Mi történne olyankor, ha valaki hamisít egy ingatlan adás-vételi szerződést?
Az ügyvédnek kötelessége utánajárni minden egyes tulajdonosnak, akiké az ingatlan?
És teszem azt, létrejönne az adás-vétel, beköltöznek a lakók, átírják az ingatlant, és utána kiderül a turpisság.
Az odáig rendben van, de mi van, ha a másik tulajdonos rajzol egy meghatalmazást, azt is aláhamisítja, és azt adja oda az ügyvédnek?
Tehát hamis meghatalmazás olyantól, aki nem is tud az ügyről. Vagyis pótol egy aláírást evvel.
Akkor az ügyvéd utánanéz az eredeti tulajdonosnak, hogy az valóban adott-e meghatalmazást.
A másik, hogy az ingatlan átírásának tényét levélben közlik a régi tulajjal is, így annak van ideje óvást benyújtania és megakadályozni az illetéktelen tulajdonszerzést.
Ilyet nem lehet csinálni. Nálam legalábbis biztosan nem. Én - a szabályokat betartva, ez ugyanis mind törvényi kötelezettsége is az ügyvédnek! - lekérem a tulajdoni lapot, és JÜB-ölök mindenkit. (Vagyis elektronikusan leellenőrzöm a személy igazolványait a Belügyminisztérium rendszerén keresztül. Ha nem érvényes a személyi/lakcímkártya, vagy ellopottként/elveszettként van lejelentve, nincs szerződés-aláírás előttem.)
És ezen kívül - ez már "fölös óvatosság", nem kötelezettség: nyilatkozatokat szerzek be társasház esetén még a közös képviselőtől is, nullás igazolásokhoz ragaszkodom, stb.
Egész egyszerűen nem fordulhat az elő, hogy az én pecsétemmel hamis szerződés kerüljön ki. Merem remélni, hogy a többi kolléga is így jár el. Ügyvédi pecsét nélkül pedig a földhivatal nem jár el, tehát lehetetlen ezt a cselekedetet elkövetni.
Ja, és még valami: a meghatalmazásnak a törvény szerint legalább olyan követelményeknek kell megfelelni, mint az okiratnak, aminek az aláírására vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy ingatlan adásvételhez csak és kizárólag ügyvéd által ellenjegyzett vagy közjegyző előtt hitelesített aláírással ellátott meghatalmazás használható.
Azok pedig megint csak nem hamisíthatóak. :)
Értem, köszönöm, csak egy elmélet volt, bár még sok variáció lehet más téren is, elmaradt közüzemi díjak, ingatlanra foglalás van folyamatban, stbstb...
Sok rémhírt olvasok. :)
Nos, én - mint már említettem - MINDEN közüzemről azonnal kérem a nullás igazolást, a közös képviselő nyilatkozatát pedig arról, hogy nincs sem közös költség tartozás, sem pedig per a társasházzal szemben/társasházat érintően.
Ha pedig az adott lakás ellen "foglalás" van (ez alatt nem pontosan tudom, mit értesz, de szerintem árverezésre, végrehajtásra gondolsz), az a tulajdoni lapon látszik.
Egyebekben meg mindenen felül, megint csak feleslegesen óvatosan eljárva, a szerződésben benne van az eladó nyilatkozata, hogy bármit még ennek ellenére is esetleg utólag kiderülne, de bizonyíthatóan az ő tulajdonlásának ideje alatti tartozás, azért helytállni tartozik.
nem említetted.
Az lehet, te kérsz ilyenekről papírt, - nem ez volt a kérdés -, de lehet, más ügyvéd nem.
Azonkívül a fsz verje ki a szemét annak, aki kitalálta, hogy ügyvéd kell ezekhez a szerződésekhez....derék kormányunkban amíg ennyi jogot végzett emberke van, az életben nem változik ez...sajnos.
De mint derék cionista komám is megfogalmazta, végül is ezért tanultatok, hogy "jogosan" kérjétek el az árát...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!