Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen jogai vannak a betegnek?

Milyen jogai vannak a betegnek?

Figyelt kérdés
Melyik rendelet írja le részletesen?

2018. márc. 24. 19:19
 1/8 anonim válasza:

Bárhol vagy ki van függesztve a várókba.

De mi a konkrét probléma?

2018. márc. 24. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nem engedi az orvos távozni a beteget a kórházból. (Pszichiátria). A beteg nem ön- sem közveszélyes. Melyik rendelet ir erről részletesen?
2018. márc. 24. 19:26
 3/8 anonim ***** válasza:
63%
A zárt osztályról nem is mehet el.
2018. márc. 24. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
Jobban járnál egy ügyvédi tanácsadással, de ha orvos olyannak ítéli az állapotát nem feltétlen engedheti el, még saját felelőségre sem főleg nem az adott osztályról.
2018. márc. 24. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Jó, de melyik rendelet írja ezt? Hányadik paragrafus, melyik bekezdés?
2018. márc. 24. 19:30
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha a bírói szemle indokoltnak látja a zártosztályt, akkor nincs mit tenni. Ha nem volt ilyen, nem tarthatnak bent.
2018. márc. 24. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A pszichiátriákon ez nyomtatott formában kinn szokott lenni.
2018. márc. 24. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Sajnos nem mindenhol szokott kint lenni a törvény által kötelezően előírt tájékoztatás (pl. Házirend, betegjogi képviselő neve és elérhetősége sem). Emiatt lehet panaszt tenni a megfelelő szervnél.


De a lényeg:

[link]

Ez egy nagyon jó kis összefoglaló, és a rendeletek számai is benne vannak. (Nem találtam újabbat a neten, és nem is hiszem, hogy azóta változott volna. De ha a jogtárba beírod a rendelet számát, akkor fogja jelezni.)


A lényeg röviden: azt írod, nem ön- vagy közveszélyes. Nem tudom, amikor bekerült, az volt-e, ill. hogy hogyan került be egyáltalán (utcáról? vagy hozzátartozó hívott rá mentőt? esetleg önként?)

Ha önként, akkor nem tarthatják bent.

Ha nem önként, akkor a kórháznak azonnali jelzési kötelezettsége van a helyi bíróság felé, és 72 órán belül tartanak egy ún. bírói szemlét, amely alapján (plusz a rendelkezésre álló kezelőorvosi vélemény ÉS igazságügyi szakértői vélemény alapján) a bíró eldönti, hogy jogos volt-e a kezelés megkezdése. Ha igen, akkor a beteget a kezelőorvos döntése szerint további akár 30 napig is benttarthatják. Ha nem volt jogos, akkor azonnali hatállyal el kell bocsátani. (Persze ha ő önként maradni akar tovább is, akkor erre van lehetőség.)

Ezen a területen a kórházak gyakorlata szintén jogsértő (tisztelet a kivételnek, ha van ilyen), mert nem tesznek eleget az azonnali jelzési kötelezettségnek; VAGY (csak mert nemrég olvastam, hogy az is lehet, hogy előre meg van beszélve, hogy a hét mely napjain jár ki a bíró a kórházba...) már eleve nem megfelelően alakult ki a rendszer. Bármelyik is az ok, az eredménye az, hogy a szemle a törvény által előírt max. 72 óra helyett sokkal később szokott lenni (egy ismerősömnek az 5. vagy 6. nap estéjén volt).

Ráadásul a törvényben előírt jogi képviselet is hiányzik. (Egy ügyvédnek kellene beszélnie a beteggel még a szemle ELŐTT, és aztán jelen lenni a szemlén. -- Ehhez képest az ismim nem látott ügyvédet egyszer sem. Nekem meg az egyik dolgozó azt hazudta, amikor még előtte rákérdeztem, hogy majd közvetlenül a szemle előtt jön az ügyvéd. Aha...)


Szóval azt javaslom, hogy alaposan böngészd át a fenti irományt, és hogy ha úgy látod, hogy tényleg sérültek a beteg jogai, akkor AZONNAL fordulj az adott osztály vezetőjéhez; ha pedig ez nem vezet eredményre, akkor szintén haladék nélkül a betegjogi képviselőhöz.

Megjegyzem, a betegjogi képviselő ELVILEG pártatlan, független, és "nincs kapcsolata" az orvosokkal. Gyakorlatilag meg két esetet is tudok, amikor érdekes módon akkor változott meg a helyzet "hirtelen", miután a betegjogi képviselőhöz fordultak panasszal...

Az egyik speciel én voltam, személyesen is bementem hozzá, aztán pedig írtam egy kb. egy kilométer hosszú emailt a panaszokról; és ez részletesen tartalmazta azt is többek között, hogy az ismerősöm milyen körülmények között került be, és a kezelőorvosa mennyire baromira nincs tisztában semmivel - holott azt állította, hogy igen -, mindezekre "bizonyítékok" felsorolása; az addig tapasztalt SÚLYOS törvénysértéseket (pl. hogy nincsenek kifüggesztve a tájékoztatók, házirend stb.), az orvosok és ápolók minősíthetetlen magatartását és kommunikációját, jogsértő intézkedéseit stb. Mindezt a szemle előtti éjszakán, szóval nem voltam biztos benne, hogy még időben el tudja olvasni. De másnap a szemlén az a döntés született, hogy az ismerősömet nem jogosan tartották bent, tehát eltávozhat. Holott az az idióta kezelőorvos nekem még előtte való nap azt mondta, hogy bent fogja tartani még legalább egy hétig.

2018. márc. 25. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!