Közjegyző kutat az örökösök tartozása után?
Örököltem egy minimális vidéki házrészt semmi értéke nincs. A másik örökös részére lemondtam elajándékoztam. A közjegyzőnek elküldtük a nyilatkozatot mivel a testvérem elfogadta. Azt mondták hogy így semmi akadálya a dolognak nem lesz hagyatéki tárgyalás, csak egy végzést kapunk. Nekem van egy ügyem (végrehajtás) amit részletfizetési megállapodással fizetek. A kérdésem az lenne hogy ilyenkor a közjegyző megnézi hogy van e tartozása az örökösnek?
Normális válaszokat szeretnék. Köszönöm szépen.
Miért nézné meg?
A Te tartozásodnak semmi köze a hagyatékhoz. Pláne, hogy le is mondtál az örökrészedről.
Komolyan nem értem hogy mire gondolsz. A közjegyző a hagyaték tartalmával és értékével (hagyaték-lista), valamint a törvényes örökös személyének megállapításával foglalkozik.Csak az elhunyt esetlegesen fennálló tartozása érdekli,mert azt az örökös a hagyaték értékéig szintén örökli.
Láthatja, de az 100% hogy nem foglalkozik vele. Semmi köze hozzá, a hagyatéki eljárás szempontjából irreleváns. Még akkor is az lenne, ha nem mondtál volna le az örökrészedről.
A végrehajtást nem a közjegyző, hanem a független bírósági végrehajtó intézi/ felügyeli.
Szerinted mi jelentősége van az öröklés szempontjából a te tartozásodnak?
Tényleg kíváncsi vagyok hogy mire gondolsz.
"Annak idején amikor elindult a végrehajtás közjegyzői okiratot kaptam. "
Bocs, ez lemaradt. Persze hogy azt kaptál, mert a bírói végzés jogerőre emelkedése után a lakhelyed szerint illetékes közjegyzőhöz került az ügyed, aki a területileg illetékes független bírósági végrehajtót bízta meg a végrehajtással. Ettől kezdve ő nem foglalkozik vele.
Ráadásul jó eséllyel nem ugyanaz a közjegyző intézi a hagyatéki eljárást, még akkor sem, ha esetleg a lakcímetek azonos volt az elhunyttal.
Köszönöm a válaszod.
Jártas vagy jogi ügyekben?
Polgári jogban kevésbé, inkább a büntető jogban.
De most csináltam végig egy hagyatéki eljárást, és van családtagom is aki ellen végrehajtás van folyamatban.
Szerintem valamit félreértettél.
Nem lesz egy pillanatig se a neveden. Az örökös nevére a Hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedése után kerülhet a hagyaték. Te viszont még a hagyatéki eljárásban visszautasítottad az öröklést. El nem ajándékozhattad, mert még nem is volt a tiéd.
Lemondani sem mondhattál róla, mert az csak az örökhagyó életében lehet, írásban.
Te visszautasítottad, azt azonban nem lehet célzottan, azaz nem szabatod meg, hogy azt az örökrészt, amiről lemondasz, ki kapja meg. Azt automatikusan a következő örökös kapja - persze, ha elfogadja. Ha itt ketten voltatok csak öröklésre jogosultak a testvéreddel, akkor az övé.Azt csak akkor tehetnéd, ha elfogadod, és utána elajándékozod.
Itt elolvashatod részletesen:
De lehet, hogy csak rosszul fejezted ki magad a kérdés kiírásánál, és elfogadtad az örökséget, de még abban az eljárásban el is ajándékoztad azt.
Ebben az esetben lesz semmi gond, nem érinti a tartozásod.
Egy a lényeg lemondani (visszautasítani) és el is ajándékozni együtt nem lehet. Vagy az egyik vagy a másik.
A közjegyző azt mondta hogy küldjek egy olyan nyilatkozatot amiben lemondok az örökségem rá eső teljes részéről. A testvéremnek meg olyan nyilatkozatot kellett írni hogy elfogadja. Így ezen iratok alapján küldenek majd egy hagyatékádó végzést. Ami 15 nap után emelkedik jogerőre.
A visszautasítás nem működött mert van egy kiskorú gyermekem.
Szóval akkor én már nem értem az egészet.
Hát, érdekes.
Azért nem működött a visszautasítás, mert akkor a te helyedre belépett volna a gyermeked, mint következő jogos örökös.
Ezek szerint így jogilag elfogadtad és egyből el is ajándékoztad a tesódnak.
Egy a lényeg: nyugodj meg, a tartozásod nem érinti ezt az ügyet!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!