A hajléktalanok szavazhatnak? Ha igen, hogyan?
Szavazhatnak, hiszen lehet bejelentett tartózkodási helyük.
Akkor az aszerinti szavazókörben leszavaznak.
Köszönöm a válaszokat!
#2: Azért merült fel bennem a kérdés, mert nincs bejelentett lakhelyük (ugye nincs hol lakniuk), az meg azért kellene a szavazáshoz, egyáltalán ahhoz hogy melyik körzetben szavazhatnak. De #1 megválaszolta a kérdésem, ez így logikusan hangzik.
Elhiszem neked, hogy a # 1-es válasz logikusan hangzik számodra, de mindenben eltér a jogszabályi rendelkezéstől. Márpedig, a „logikus” és a „jogszabályi előírás” közül, az utóbbi szerint járnak el a jogalkalmazók, az érvényesül.
• Nem tartózkodási helyük (régi elnevezéssel: ideiglenes lakcímük) van, hanem lakcím nélküliek. „települési szintű lakóhely: olyan lakóhely, amely esetében a polgárok személyi és lakcím adatait tartalmazó nyilvántartás a bejelentett település neve mellett a „lakcím nélküli” bejegyzést tartalmazza,”
A tartózkodási helynek, ugyanis, van címe: „A polgár tartózkodási helye: annak a lakásnak a címe, ahol - lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül - három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik.”
• Az előzőek alapján, címük szerint, nem tartozhatnak szavazókörhöz. Pontosabban, akkor igen, ha a településen csak egyetlen szavazókör van, de az ilyen kistelepüléseken nem szoktak lenni lakcím nélküliek. „A két vagy több szavazókörrel rendelkező településen a helyi választási iroda vezetője kijelöli azt a szavazókört, ahol a települési szintű lakóhellyel rendelkező választópolgárok szavazhatnak.”
A fentieket tartalmazó jogszabályok:
• 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról
• 146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény végrehajtásáról
• 2013. évi XXXVI. törvény a választási eljárásról
A 4-es válaszadóra nem érdemes hallgatni, az alábbiak okán:
A hajléktalanok nagyon nagy részének van lakcíme. Akik hajléktalan szálláson tartózkodnak, azokat oda bejelentik. Ha nem, akkor is biztosítanak számukra lakcímet (egyebek mellett soros györgynek köszönhetően), ahova bejelentkezhetnek, ahova irányíthatják a postájukat és ahol átvehetik azt.
Tény, van egy kevés hajléktalan, aki csak település szintű lakcímmel rendelkezik, de ezek száma elenyésző, a szavazási hajlandóságuk meg még inkább. Azon hajléktalanok, akik település és utca szintű lakcímmel rendelkeznek, szintén szavazhatnak, legalábbis a döntő többségük.
Érdekesség:
Az tény, hogy a jelenlegi szabályozás a szavazati jogot lakcímhez köti, azonban ez alkotmánysértő jogszabály, hiszen a szavazati jog alkotmányos alapjog, azt egyéb feltételektől függővé tenni nem lehet, csak ha jogerős bírósági határozat tiltja eme jog gyakorlását.
Ilyen pl. a büntetőügyekben kiszabott mellékbüntetés, amely adott esetben az állampolgár szavazati jogát időlegesen korlátozza.
Egyéb törvényes mód a szavazati jog gyakorlására (szerencsére) nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!