Terhesség semmissé teszi a felmondást utólag is? Logikusan végig gondolva másképp nem lehet
Gondolatkísérlet.
Terhes nőt nem lehet kirúgni. A védelem a teherbe esésétől számít még akkor is érvényes ha sem a munkavállaó sem a munkáltató nem is tud a terhességről. Ez eddig nem kétséges nem vitatéma ott az Mt.
Mi van akkor ha egy nő véletlen a védekezés ellenére teherbe esik de maga se tud róla.
Majd a munkahelyén 1 hét múlva kirúgják a terhességtől teljesen függetlenül lévén arról sem ő sem a munkáltatója nem tud. Kirúgás oka akármi mondjuk létszámleépítés.
Majd a nő rosszul lesz orvos és kiderül hogy terhes sőt már akkor is az volt amikor kirúgták.
Kérdésem: ez visszamenőleg semmissé teszi a kirúgást? Hiszen a védettség a teherbe esésétől véd akkor is ha nem is tudnak róla-hát akkor a terhes nő bemehet a cégéhez és közölheti hogy kirúgása semmis mert terhes és terhes volt a kirúgáskor is már (noha nem is tudott róla de ez indifferens)?
Ez így van? Másképp sztem nem is lehet.
Kicsit arrogáns a megfogalmazás(bocsi,de
valamiért ilyen olvasásra,lehet,hogy nem annak szántad),de jól gondolkodsz.
Terhes nőt nem lehet kirúgni,védi az állam.
Ha a nő nem tudott a terhességéről,akkor két lehetősége van
1, 15 napon belül visszamegy,igazolja a terhességet,és a munkáltató visszavonHATja a felmondást.
2,Ha a munkáltató nem hajlandó visszavonni a felmondást,akkor bíróságra kell menni,munkaügyi per,és majd a bíró dönt.
Nagy többségében egyébként a nő mellett szokott a bíróság dönteni.
Nyilván a munkáltató egyébként rühellni fog,tehát szülés után nem nagyon lesz hova visszamenni,de legalább addig is biztos jövedelmed lesz,amíg otthon vagy a babával.
Az első kettő nagyon okos úriembernek pedig üzenném,hogy ha nem ért egy témához,akkor ne szóljon bele,nem itt kell kompenzálni...
Másrészt pedig nem kell irigynek se lenni,mert a gyerekvállalás nagyon komoly áldozatokkal jár,testileg,lelkileg,ha már valaki bevállalja ilyen körülmények között is,hogy gyereket vállal,18-23 éves koráig támogatja a tanulmányait és egyéb szükségleteit,az a minimum,hogy az állam a terhesség és a gyermekágyas időszak alatt a védelmébe veszi az anyát.
A törvény csak régen védte úgy, ahogy a kérdező irja. Most csak ha szólt. Ezen a bíróság nem segít.
MT:
"(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,... "
"...
A munkavállaló a (3) bekezdés a) és e) pontjában meghatározott körülményre akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta. A felmondás közlését követő munkavállalói tájékoztatástól számított tizenöt napon belül a munkáltató a felmondást írásban visszavonhatjamunkavállaló a (3) bekezdés a) és e) pontjában meghatározott körülményre akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta. A felmondás közlését követő munkavállalói tájékoztatástól számított tizenöt napon belül a munkáltató a felmondást írásban visszavonhatja"
HÉTRE PONTOSAN UTÓLAG NEM LEHET MEGÁLLAPÍTANI, HOGY VALAKI MIKOR ESETT TEHERBE
A munkáltató ugyanúgy mondhatja, hogy szerinte csak 2 nappal azután esett teherbe hogy kirúgta, ezért nem ér. Az ilyeneket egyik oldalról sem lehet bizonyítani
Sok függ attól is, hogy milyen formában szűnik meg a nőnek a munkaviszonya. Ha egy előre bejelentett csoportos létszámleépítés miatt mondanak fel neki, egész biztos, hogy utólag nem mehet oda, hogy terhes.
De, ezeket találtam még mellé:
Rendkívüli felmondás esetén
Ez azt jelenti, hogy ha a dolgozó a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségének nem tett eleget, vagy súlyos gondatlansággal járt el, a munkáltató felmondhat neki, akkor is, ha történetesen várandós kismamáról van szó.
Határozott idejű munkaviszony esetén
Ha a dolgozó szerződése határozott időre szólt, és az időtartam lejár, a munkaviszonya megszűnik, ha babát vár, ha nem.
Próbaidő alatt
A próbaidő alatt a munkáltató egyoldalúan dönthet arról, hogy dolgozója munkaviszonyát egyoldalúan megszünteti, és indokolási kötelezettsége sincs. Ugyanakkor, ha felmerül a gyanú, hogy erre a lépésre kifejezetten csak azért került sor, mert a munkáltató tudomására jutott a gólyahír, a döntés az egyenlő bánásmód követelményével ellentétes, így jogszerűtlen lehet a felmondás.
Munkaerő-kölcsönzés keretein belül foglalkoztatott
A felmondási védelemre vonatkozó jogszabályok nem terjednek ki a kölcsönzött munkavállalóra.
A foglalkoztató jogutód nélküli megszűnése esetén
Ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnik (felszámolás, végelszámolás), a kismama is elveszíti állását.
Ha a kismama a gyermek 3 éves kora előtt munkába áll
Ha a gyes lejárta előtt megy vissza dolgozni az édesanya, a felmondási védelem már nem korlátlan, és a dolgozó elbocsátható a képességével összefüggő okból, vagy a munkáltató működésével összefüggő okból, ha nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör.
Ahogy az utolsó mondja. A védettség áll akkor is ha be se lett jelentve.
Mert igaz ugyan hogy a munkavállalót terheli egy alapvető együttműködési kötelezettség vagyis elvárható lenne tőle hogy terhességét jelentse de a munkavállaó terhes nő bármikor védekezhet azzal hogy bocsi ez nem kívánt terhesség lett becsúszott ez van nem is tudtam róla. És a munkáltatónak ezt el kell fogadnia.
Ha nem fogadja el és kirúgja akkor bíróság és együttműködési kötelezettség ide vagy oda a bíróság elmeszeli a céget és a nőnek fog igazat adni.
ÉS igen abban is igazam van hogy akár visszamenőleg is semmis lesz a felmondás. A cég meg sort nyalhat ha nem tetszik de ez van.
már idézték de akkor még 1x
Várandós nőnek még akkor sem lehet felmondani, ha még ő maga sem tudja, hogy terhes
Megsemmisítette az Alkotmánybíróság a Munka Törvénykönyvének egyik rendelkezését, amelyik korlátozta a várandós nők felmondási tilalmát. Ezentúl egyáltalán nem lehet várandós nőnek felmondani, még akkor sem, ha a felmondás közlésekor még maga a dolgozó sem tudta, hogy terhes.
Szerintem elég egyértelműen bemásoltam, hogy mikor nincs védelem alatt, ezt azóta se meszelte el a bíróság és igazából nem is fogja, mert akkor meg visszaélnének a rendszerrel. Magyarán, felmondhat neki:
-Rendkívüli felmondás esetén
-Határozott idejű munkaviszony esetén (lejártakor)
-Próbaidő alatt
-Munkaerő-kölcsönzés keretein belül foglalkoztatott
-A foglalkoztató jogutód nélküli megszűnése esetén (mondjuk ez evidens)
-Ha a kismama a gyermek 3 éves kora előtt munkába áll(ez meg jelen kérdésnél irreleváns)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!