Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Időszerű és célszerű lenne-e...

Időszerű és célszerű lenne-e a Magyar Tudományos Akadémia újjászervezése nyugati típusú tudományos akadémiává?

Figyelt kérdés
Sokaktól hallani, hogy az MTA jelenlegi közjogi helyzete és működésmódja egy posztszovjet maradvány, amit modernizálni kellene, mert jelen formájában a hazai tudományos kutatás fejlődésének inkább gátja, mint segítője. Elhangzik, hogy hazánkban is szükség volna egy olyan valódi tudományos akadémiára, mint amilyen pl. a Royal Society, ugyanakkor szükség volna valódi nemzetközi színvonalú kutatóegyetemekre amiket viszont az MTA kutatóhálózat egyetemekbe integrálásával lehetne elérni. Felmerül az is, hogy a tudományos minősítés helye az egyetem legyen (más ne adományozzon címeket) viszont egy valódi tudományos akadémia foglalkozzon a tudományos folyóirat kiadással, nemzetközi konferenciák szervezésével, tudományos és közéleti állásfoglalások, stratégiák kimunkálásával. Felmerül, hogy az MTA működését demokratikusabbá kell tenni, hogy valóban a köztestületi tagok közvetlenül döntsenek a tisztségviselőkről, bizottságokról, testületi vélemények elfogadásáról, elektronikus szavazásokkal, képviselők helyett.

2017. jan. 3. 10:34
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
Egész Európa újra a Magyarok Nyilaitól retteg majd!
2017. jan. 3. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Hova rakjuk majd a rengeteg hadianyagot, ami rajtunk marad? Bedobjuk a Dunába vagy jó zsetonért túladunk rajta? :D
2017. jan. 3. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
Bár attól tartok, az eladásból egy fityinget nem látunk majd viszont, mert útban visszafelé eltűnik.
2017. jan. 3. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

A felemelkedés útja kétségkívül a tudományos kutatás és az abból kiinduló tudástranszfer amiket viszont egyetemeken lehet művelni legjobban.


Jó egyetemeket pénz nélkül úgy lehet létrehozni, hogy a meglévő legjobb egyetemeket megerősítjük azzal, hogy beléjük olvasztjuk az MTA kutatóintézeteket és kutatócsoportokat. Ha több minősített oktató van, akkor egy oktatóra kevesebb óraszám és hallgató jut, ami a minőség egyik legfontosabb fokmérője. Ha az oktatóknak jobb a tudományos teljesítménye, jobban követik a szakirodalmat, akkor az oktatómunkájuk is korszerűbb lesz. A kutatást pedig fellendíti, ha hallgatók, doktoranduszok vesznek részt a projektekben.

2017. jan. 3. 12:25
 15/16 anonim ***** válasza:
Az MTA kutatóintézetek nem oktatás céljából jöttek létre. Akit agyonterhelnek agyhalottak oktatásával, az rendesen kutatni sem tud. Ha meg te ezt összevonnád, egy pénzért senki nem fog itt maradni. Amúgy a PhD-DSc- CM HAS- OM HAS rendszer életen át versenyre ösztönöz. Mindig van cél.
2017. ápr. 25. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

Az egyetem nem főiskola, hanem élvonalbeli kutatóintézet, ahol a kutatómunka hallgatók bevonásával történik, így a hallgatók a legújabb ismereteket és módszereket sajátítják el, amit aztán bárhol alkalmazhatnak.


Ha az egyetemet nem így fogjuk fel, akkor magasabb középiskolát csinálunk belőle ami súlyos hiba.

2017. máj. 8. 12:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!