Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha félelemből segítek gyilkoss...

Ha félelemből segítek gyilkosság utáni nyomeltüntetésben, majd utána, ha már a veszély elmúlt bejelentem, akkor a jogilag attól még büntetendő vagyok?

Figyelt kérdés
Sziasztok. A Black Mirror 4. évad 3. részét nézem épp és rögtön az elején van egy baleset. Egy ittas faszi elüt egy kerékpárost és a nő, aki vele van beakarja jelenteni, de a férfi ráveszi, hogy segítsen a testet és a kerékpárt a közeli tóba dobni. Ezután bonyolódnak a dolgok, de nem is ez a lényeg, hanem a nő jó eséllyel azért segített a férfinek, mert ha ragaszkodott volna, a bejelentéshez, akkor a férfi őt is elintézte volna, szóval igazából nem volt más választása. Arra gondoltam ilyen esetben, ha otthon, amikor már nincs a férfi a közelében bejelenti és elmond mindent a rendőrségnek, ilyen esetben a rendőrség őt mint tettestársat kezelné, vagy figyelembe venné, hogy félelemből, kvázi kényszerből segített?

2018. jan. 29. 16:47
 1/4 anonim válasza:
Mivel benne volt a nyomeltüntetésben, ezért bűnrészesnek számít, igen. Azt, hogy félelemből tette, nem fogják elhinni, kivéve ha van a birtokában bizonyíték, pl hangfelvétel. Szerintem.
2018. jan. 29. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A kényszer és fenyegetés a mi jogrendszerűnkben büntethetőséget kizáró ok.


De ezeknek olyanoknak kell lenniük, amiket a Btk. és a bírói gyakorlat megkíván...


Akkor igen.


Önmagában az, hogy valaki fél az elkövetőtől és ezért segít - ha nincs mögötte fizikai kényszer vagy tényállásszerű fenyegetés - a nyomok eltüntetésében, nem elég a büntetlenséghez.


Bűnsegédként felel egyébként az ilyen.

2018. jan. 29. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget. Jogos végül is, amit írtatok. Lelkileg elég megterhelő szituáció lehet ez, ha mondjuk épp az egyik legjobb barátunk kerül ilyen szituációba.
2018. jan. 29. 19:40
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem vagy büntethető. Aki kényszer hatására cselekszik, az maga is egy bűncselekmény sértettje.

Az meg teljesen mindegy, hogy a bíróság mit hisz el és mit nem. Az elitéltetés nem hit, hanem bizonyítottság kérdése.

A bizonyítottság meg nem a te dolgod, hanem az ügyészé.

2018. jan. 30. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!