Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit lehet tenni akkor, amikor...

Mit lehet tenni akkor, amikor egy polgári pert lezáró bírósági ítéletet az egyik fél semmibe vesz és ezzel anyagi kárt ugyan nem, de erkölcsi kárt (pl. jogkorlátozás formájában) okoz a másiknak? Lehet-e a végrehajtáson túl más jogorvoslatot kérni?

Figyelt kérdés
Amire kíváncsi vagyok, az lényegében az, hogy ha egy polgári pert lezáró bírói ítélet, amely mindkét fél számára jogokat és kötelességeket állapított meg egymás felé, az egyik fél semmibe vesz, akkor az nem jelent-e büntetőjogi felelősséget az illetőre nézve. Mert még ha végrehajtás indul is, az nem az okozott kár miatti jogorvoslat, hanem szimplán csak a bírói ítélet kikényszerítése. A sértett fél indíthat-e büntetőpert az elkövető ellen, vagy csak polgári peres eljárásban kérhet kártérítést? (Magyarán szólva a polgári peres bírósági ítélet van-e olyan súlyú, hogy annak be nem tartása büntetőjogi felelősséget is jelent, hiszen a törvényes rend ellen való fellépésről van szó?)

2017. jún. 15. 11:52
 1/10 anonim ***** válasza:
A vegrehajtas a maximum, mit szeretnel hogy kerjen toled terden allva bocsanatot.
2017. jún. 15. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Ez máshogy működik.

Ha az ítéletben foglaltakat a felek nem hajtják végre, bírósági végrehajtást lehet kérni. Nincs büntetőügy meg ilyenek.

2017. jún. 15. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

#1


Hát ha a te jogaidat tipornák a sárba, lehet, hogy ezt szeretnéd te is. Nekem elég lenne egy bírósági határozat, amely eltiltaná az elkövetőt a további jogsrétéstől, büntetőjogi felelősség terhe mellett.


Egyébként meg látom, hogy te sem érted a különbséget végrehajtás és jogsértés miatti jogorvoslat között.

2017. jún. 15. 13:45
 4/10 anonim ***** válasza:

Szét kell választani a polgári és a büntető jogot.


Ha neked polgárjogi ítéleted van, akkor csak végrehajtás útján tudod azt kikényszeríteni.

Ha az ellenérdekelt fél magatartásával megvalósít a BTK-ban szabályzott cselekményt, akkor a rendőrség tud neked segíteni.


Mivel nem írtál konkrétumokat, így ennél többet nem tudok segíteni.

2017. jún. 15. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Teljesen tisztában vagyok a polgári és büntetőjogi különbséggel, és szándékosan nem írtam konkrétumot, mert arra voltam kíváncsi, hogy a jogrend hogyan rendelkezik azzal kapcsolatban, ha valaki telibe tojja egy bíróság ítéletét és ezzel jogsérelmet okoz a másiknak. A polgári per végén született ítélet ugyanis két fél közti vita hivatalos és jogerős lezárása, amely mindkét felet kötelezi bizonyos dolgokra. Ha ezt az egyik önkényesen semmibe veszi, az nem egyszerűen a másikkal való kiszúrás, hanem a jogrend elleni lépésnek is tekinthető, és azon túl, hogy végrehajtással az ítélet kikényszeríthető kell legyen, annak is teret kell engedni, hogy a sértett fél jogorvoslatot kérhessen. Csak az nem világos, hogy ezt a sértettnek magának kell kérnie, vagy a jog külön rendelkezik-e arról, hogy mi a teendő akkor, ha egy bírósági ítéletet semmibe vesznek. A végrehajtás ugyanis sok esetben körülményes és lassú, emiatt a jogsérelem elég hosszú ideig fennáll. Logikus volna ezt külön is szankcionálni, mint a jogalkalmazást akadályozó körülményt, és nem az egyes esetekre vonatkozó speciális paragrafusokra bízni, hogy mi mennyire büntethető és lehetőséget adni az elmismásolásra. Aki szembeszegül egy jogerős bírósági ítélettel, az legyen az állam előtt is felelősségre vonható. Nekem legalábbis így volna ésszerű.
2017. jún. 15. 17:12
 6/10 anonim ***** válasza:

Nem ez nem ésszerű. Mármint a jogerős ítélet végrehajtásának megtagadása mint bűncselekményi tényállás. Ugyanis erre találták ki a végrehajtást. A jog nem szereti a párhuzamos eljárásokat.

Induljon kötelező bírósági végrehajtás + büntetőper? Minek? A végrehajtás révén az igény kielégítésre kerül, akkor mire fel a büntetőeljárás? Nonszensz, sértené a büntetőjog ultima ratio jellegét.

2017. jún. 16. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Óriási tévedés. Szó sincs párhuzamos eljárásról. Egyrészt a nem teljesítés okozhat járulékos kárt, amelyet a késedelmes kikényszerítés nem pótol. Másrészt ilyen alapon önkényesen bárki korlátozhatja a másik fél jogait anélkül, hogy ennek személyi konzekvenciájával szembe kéne néznie. Röhög a markába, húzhatja az időt, ameddig a hatóság ki nem vonul és végre nem hajtja azt, amit neki kellett volna, és őt ezért még felelősségre sem vonják? Ez nagyon nem kóser.


Nem azt állítom, hogy bűncselekménnyé kell nyilvánítani, de vétség nyugodtan lehetne. Milyen alapon bírálja valaki felül az állam által hozott törvényeket képviselő bíróságot? Amennyiben fellebbezésnek helye nincs, ott csak a teljesítésnek van helye, és aki ezt megtagadja, az feleljen érte.


Ha nekem ellopják az autómat, akkor ha megtalálják, az a minimum, hogy visszakapom, emellett eljárást indítanak a tolvaj ellen lopásért. Ezt meg lehetne tenni akkor is, amikor valaki ok nélkül semmibe vesz egy bírói döntést.

2017. jún. 16. 11:03
 8/10 anonim ***** válasza:

#6-os vagyok. Először az egyszerűeket.


Szabálysértésre és nem vétségre gondolsz (a vétség bcs.). Nem bírálja felül, hanem nem izgatja az ítélet.

Erre való a végrehajtás.


Az, hogy a végrehajtás hosszadalmas, való igaz, sok szabályt kell betartani, így időt igényel. Ha megtagadja valaki az ítéletben foglaltak végrehajtását, felel érte, mivel kezdődhet a végrehajtás.

Meg kell értened, hogy a büntetőjog a legvégső esetben a legvégső eszköz, így - mivel a végrehajtás elegendő - a szóban forgó magatartás bűncselekménnyé vagy szabálysértésé nyilvánítása ellentétes lenne a jogállamiság követelményeivel.


Az autódat a büntetőeljárás keretében kapod vissza (egy eljárás).


És most a bonyolult. Mi van akkor, ha a jogerős ítéletben foglaltak be nem tartása - bár megindul a végrehajtás - további kárt okoz?

Ehhez mindig ügyvéd kell, aki az adott eset körülményei alapján el tudja mondani, mit kell tenni és mit lehet tenni.

2017. jún. 16. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

"Nem bírálja felül, hanem nem izgatja az ítélet."


Lovagolhatunk a szavakon, de a lényeg ugyanaz: adott egy jogerős ítélet, amelyre az illető magasról tesz. Vagyis a törvényes rend nem tud érvényesülni.



Köszönöm a választ. Nyilván jogvégzett ember vagy, de valahogy sem te, sem más jogászok nem értik a különbséget végrehajtás és felelősségrevonás között.


A végrehajtás a jogsértés előtti állapotot állítja vissza valamilyen kényszerítéssel. Ha ez eltart mondjuk fél évig, akkor én fél évig nem tudok élni azzal a jogommal, amit a bíróság megállapított a részemre. Nem biztos, hogy ennek van anyagi jellegű kára, de eszmei, erkölcsi mindenképpen, hiszen ez egy jogkorlátozás, amely akár a szabadságom korlátozásaként is felfogható. Amelyet azonban a magyar törvények csak akkor büntetnek, ha ez egy alapvető jog, és van arra külön paragrafus, ami alapján ezt meg lehet fogni. Ha nincs, akkor így jártam, és azt, aki ezt elkövette, még csak felelősségre sem vonják érte.


Mondok egy példát. Anyuka önkényesen nem tartja be a láthatási szabályozást, amit bíróság mondott ki, és elkezdődik egy hónapokig tartó hercehurca, amíg a gyámhatóság nagy nehezen eléri, hogy anyuka végre ne akadályozza a láthatást. Közben megy az idő, a gyerek lelkileg sérülhet, a közte és az apa közti kapcsolat veszélybe kerül, és ezt a veszélyeztetést, amely az ítélet semmibe vétele miatt alakult ki, még csak nem is szankcionálják (mármit alapból, és nem a Btk 208§-ra vagy 210§-re gondolok), holott egy teljesen kiszolgáltatott emberről, egy gyerekről van szó, akinek az élete is tönkremehet emiatt.


Szerinted ez így tisztességes? Ez így marhára rendben van? Elegendő a végrehajtás, és szevasz? Egy kicsi gyerek esetén egyáltalán nem mindegy, hogy az apa kétéves korában tud élni a láthatási jogával, vagy két és fél évesen, ameddigre a gyerek akár el is felejtheti őt.


Ez ugyan egy konkrét és speciális eset, de az elvek ugyanazok más polgári pert lezáró ítélet esetén is. Miért nem részesül senki személyi felelősségrevonásban, ha semmibe veszi az ítéletet és ezzel mások jogait tiporja sárba? Nem azt mondom, hogy börtönbe kéne zárni, de valami sokkal hatékonyabb és ütősebb folyamatot kéne kitalálni, nem a hónapokig tartó szöszmötölést és aktatologatást és pár ezer forintos büntetéseket, amiket sokan nevetve kifizetnek.

2017. jún. 18. 13:54
 10/10 anonim ***** válasza:

"Mondok egy példát. Anyuka önkényesen nem tartja be a láthatási szabályozást, amit bíróság mondott ki, és elkezdődik egy hónapokig tartó hercehurca, amíg a gyámhatóság nagy nehezen eléri, hogy anyuka végre ne akadályozza a láthatást. Közben megy az idő, a gyerek lelkileg sérülhet, a közte és az apa közti kapcsolat veszélybe kerül, és ezt a veszélyeztetést, amely az ítélet semmibe vétele miatt alakult ki, még csak nem is szankcionálják (mármit alapból, és nem a Btk 208§-ra vagy 210§-re gondolok), holott egy teljesen kiszolgáltatott emberről, egy gyerekről van szó, akinek az élete is tönkremehet emiatt."



kérdező!


Ott sántít az elméleted, hogy ebben az esetben akár az anya szülői felügyeleti jogába is kerülhet egy ilyen viselkedés.


Volt ilyen perem, éppen elég...


De szerintem Neked az ÉLETTEL van bajod, és azt jogra vetíted le, mint eszközre, az esetleges bajod okozójára.


A jog nem tud MINDEN problémára megoldást találni, nem is ezt a dolga.


Ha valaki nem tartja be az ítéletet a polgári jogban, akkor az erre jogosult VÉGREHAJTÁST indíthat.


Hogy ez pontosan mit is jelent, az az alaphatározat tartalmától is függ.


Büntetni - a büntetőjog eszközeivel - kizárólag azt lehet, amit a Btk. tartalmaz.


Ilyen törvényi tényállás, pedig, amit a kérdésedben megfogalmaztál, nincs.

2017. dec. 24. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!