Van itt ügyvéd? Egy kis tanács ra lenne szükségünk!
A szüleim elváltak úgy 15 évvel ezelőtt de nem történt vagyon meg osztás. Anyukám nem tudott fizetni az ügyvédnek akkoriban igy hát bele sem ment ebbe az egészbe.Apukám lakik a mostani élettársával a házunkban azóta is.. a házat akkor épitették amikor házasok voltak. A válás óta anyukám a nevét a leánykori nevére változtatta. Valahogy azóta nem merült fel benne hogy vagyon megosztási eljárást inditson de most albérletbe lakik (anyukám) ezért gondoltam megkérdezem hogy lehetséges e ennyi idő után ilyen ügyet inditani vagy hogy müködik ez?
Azóta apukám ablakokat cserélt a házon meg gondolom mást is felujitott a házon! Válaszokat előre is köszönöm!
Az elbirtoklás nem fog menni valószínűleg.
Annak a feltétele a sajátként való birtoklás. Itt az apa tisztában van vele, hogy a háznak a fele nem az övé, tehát ő csak szívességi használója a fél háznak.
Mert miért is feltételezné, hogy csak úgy ingyen kap egy fél házat a volt feleségétől.
Kérdező: én azt javasolnám, hogy anyukád beszéljen apukáddal, hogy fizessen egy X összeget, és ennek fejében ráíratja a ház másik felét.
Ha ebbe nem megy bele, akkor bírósághoz kell fordulni, hogy tegye kötelezővé a ház eladását, és a pénz elosztását. (Ha egy ügyvédi felszólítás nem lenne elég, és tényleg bíróságra menne az eladás ügye, akkor apukádra lehetne verni a per árát, mert azt a vesztes fél szokta fizetni. Ezt lehet is neki mondani, meggyőzésképpen. Szóval, a házat mindenképpen el kellene adnia, csak ennek egy részét ki kellene pengetni a két ügyvédnek meg a bíróságnak.)
Nyilván a házra költött összeget le kell vonni, a maradékot elfelezni.
Nem árt minél előbb nekifogni, hogy az elbirtoklásról még szó se eshessen.
A sajátként gyakorolt jog nem vezet elbirtokláshoz, ha ez "szívességi" használaton alapul.
Itt pedig ez a helyzet.
Ez a ház a házastársi vagyonközösség része, amit nem osztottak meg, még anno, így jó anyádnak is van minimum 50% keresnivalója a házban.
Ha más kizáró feltétel nincs.
Megállapodhatnak a szülők pl. tulajdoni hányad megváltásban, vagy a ház eladásban és a vételár felosztásában, vagy ha nem megy - a bíróság fogja megosztani köztük a ház használatát.
Ide még a régi Ptk. kell.
Az időmúlásnak itt most nincs jelentősége, mert a tulajdoni igények (itt most ez a jogalap nélküli birtoklás) nem évülnek el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!