Adott két testvér, R+L, közös apa+anya. Ha a testvérem R (hiteles bírói papírral) lemondott a szülői vagyonról, akkor ugyanannak a testvérnek a GYEREKEI (R gyerekei) bírnak-e tőlem (L) jogilag kérni valamit a szülői vagyonból szülők halálozásakor?
Google: Ptk § öröklési rend
Kiesett örökös helyett a leszármazók örökölnek és a házastárs. Csak ha azok nincsenek, akkor örököl az oldalági rokon.
Nem az, hogy kötelesek... a szülők elhalálozásakor te! leszel köteles majd jelezni, hogy nem csak te vagy az örökös.
Szóval nem az van, hogy nekik kell kérni, ez nekik alapból járni fog.
Amennyiben ezt elsumákolod és ők rájönnek, akkor nyert ügyük van a bíróságon ahol nem csak azt fizeted ki, ami járt, hanem büntetés + emelt összegű vagyon.
A kiesett örökös pontosan mit jelent? Meghalt az is?
Az én példámban R nem meghalt, hanem R=LEMONDOTT a részéről. Így is van jogok R gyerekeinek, kérhetik a részüket ?
5: Google: Ptk § kiesett örökös
:)
Meghalt, lemondott, érdemtelenné vált, bármi miatt nem örököl.
Hülyeséget írtok.
Egy élő személy gyerekei hogy örökölhetnének már alanyi jogon, végrendelet nélkül? Ők esetleg akkor lehetnek örökösök, ha a szülőjük meghal még a kérdéses örökhagyás előtt. Vagy ha a szülőjük az ő javukra mondott le (de itt nem erről van szó).
Ameddig R él, addig a gyerekei semmilyen formában nem minősülnek örökösnek.
A gyerekek az örökös (R) örökösei, de élő személy után nem lehet örökölni, ez talán belátható.
A szülőjük lemondása miatt nekik is csak sok pereskedés után lenne esélyük bármit kapni, ha R meghalt volna az említett örökhagyás előtt. Nem tudhatjuk, R nem azért mondott-e le, mert pl. ő kapott egy házat a szüleitől, L pedig semmit, így R gyerekei duplán részesednének.
De, mivel R még él, végrendelet meg nem volt a nagyszülőktől, ezért R gyerekei nem szerepelnek az örökségre jogosultak között. Tehát nem jár nekik semmi.
7:7. § [Lemondás az öröklésről]
(1) Aki törvényes öröklésre jogosult, az örökhagyóval kötött írásbeli szerződésben – egészben vagy részben – lemondhat az öröklésről.
(2) A lemondást a szerződési akarat hiánya vagy fogyatékossága miatt a végrendelet megtámadására irányadó szabályok szerint lehet megtámadni.
7:8. § [A lemondás személyi hatása]
(1) A lemondás a lemondó leszármazóira nem hat ki, kivéve, ha a megállapodás így szól, vagy ha az a kötelesrészt elérő kielégítés ellenében történt.
(2) A meghatározott személy javára való lemondás a felek eltérő megállapodásának hiányában arra az esetre szól, ha a meghatározott személy az örökhagyó után örököl. Az örökhagyó leszármazójának lemondása a felek eltérő megállapodásának hiányában a többi leszármazó javára szolgál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!