Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért nincs törvény ami a...

Miért nincs törvény ami a bankok kamatait szabályozza?

Figyelt kérdés

Ha én berakom a pénzem a bankba, előfordulhat hogy akkora kamatot sem kapok, hogy elérje az infláció mértékét.

Ellenben ha hitelt veszek fel, 10-20%-os kamatot számolnak fel, előfordulhat hogy valaki felvesz 1 milliót hosszú futamidőre és 1,3-1,4-et fizet vissza.

Miért nincsenek szabályozva a kamatok?


2017. máj. 23. 10:30
 1/10 anonim ***** válasza:
88%
Senki sem tart pisztolyt a fejedhez, hogy vegyél fel hitelt, vagy kösd le a pénzed abban a bankban. Piaci kereslet-kínálat. A pékek is annyiért adják a kenyeret, amennyiért veszik és meg is éri nekik. Jó, tudom ma mindenki komcsi módszerekkel akar mindent megoldani, Lázárék már egyszer a kenyér szabott árát is beharangozták pár éve, szerencsére nem lett belőle semmi...
2017. máj. 23. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Shai-Hulud ***** válasza:
79%

Törvény? Minek? A kamatok mértékét a piac nagyon jól szabályozza. Kisebb eltérések mindig vannak az egyes bankok kamatai között, de ha egy bank nagyon eltér az átlagos kamatlábaktól, az nagyon ráfizet.

Pontosan olyan kamatokat kér és ad egy bank, amilyenek mellett még nem fizet rá, de kellő mennyiségű ügyfelet meg tud tartani. A kamatlábakat hozzáértő szakemberek határozzák meg a mindenkori feltételeknek megfelelően.


"Ha én berakom a pénzem a bankba, előfordulhat hogy akkora kamatot sem kapok, hogy elérje az infláció mértékét."

Igen, ez általában így van. A bankban nagyobb biztonságban van a pénzed, mint egy piaci befektetésnél, de kisebb is az elérhető haszon. Vannak bankok, ahol megszabhatod, hogy milyen kockázatú befektetésekhez használják a pénzedet, ott a nagyobb kockázathoz nagyobb kamat is tartozik, de megvan az esély, hogy elúszik a pénzed.


"Ellenben ha hitelt veszek fel, 10-20%-os kamatot számolnak fel, előfordulhat hogy valaki felvesz 1 milliót hosszú futamidőre és 1,3-1,4-et fizet vissza."

Igen, ebből él a bank. Az általad fizetett kamat egyrészt a saját működési költségükre megy el, másrészt kockázati alapba kerül (ebből fizeti a bank a saját veszteségeit), és természetesen ők is nyereségért, haszonért dolgoznak, ugyanúgy, mint egy kereskedő. Persze, nem kicsi haszonért, de ha megnézed egy iparcikken a kereskedelmi haszon sem éppen kicsi...

Ingyen nem fog hitelt nyújtani és kockázatot vállalni a bank.

2017. máj. 23. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
1# a hitel felvételére tényleg nem kötelez senki, de bankszámlát muszáj csinálni. Ma már lehetőség sincs a fizetés készpénzbeli felvételére, mindenhol kérnek bankszámla számot.
2017. máj. 23. 10:59
 4/10 anonim ***** válasza:
78%
És? Étel nélkül is éhen halok. Egyik banknak sincsen monopóliuma, ha nem tetszenek (az amúgy bankadók, tranzakciós adók miatt is magas) költségek, választok másik bankot.
2017. máj. 23. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
74%

A bank egy üzleti cég. Nyilván nem azért ad kölcsön 1 milliót, hogy után 1 milliót fizess vissza :D

Most valóban nem kapsz a betétszámla után olyan kamatot, hogy érdemes legyen ott tartani. De évekkel ezelőtt nagyon is jó kamatok voltak. Most másba kell tenni, pl. állampapírok.

2017. máj. 23. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 kovpet ***** válasza:
64%

"bankszámlát muszáj csinálni"


Ez nem igaz.


A fizetést kötelesek kiadni kp-ben is amúgy. Csak akkor kötelező a bankszámla, ha cégről van szó. Akkor mondjuk tényleg az.


Amúgy kiszámoltad már, hogy mekkora összegről beszélsz? Havi egy sör áráról kb.

2017. máj. 23. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
65%
Tehát ha szerinted kötelező bankszámlát fenntartanod, akkor a bank meg köteles lenne neked tetsző kamatokat adni a pénzed után? Én ezt a gondolatmenetet nem értem.
2017. máj. 23. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
96%

Van törvény. De nem olyan, ami előírja a kamat mértékét.

Azt kell mindig mérlegelni, hogy milyen viszonyok között élünk. Ha demokráciában, akkor ott az állam szerepe a szervezés és koordináció, banki kérdésekbe nem szólhat bele. Az állam feladata, hogy a szerződő felek (itt a bank és te) között kötött szerződést betartassa.

Ha nem felel meg egy konkrét bank, mehetsz másikba. Ha egyik sem felel meg, elgondolkozhatsz, hogy ezzel kizárólag te vagy így, vagy sokan mások is. Ha sokan, akkor együtt fellépve lehet más feltételeket kikényszeríteni. Ha nem tudsz együttes megoldást, kereshetsz más helyeket. Ha egyik se megy, siránkozhatsz. Az élet így működik. Ideje rájönni, különben úgy múlik el, hogy azt sem tudod, mi volt az.

2017. máj. 23. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"Van törvény. De nem olyan, ami előírja a kamat mértékét. "


De, pontosan olyan törvény van, amely előírja a kamatok maximális mértékét.


54/2015. (XII. 21.) MNB rendelet

a technikai kamatláb maximális mértékéről

2017. máj. 24. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A kamat mértéke és a kamat korlátja két fogalom.
2017. máj. 25. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!