Mit tehetek ebben az esetben?
Meg akar támadni valaki, aki majdnem kétszer akkora mint én. Menekülni nem lenne esélyem, viszont nálam van egy karambit (8cm alatti élű). Hogyan menthetem ki magam, ha a kést mindenképp használnom kell? A lényeg, hogy önvédelem maradjon.
Mielőtt valaki, azt hinné, nincs közöm ilyen esetekhez, csak érdekel a téma.
Ha azt tesszük fel, hogy közterületen történik az ilyen akkor éjjel (sötétben) a jogtalan támadással szemben védekezni jogos és szabad, illetve abban az esetben ha a támadón egyértelműen látszik hogy fegyvere van (nem pusztán lőfegyvere, lehet az kés, dobócsillag, vipera, stb.). Most hogy ez a karambit minek minősül jogilag nem tudom, mert a kormányrendelet se nevezi meg konkrétan, de 8 cm pengével elméletben nem tiltott eszköznek minősül szerintem.
Tegyük fel hogy bíróságra kerül az ügy és bizonyítani kell, hogy a nálad lévő eszköz használata indokolt volt és pusztán a jogos védelem (így hívják jogilag az önvédelmet) keretein belül maradj. A használat indokoltsága a fenti esetben pipa, vagy éjjel támad meg vagy fegyveresen, akkor a védekezés jogos, arányosság több mint 3 éve nincs, erősebben is visszavághatsz mint ahogy rádtámadtak (menthető felindulásból vagy ijedtségből történő túllépésért nem büntethető az illető). Hívjuk késnek ezt az eszközt, ilyenkor a szúrások számára fog koncentrálni a bíró. Nyilván 1 szúrásra rá lehet mondani hogy pusztán a támadó lebénítása, támadásának megtörése volt a célod és ilyenkor megállapítható a jogos védelem. De mondjuk 5 szúrásra már nem igazán lehet azt mondani hogy mind szükséges volt azért hogy a támadót "leszereld". Esetleg még ha a tenyerén lesz pár vágás ahogy belenyúl a késbe, próbálja a te védekezésedet megszüntetni, még azok nem is számítanak. A következő lépés amit megvizsgálnak hogy miként viselkedtél, ha láttad hogy súlyosak a sérülései és csak úgy otthagyod, az akár az eshetőleges szándékú emberölés is lehet, amiért leültetnek. Az is szintén rossz, ha csak úgy elhagyod a helyszínt és nem törődsz vele. Nyilván nem az az első gondolata az embernek ilyenkor hogy mentőt hívjon arra a szemétládára aki pár perce épp megölni és/vagy kirabolni akarta, de ez a jogos védelemhez mindenképpen szükséges, egy, a jogszabályokat "kreatívabban" értelmező bíró simán kioszt pár évet ezért (konkrétan láttam ilyen ügyet). A többi szempont nem különösebben lényeges (megtámadott-támadó erőviszonya, látási viszonyok, stb.). Azt viszont hozzáteszem, hogy ha nem ilyen eszközzel hanem valami illegálisan tartott fegyverrel történik a védekezés, akkor lehet hogy a sérelem okozását jogos védelemnek minősítik, de egy külön eljárásban a védekezőt az illegálisan tartott fegyveréért előveszik ahol súlyosító körülménynek fog számítani az, hogy az illegálisan tartott fegyvere nem pusztán otthon volt a vitrinben hanem használatban volt és sérelmet okozott másnak. Ja és hosszú, nagyon sok éves procedúrára tessék számítani, a jogos védelmi helyzeteket rengeteg szakértővel vizsgáltatják és sokáig tartanak a tárgyalások.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!