Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen jogorvoslati lehetősége...

Milyen jogorvoslati lehetőségek vannak arra az esetre, ha egy együttélő szülő az ő felügyelete alatt élő gyermeket jogerős bírósági ítélet ellenére sem hajlandó láthatáskor átadni a különélő szülőnek?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy az illetékes gyámhivatal foglalkozik az ilyen ügyekkel, de a gyámhivatal csak a gyermek érdekeit képviseli, és az együttélő szülőt csak felszólítja, illetve bírságolja annak érdekében, hogy kikényszerítse a láthatást és elejét vegye a láthatás további akadályozásának. Azonban ettől függetlenül a bírósági ítélet megszegésével a jogsértés bekövetkezett, a különélő szülő jogai csorbultak, vagyis őt jogsérelem érte. Milyen jogorvoslati lehetőség van arra, hogy ha bebizonyosodik, hogy az együttélő szülő indokolatlanul akadályozta a láthatást, akkor ennek megfelelően felelősségre vonásra kerülhessen?

2017. jún. 13. 10:24
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A legegyszerűbb? Odamész, ok nélkül nem adja a gyereket,-ergo nem beteg és nem osztálykirándulni ment- rendőrt hívsz. Kimennek, bár nem szeretik a családi drámát, de muszáj nekik, viszed a végzést is,megmondod a kapcsolattartást akadályozza a másik szülő, ki fogja adni anyuka/apuka. Aztán megmondod neki szépen, ha nem akarja minden egyes láthatáskor a rendőrséget látni, akkor erőltesse meg magát. A gyámhatósági eljárás ettől függetlenül még mehet. Nyilván ez nem egy szívdertő megoldás, hisz halálra rémül az a gyerek, hogy rendőri kisérettel érkeznek érte, de ha minden part szakad egyszer meg lehet lépni és remélhetőleg nem lesz rá többször szükség, mert elmegy a másik fél kedve tőle, hogy indokolatlanul szívózzon a különélő szülővel. No meg jegyzőkönyvet is írnak ugye, nyilván nem akarja a rendszeres balhét, de ha ennyi esze van, megérdemli azért egyszer. Esetleg mond meg neki, hogy ezt fogod lépni legközelebb, hátha az is elég lesz, ha pedig mégsem, akkor tényleg lépd meg.
2017. jún. 13. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, de ez nem jogorvoslat, hanem a rendőrséggel való fenyegetőzés, egyfajta pszichológiai hadviselés. A rendőr egyébként nincs feljogosítva arra, hogy kicsavarja anyuka kezéből a gyereket, tehát anyuka még ezzel együtt is mondhatja azt, hogy nem, vagyis apuka ugyanott van, mint ahonnan elindult.


Én arra vagyok kíváncsi, hogy a magyar jogrendszer milyen lehetőséget ad arra, hogy ha valaki egy jogerős bírósági ítélet be nem tartásából fakadóan szenved jogsérelmet, akkor azért jogi elégtételt vegyen. Mert ha erre nincs lehetőség, akkor a bírósági ítélet nem ér többet a vécépapírnál.

2017. jún. 13. 11:07
 3/8 anonim ***** válasza:
Persze,értelek nyilván. Ki nem csavarja anyuka kezéből a gyereket, de ha nem tudja érdemben indokolni az akadályozást, akkor felszólítja, hogy adja át, azt értem, hogy ez nem megoldás hosszútávon. Viszont nem is fenyegetőzés, csak egy jobb híján bevetett-teljesen törvényes-kényszerítő eszköz. Van jogorvoslati lehetőség, csak lassú. Tehát ha végigmész az egész procedúrán és lefolytatják az eljárást, felszólítanak, bírságolnak, a gyámügy kiértékeli és mégsem változata a másik szülő, akkor mindezekkel a háttéranyagokkal és eredményekkel együtt kérvényezni kell a gyermek elhelyezésének megváltoztatását, ilyenkor ugye eleve a gyámügyet is bevonják a tárgyalás során és elhelyezik a msáik szülőnél a gyermeket, ha amúgy a feltételek adottak. Olyan azért nincs, hogy valaki évekig evvel visszaélhet indokolatlanul, ha nem hagyja a másik szülő, elérhető változás, csak fel szokták adni , mert hosszadalmas és idegörlő, de ha kivizsgálja a gyámügy is és helyt ad a jogsérelemnek, továbbá a bírság és miegyebek után sem változik érdemben az együttélő szülő magatartása, az elég jó jogalap arra, hogy a bíróság a különélő szülőnél helyezze el a gyereket, tény, hogy évek, mire odáig eljut az egész ügy. Lecsukni nem fogják, indul eljárás, igen, ez is a veszélyeztetés fogalmába tartozik, de hirtelen megoldást és azonnali átvitt értelemben vett "megtorlást" ne várj, mert sajnos nem lesz.
2017. jún. 13. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Még mindig nem kaptam választ a kérdésre.


Amit te írsz, az még mindig nem jogorvoslat, hanem a gyermek jogainak védelmére alapozott eljárás. Én nem erről beszélek. Én arról beszélek, hogy ettől függetlenül az én jogaim, mint különélő szülő jogai sérülnek, nem lehetek együtt, vagy nem úgy a gyerekemmel, ahogy szeretnék (és ahogy a gyerek egészséges lelki fejlődése is megkívánja, de az én jogaim szempontjából ez most másodlagos). Ezt elvileg egy bírósági ítélet garantálja, és mégsem tudok élni vele. Erre nézve van-e valamilyen lehetőség, hogy emiatt az anyukát elmarasztalják?


A kérdést a konkrét kérdéstől el is vonatkoztathatjuk: ha valaki egy polgári per végén hozott bírósági ítéletben garantált jogaival a másik hiábájából kifolyólag nem tud élni, arra milyen jogorvoslati lehetőség létezik? Egy újabb per?


A gyermek elhelyezésének a megváltoztatása csak akkor szokott megtörténni, ha az a gyermek érdekét is szolgálja, azaz ha az együttélő szülő nem látja el az alapvető szülői kötelességeit sem. Erről jelen esetben nincs szó. De még ha ez meg is történne, az sem jogorvoslat, hanem gyermekvédelmi intézkedés volna.


A kérdés továbbra is adott: egy bírósági ítélet által biztosított joggal való élés akadályozása ellen milyen jogorvoslatra van lehetőség? Csak egy újabb per?

2017. jún. 13. 12:06
 5/8 anonim ***** válasza:
Még annyit hozzáteszek, de biztosan kapsz még választ szakavatottaktól is ez ügyben, hogy jogász nem vagyok, ez gondolom egyértelműen kiviláglik az írásomból is. Mi végigcsináltuk mindezt anno. Azóta velünk él a mostmár férjem fia is, nem volt egyszerű menet. 8 éves volt a gyerek, mikor elkezdte anyuka a "szívózást" ok nélkül, eleve elváltak már 3 éve mikor megismerkedtünk mi, nem volt oka gyűlölnie engem. Hosszú történet és nem is tartozik a nagyérdeműre, végül elmúlt 10, mikor náunk helyezték el, idén lesz 14 éves. Volt minden, tartásdíj-emelés kérvényezése az ex részéről, pedig attól volt több az összbevételünk, mert én kerestem kétszer annyit mint a párom (van két gyermekem nekem is), ezt elutasították, megtettünk mindent, nem ersztett, nem engedte a gyereket sem, zsarolni akart, próbált. Mondom, nem volt fáklyásmenet már a tárgyalás sem, pszichológus bevonása, környezettanulmány, a gyámügy ugye, mire aztán nekünk ítélték a gyereket, ezért mondom, hogy ismerem a helyzetet. Nem látok más megoldást így "civilként", de biztosan vannak okosabbak nálam és jártasabbak a jogi lehetőségekben.
2017. jún. 13. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Egyszerre írtunk és értelek téged. Elnézést, ha elvittem a témát, valóban, mindaz amit írok, nem válasz a kérdésedre, megkövetlek és akkor nem is mondok, írok többet ez ügyben, hisz a mi esetünk nem a tiéd és nem is orvoslat rá. a választ így, ebben a formában nem tudom a kérdésedre, mégpedig azért nem, mert szerintem avval, hogy az együttélő szülő nem engedi a különélővel a kapcsolattartást, az kimeríti minden szempontból azt is, hogy alkalmatlan a gyermeke nevelésére, hisz ez a gyerek jól felfogott érdeke és alapvető joga, ha már ez is sérül, szerintem nincs miről beszélni. mindenestre sok sikert kvánok, bízom benne lesz számodra megoldás.
2017. jún. 13. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 mi a fene ***** válasza:
Szerintem biróság.Az együttélő szülő nem hajtja végre a biróság itéletét.végrehajtást kell kérni, bár értem, hogy ez a feleket, főleg a gyereket megviseli. Eszméletlen, hogy mit tudnak egyesek,-főleg nők- művelni, hogy a gyereknek ártsanak, és a másik felet akadályozzák a gyerekkel való kapcsolattartásban.
2017. jún. 20. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Elsonek is, a felszólítás az mondd, olyan nincs, hogy avval es evvel, azok azzal, es ezzel.


Másrészt feljelented, hogy a te jogiad sérülnek a bírósági ítélet alapjan, a masik fel magatartása miatt.

2017. jún. 20. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!