A közös képviselő írásban köteles értesíteni?
A kérdésem az hogy, ha a tulajdonos nem lakik a társasházban, ahol van egy ingatlana, és más a bejelentett lakcíme is, a közös képviselő köteles-e valamilyen írásos úton (postai levél vagy e-mail) évente egyenlegközlőt küldeni neki?
Ezen kívül, köteles-e meghívót küldeni a tulajdonosnak az éves közgyűlésre, és ezután a közgyűlési határozatot kiküldeni az e-mail címére, vagy a lakcímére?
Vagy, elegendő az, hogy a hirdetőtáblára kiakasztja ezeket az iratokat?
Az éves egyenlegközlőket minden esetben köteles kiküldeni a tulajdonosoknak, vagy csak akkor, és annak a tulajdonosnak, aki ezt külön kérte?
Az éves egyenlegközlőt a társasházi közgyűlés előtt szokták bedobni a postaládába. Nem köteles a tulajdonosnak a mittudoménmilyen címére kiküldeni (hiszen akkor küldözgethetné külföldre a leveleket, stb.)- viszont a tulajdonosnak célszerű időnként a tulajdonában lévő lakás postaládáját megnézni :-)
Magyarul: ha van egy lakásod a társasházban, akkor azért időközönként nem árt üríteni a ládát. Ha nem tartózkodsz Magyarországon, akkor pedig valakit megbízni vele.
Nincs lakásom ebben a házban, és postaládám sem!
Csak annak engedélyezték, hogy legyen postaládája, akinek lakása van.
A házban van kettő nagyobb méretű tároló helyiségem, ahol bútorokat tárolok.
Annak idején, amikor a tárolókat vásároltam, fel akartam szerelni magamnak egy postaládát a falra, de ehhez a lakók nem járultak hozzá. Azt mondták, annyi postaláda lehet, amennyi lakás, a tároló nem lakás, ezért nem jár hozzá postaláda.
Alapvetően a társasházban lévő postaládákba szokták bedobni a közgyűlési meghívót és annak mellékleteit, jobb esetben - ami szerintem alap lenne - a közös képviselő szükség esetén egy megadott címre is elpostázhatja. Nyilván ennek költségét a ház állja. Jó esetben a postaládába dobást a közös képviselő egy tanú jelenlétében teszi (pl. egy tulajdonos igazolja hogy bedobásra kerültek a dokumentumok). E-mail meghívó is megoldás lehet, azonban az csak akkor szabályos ha a közös képviselő elektronikus aláírással küldi, a tulajdonos pedig nyilatkozik az email címéről hogy arra a címre írhat a képviselő és az email címhez csak a tulajdonos fér hozzá. Ezt akár a ház szabályzatába is be lehet tenni.
Törvény szerint évente legalább 1 közgyűlést kell tartani, amin az éves beszámolót és költségvetés tervet megbeszélik, ott az éves egyenlegközlőnek is szerepelnie kell.
Azt nem egészen értem, hogy a többi tulajdonos miért akadályozza azt, hogy Önnek postaládája legyen ha más értesítési forma nem működik, ezt is érdemes lenne tisztázni.
A jegyzőkönyvet törvény szerint elég egy hirdetmény formájában kitenni, csak akkor szükséges írásban is megküldenie a tulajdonosok felé, ha a ház szabályzata ezt tartalmazza.
Nem zavarna, ha e-mail levélben küldene bármit, de erre nem hajlandó, és postázni sem akarja.
Egy másik társasházban, másik kerületben is van egy helyiségem, ott ebből nem csinálnak problémát, mindenről értesítenek, az egyenlegről és a befizetni való összegről pedig havonta kapok e-mail levelet.
Bocs, kérdező, de most azért egy dolgot nem értek:
Te a közös képviselőtől várod el, hogy neked, aki nem lakástulajdonos vagy, emailt küldjön, ezt meg azt csináljon.
Elvileg ebben igazad is lenne - részben. DE! Ha az embernek van egy tulajdona, akkor azt "gondozni" kell - tényleg olyan nagy fáradság lenne időnként felhívnod a közös képviselőt és megkérdezni, mennyivel tartozol? Nem hiszem...
Nem mindig a másiktól kell elvárni a dolgokat - bár megértem, hogy nem tetszik a postaláda hiánya. (1-es vagyok)
Alapeset, hogy a tulajdon (érdektelen, hogy lakó, vagy másféle) feljogosítja a tulajdonost, hogy az eseményekről értesítsék, sőt, véleményét kikérjék. Azonban annak módja, hogy ez miképpen történik, a Társasház SZMSZ-ében, illetve közgyűlési határozatokban van leírva (utóbbiról hiteles jegyzőkönyvek, illetve összesítő van, a törvény így rendelkezik).
Tehát az SZMSZ szabályozza a pénzgazdálkodás módját, formáját és ennek kezelését. Az SZMSZ szabályozza, mikor milyen közgyűlést kell tartani. Azt is szabályozza, hogy ennek időpontjáról, helyéről, valamint a napirendi pontokról miképpen kapjanak értesítést a tulajdonostársak. Ez lehet postaláda, faliújság e-mail, levél, vagy bármi, ami alkalmas a tájékoztatásra. De kell róla határozat.
Vannak viszont úgynevezett rossz társasházak, ahol, röviden szólva, e téren kupleráj van. A szabályozás elavult, vagy nincs is, senki semmivel nem törődik, stb. Ekkor nehéz bármit érvényre juttatni.
Lehetőségek. Levél a közös képviselőnek, amelyben minden körülményről (határozatokról, értesítési formákról, bármiről) írásos tájékoztatást kérsz, megfelelő dokumentumokkal alátámasztva a kritikus részeket (vagy SZMSZ, amivel elvileg rendelkezed kell, vagy ezt felülbíráló, hitelesített határozat másolata). Ha nem válaszol, megpróbálsz szót érteni vele. Ha ez sem megy, három felszólító levél dokumentálva, majd feljelentés a Társasház szabálytalan működéséről. Onnantól a többi a bíróság dolga (megjegyzem, drága, időigényes, és mindenki utálni fog - jobb, alkalmasabb társasházat keresni).
Az SZMSZ-t soha nem láttam, mert nem akarja megmutatni!
Sem személyesen, sem e-mail levélben, sem postai úton, és a társasház folyosóján, pl. a hirdetőtáblánál sem akarja kifüggeszteni.
Szerintem, itt valami nagyon nincs rendben.
Kérdező, első válaszoló vagyok, de valamit tényleg nem értek: van 2 tároló helyiséged egy házban, AHOL NINCS LAKÁSOD. Igazából a kérdésedből még nem derült ki, mi az alap problémád? Nem tudod a tartozásodat? Nem mondja meg? Vagy a közgyűlés időpontját nem tudod? Vagy mi?
A kérdésed elején még normálisan válaszoltam , de most már egyre kevésbé tetszik a dolog: Tényleg képes lennél 2 tároló miatt feljelenteni a közös képviselőt?
Fizesd ki egy összegben előre a bérleti díjat/közös költséget vagy tudom is én mit kellene fizetned, s akkor le van a gond róla.
Ne haragudj, de úgy érzem, részedről semmi rugalmasság - bolhából elefántot csinálsz.
Másik válaszolónak: "szép" Magyarország, ha valami probléma van, rögtön fel kell jelenteni a másikat, bravó.
Te szeretsz olyan országban élni, ahol nem megbeszélik a problémákat, hanem rögtön feljelentenek? Mert én nem.
Hozzáteszem: nem védem a közös képviselőt, de tulajdonképpen az alap problémát sem tudjuk: miért gond az, ha nem küldi ki más címre a közös képviselő az egyenleget? Odamentél, kérted tőle, nem adta? (nem az SZMSZ-t). Nem tudod, mennyit kell fizetned? Vagy mi a gond?
A kérdések jogosak. Válaszaim a következők:
1.kérdés: Igen, a közös képviselő köteles évente egyenlegközlőt küldeni. Ha nem küld legalább évente egyenlegközlőt, akkor te nem vagy köteles semmit fizetni! Hiszen nincs hivatalos információd arról, hogy mennyi a fizetnivalód! Állítsd le a közös költség fizetést. Ha nem küld értesítőt a tartozásról, akkor az az ő mulasztása. Ha majd egyszer a jövőben mégis megküldi, hogy tartozásod van, akkor majd eldöntöd, hogy befizeted-e, vagy nem. Akár be is fizetheted, hiszen gondolom jóhiszemű vagy.
2.kérdés: Igen, a közös képviselő köteles a meghívót, és a határozatot megküldeni a lakcímedre, vagy az emailcímedre, ha hivatalos levélben kérted tőle, hogy ezt a jövőben minden alkalommal tegye meg. Pl. tértivevényes levélben.
3.kérdés: Nem elegendő a hirdetőtáblára kifüggeszteni a meghívót és a határozatokat, ha hivatalos levélben kérted tőle, hogy ezeket a jövőben minden alkalommal küldje meg neked. Pl. tértivevényes levélben.
4.kérdés: Igen, a közös képviselő köteles megküldeni az éves egyenlegközlőket minden tulajdonosnak.
A fenti kérdések sok ezer embert érintenek. Magyarországon 4 millió ember él társasházban. Kiszolgáltatottságuk óriási.
A társasházakra vonatkozó jogszabály súlyosan elavult (ezt a közös képviselői szakma is jól tudja).
A közös képviselők tévedései, hanyagságai, hibái, esetleg visszaélései ellen szinte semmi sem védi a társasházak tulajdonosait. A legalapvetőbb jogaik is sérülnek (pl. a közös tulajdonukhoz fűződő információk megismerése).
Ajánlom az alábbi könyvet a közös képviselők visszaéléseinek elhárítására:
Duzmáth Tamás - Kézikönyv társasházi tulajdonosok számára
ISBN 978-615-00-8030-7
Kijózanító bepillantást ad azoknak, akik nem ismerik a társasházakban - a színfalak mögött - uralkodó lesújtó viszonyokat.
TÁRSASHÁZI RENDSZERVÁLTÁSRA VAN SZÜKSÉG 4 MILLIÓ EMBER ÉRDEKÉBEN!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!