Ha ma forradalmat tartanánk mondjuk a korrupt kormányunk ellen, az miért lenne bűncselekmény, ha amúgy meg a pont az ilyen forradalmakat ünnepeljük?
A fennálló rendszer megdöntésére irányuló erőszakos tevékenység minden egyes társadalomban bűncselekmény.
Egyetlen dolog adhat felmentést ez alól: ha a tevékenység eredményeképpen sikerül megdönteni a támadott rendszert.
Emiatt van az, hogy ha egy forradalom győz, akkor az hősies, és igazságos, és jogos, és minden egyéb pozitív dolog, ha viszont veszít, akkor ellenforradalom, és reakciós támadás, és bűnöző alakok aljas népellenes kísérlete, hogy megdöntsék a nép akaratából hatalmon lévő rendszert.
Most egy olyan forradalmat ünneplünk, amelynek szellemiségét magunkénak valljuk, ezért számunkra ez pozitív, haladó, igazságos, stb... Saját korában a császári udvar, és a monarchista államgépezet viszont aljas támadásként élte meg, és ennek megfelelően büntette a forradalom leverése után.
Ha ma "forradalmat tartanánk mondjuk a korrupt kormányunk ellen", az a fennálló törvények szerint éppen úgy bűncselekmény lenne, mint a 48-as szabadságharc is annak minősült. De ha győzne ez a forradalom, akkor a győzelem átminősítené az "erőszakos felkelést" és azonnal "hősi forradalmi tett" válna belőle.
Tudod, a történelmet mindig a győztesek írják......
Sokan írják hogy ha egy forradalom győz akkor dicsőséges, ha pedig veszít akkor bűncselekmégy.
Csakhogy az 1848 március 15-i forradalom veszített/elbukott.
@08:44
Igen, elbukott. Ki is végeztek utána bizonyos tábornokokat Aradon, nem rémlik?
Most, majdnem 170 évvel később mi nem az akkor győztes Monarchiába tartozunk, nem annak a szellemi- politikai- társadalmi- gazdasági örökösei vagyunk, hanem az akkor elbukott forradalomé. Ezért mi, most, 2017-ben a magunkénak érezzük azt a forradalmat, és ünnepeljük azt.
Ha fennmaradt volna az Osztrák-Magyar Monarchia, és a politikai- társadalmi rendszer az akkorinak örököse lenne, akkor nagyon valószínű, hogy nem ünnepelnénk a 48-as forradalmat, és a tankönyvekben mint egy levert lázadást említenék.
Ha végiggondoltad volna, biztosan rájöttél volna magadtól is. :-)
Az 1848 március 15-i forradalom nem bukott el. Az uralkodó ennek hatására fogadta el az áprilisi törvényeket és nevezte ki az első magyar felelős kormányt.
A szabadságharc más kérdés, az elbukott. Túl messzire mentünk.
"Egy forradalom, mindig bűncselekmény,"
az a szabadságharc amiről te beszélsz a forradalom lezajlódhat erőszakmentesen is és célja a fejlődés..
1848-as forradalom és szabadságharc... a forradalom győzött , a szabadságharc elbukott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!