Apám új barátnője kitúrhat e minket az örökségből?
70 éves apám , anyám halála után lett egy barátnője, aki nála lakik, de egyenlőre nincs lakcimen bejelentve oda.
Mi anyu részét örököltük már a házból, a kérdés hogy ha esetleg élettársi szerződést kötnek apám halála után követelheti e az apám részét a házból vagy akár haszonélvezeti jogot?
Ha apád még életében úgy rendelkezik, hogy bármit is a nőnek ad, akkor igen. Ha elveszi feleségül, akkor szintén. Kötelesrészre szoríthat titeket.
Az anyai részt nem veszíthetitek el.
De végrendeletre akár rá is beszélheti , ha akarja. Apám sajnos befolyásolható. Már eléggé ellenünk fordította . Eddig mindenben mi segítettünk neki, most a nő vett át minden feladatot, és eléri hogy ne legyen "szükség" ránk.
Ha jóindulatból tenné , nem aggódnánk, de azt halljuk vissza " hogy ezekre a gyerekekre ugysem lehet számítani!" Na ezért félünk hogy rábeszéli apánkat valamire .... :(
A Jóbarátokban Phoebe-nek volt egy dala"minden ember szabadon lehet hülye".
Sajnos, ha apukád ennyire befolyásolható, és egy friss p.nci jobban hat rá, mint ti, akiket évtizedek óta ismer, akkor nem tudtok mit tenni. Életében mindenki azt csinál a vagyonával, amit akar, ha úgy tetszik, örökség nélkül is hagyhat titeket. Ha nem eü. gondok vannak nála,, ami miatt gondnokság alá kellene helyezni, akkor csak arra apellálhattok, hogy valaki felnyitja a szemét. Nektek úgyse hinne, ha ezt előadnátok, csak azt látná, hogy féltitek a leendő örökségeteket - és nem őt, míg a nő a kegyeit keresi és körülötte ugrál.
Kötelesrész akkor is jár nektek, ha végrendelkezik, a hagyaték egyharmada. Kivéve, ha érdemtelenség áll fenn, vagyis nem látogatjátok, támogatjátok stb., akkor dönthet úgy a bíróság, hogy a teljes hagyaték a nőé, amennyiben apátok így végrendelkezik. Haszonélvezetet a ti tulajdonotokra (amit már édesanyátoktól megörököltetek) akkor sem alapíthat, mert az nem az övé, csak a saját részéről rendelkezhet.
Egyébként meg azt gondolom, hogy örüljetek, hogy apátok jó erőben van és boldog. Örökségről ráértek gondolkozni akkor is, ha már elhunyt, ki tudja, milyen hosszú és nehéz út vezet odáig, és mellette lesz-e még egyáltalán a barátnő, vagy rátok hárul az ápolása.
Egyrészt apád után nincs örökséged, csak lesz, ha a halálakor még van vagyona!
Másrészt a barátnö/élettárs ugyan direkt nem örököl semmit, viszont apád eladhatja neki a saját részét - ez megtámadhatatlan, elajándékozhatja neki - ez meghatározott idön belül megtánadható, végrendeletben ráhagyhatja - ekkor neked jár a köteles rész a vagyon után.
Különféle szerzödéseket is köthetnek, itt erösen függ a szerzödés formájától, hogy mennyire megtámadható vagy sem.
Haszonélvezeti jogot is adhat neki, ez sem nem megtámadható, és attól kezdve amíg a nö él, neki van minden joga a ház használatához, csak az éleht ott, aki neki tetszik, más nem.
De azt azért nem értem, miért irigyled, hogy apádnak van párja és hogy még van öröme az életében?
Emellett igen utálatosnak tartom, hogy apád halálára és az örökségre ácsingózol, ennyire haszonlesö vagy.
Utolso
Mindnekinek joga van a szulei orokreszehez, ez nem haszonleses. Ez igy mukodik generaciokon keresztul, miert vigye a no az egeszet, aki csak most ad egy keves oromet neki az orokseg remenyeben? Es a gyerekei? Nem adtak talan neki eleg oromot?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!