Van valami oka annak, hogy a nagyobb üzletek, áruházak törvényileg nem lehetnek nyitva munkaszüneti napokon?
A munka törvénykönyve szabályozza. Munkavégzés csak olyan helyen lehet ünnepnap, ahol indokolt a folyamatos üzem.
Bolt csak akkor nyithat ki, ha a tulajdonos van a pult mögött. És ez csak kis boltokban megoldható.
Nem munkaszüneti napon, hanem ÜNNEPNAPON vannak kötelezően zárva az üzletek.
Már sok-sok éve.
A kisebb boltok pedig azért lehetnek nyitva, mertott a tulajdonos a saját ünnepnapját álldozza be és nem az alkalmazottjáét.
A "drága kormány" nem arról döntött, hogy ki mikor vásárolhat, hanem arról, hogy mikor van olyan ünnepnap, amikor a lehető legtöbb embernek munkaszüneti napja lesz.
A vásárlás megoldható előző nap vagy következő napon.
Ahol dolgoznak ünnepnap is, az a közlekedés, idegenforgalom, éttermek, mozik, színházak és az egészségügy bizonyos részei. Mert ezeket a munkákat akkor is el kell végezni.
Az ok az, mint a kötelező éjszakai zárva tartásnál is, a kereskedelmi dolgozók nagy többsége pihenésének biztosítása.
Több tévedés is van a válaszokban.
A kérdező helyesen fogalmazott, okkal munkaszüneti napokat írt. Ugyanis, a nyitáskorlátozás munkaszüneti napokra vonatkozik. Bár, a köznyelvben sokan ünnepnapoknak nevezik a munkaszüneti napokat; az üzletek is ünnepi nyitva tartásról szoktak tájékoztatni.
„Munkaszüneti nap: január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26.” ← 2012. évi I. törvény
a munka törvénykönyvéről 102. §
Ünnepnapot csak kevesebbet ismer a jog, mint ahány munkaszüneti napot. Csak nemzeti ünnepek és állami ünnep vannak meghatározva:
„Magyarország nemzeti ünnepei:
a) március 15. napja, az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc emlékére;
b) augusztus 20. napja, az államalapítás és az államalapító Szent István király emlékére;
c) október 23. napja, az 1956. évi forradalom és szabadságharc emlékére.
(2) A hivatalos állami ünnep augusztus 20. napja.” ← Magyarország Alaptörvénye
(2011. április 25.) J) cikk
Az eddigiek szerint május 1-e nem ünnepnap (se nemzeti, se állami), hanem munkaszüneti nap. Mégis zárva lesznek, például, a TESCO-k is: [link]
Persze, hogy nyitva lesznek holnap (szombaton) és vasárnap is. Ezek nem munkaszüneti napok, hanem heti pihenőnapok. Munkaszüneti nap körüli munkanap átcsoportosítás miatt hétfő is pihenőnap lesz, akkor is nyitva lesznek a bevásárlóközpontok, nagy üzletek, üzletláncok is.
Kedd, május 1-e lesz munkaszüneti nap, akkor lesznek zárva. (Például, a TESCO honlapján is látható.)
Munkaszüneti napokon nem csak azok az üzletek lehetnek nyitva, ahol a tulajdonos van a pult mögött.
Igaz, bármilyen 200 m²-től nem nagyobb alapterületű kiskereskedelmi üzlet nyitva tarthat munkaszüneti napokon is, ha a tulajdonos, vagy segítő családtagja végzi a munkát.
De, alkalmazottak foglalkoztatásával is nyitva lehetnek vendéglátó üzletek, szálláshelyek, a virág-, az édességüzletek és az üzemanyagtöltő állomások, továbbá a közforgalmú vasúti és buszpályaudvaron, repülőtéren, illetve az üzemanyagtöltő állomáson belül működő üzletek.
Ez utóbbit használta ki az OMV és a SPAR; non-stop, munkaszüneti napokon is nyitva tartó, úgynevezett SPAR-Expessz üzleteket működtetnek, üzemanyagtöltő állomásokon. Ezek listája: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!