontosan le is írják, ez nem nagyságrendi kérdés:
Rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások: az állagvédelmet meghaladó, a fenntartás (az üzemeltetés, a karbantartás és a felújítás) körébe nem tartozó olyan munkálattal összefüggő kiadások, amelyek az alapító okirat szerint közös tulajdonban lévő épület, épületrész bővítésével, átalakításával vagy közös tulajdonba kerülő új épület, épületrész, illetőleg épületberendezés létesítésével járnak.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Én az egésznek a jogi hátteréhez nem értek, csak értelmezem, amit leírtál.
"Rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások: az állagvédelmet meghaladó, a fenntartás (az üzemeltetés, a karbantartás és a felújítás) körébe NEM tartozó olyan munkálattal összefüggő kiadások,..."
Tehát ebből következik:
Rendes gazdálkodás:
Fenntartás, üzemeltetés, karbantartás, állagvédelem ÉS FELÚJÍTÁS.
NEM rendes gazdálkodás:
Minden, ami ezeken felül van: Pl. a társasház bővítése, (szerkezeti) átalakítása, új épületrész létesítése.
Valljuk be, azért nem túl gyakori példa, hogy pl. egy panelház esetén 30 év után úgy döntenek a lakók, hogy hozzáépítenének a már meglévő épülethez, vagy átterveznék a lépcsőházat máshová, vagy szerkezetileg átépíttetnék szinteltolásos megoldással.
Már meglévő épületeket, társasházakat nem szoktak a lakók szerkezetileg átalakítani, bővíteni, hozzáépíteni.
Ilyen esetben érthető, ha a tulajdonosok egyhangú határozatára lenne szükség.
De ahogy a szöveg is írja, a működtetéshez, fenntartáshoz, karbantartáshoz és a FELÚJÍTÁSHOZ nem kell minden tulajdonostársnak az egyhangú hozzájárulása.
"A rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások vállalásához a tulajdonostársak egyhangú határozata szükséges. De akkor soha semmit nem lehetne csinálni, nem?"
Mint láthattuk, elég nagy azért a mozgástér az állagmegóvás, karbantartás és a felújítás terén. Tehát nagyon sok mindent lehet csinálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!