Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Halálozás utáni tárgyhavi...

Halálozás utáni tárgyhavi nyugdíj lehet-e a hagyaték része, ha van közös háztartásban élő gyermek, aki nyilatkozattal felveheti?

Figyelt kérdés
Nagypapám november elején, kórházi tartózkodás alatt elhunyt, édesanyámmal együtt lakott, mielőtt kórházba került . A nyufig tájékoztatója alapján novemberi nyugdíja megilleti, amit a közös háztartásban vele lakó gyermeke (özvegy volt) nyilatkozattal kérhet. Akkor is közös háztartásnak számít, ha két hónapja kórházban volt, krónikus osztályon (fizetni kellett érte, erről is van számla)? Ha kifizetik édesanyám részére, akkor nem számít hagyatéki ingóságnak, vagy akkor is (300e Ft alatt van)? A hamvasztást édesanyám fizette, számlája is van róla, az összeg magasabb a nyugdíj összegénél. Mire számíthatunk?

2016. nov. 20. 13:07
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok jogász, de sztem ehhez nem is kell annak lenni. Ha megilleti az ehavi nyugdíj, amit anyukád kérhet, akkor kérje. Megilleti. Attól még, h nagyapád kórházban volt, közös háztartásban éltek, gondolom oda szólt a lakcímkártyája is. A kórházban tartózkodás nem írja ezt felül.

Józan paraszti ésszel szerintem ez nem a hagyaték része, ez még életében járt a nagyapádnak, felveszitek és kész.

2016. nov. 20. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ha a bejelentett lakcímük egyezik a lakcímnyilvántartóban, akkor közös háztartásban élőknek minősülnek. A hagyatéki leltárban az szerepel, amit bediktáltok, kérdezzétek majd a közjegyzőt, de szerintem ezt a pénzt gyakorlatilag a kórházi számlára, ill. az esetleges plusz ellátására már kifizette édesanyád. A temetési számla a hagyatékot terheli, ha édesanyád fizette az egészet, és van más örökös is, akkor a rájuk eső részt ki kell, hogy fizessék édesanyádnak.
2016. nov. 20. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Nem kell sehova jelenteni, az még az elhunyt "ellátásához" tartozik. A kórházi tartózkodás t nem kell igazolni ebbem az esetben.
2016. nov. 20. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
Igen, az közös háztartásban élt akkor is vele. A kórház nem háztartás, az kórház.
2016. nov. 20. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Gyakorlati szempontból ez általában úgy működik, hogyha készpénzben fizeti a posta, akkor nem a hagyaték része, ez a nagypapád novemberi ellátása, amit a vele közös háztartásban élő hozzátartozója felvehet, az ellátására és lakásrezsire, stb. fordithat. Ha bankszámlára kerül a pénz, akkor azonban már a hagyaték része szokott lenni, mert a bankszámlát zárolják, és csak az összes örökös együttesen veheti fel, örökségük arányában megosztva. A temetési költségekről a közjegyző bekéri a számlákat, és ha több örökös van, akkor a többi örökösnek is ki kell fizetni a számlákból a ráeső részt, illetve ha osztályos egyezséget kötnek az örökségről, akkor figyelmbe veszik az osztozkodáskor ezt. Édesanyád egyedüli örökös? Akkor ugyanis a dolognak gyakorlati jelentősége nincs, egyenesági örökösnek illetéket nem kell fizetnie, csak közjegyzői költséget.
2016. nov. 21. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nem, nem egyedüli örökös, ezért is szeretném a dolgot tisztázni ( a testvére nem lakott velük egy háztartásban).
2016. nov. 21. 19:30
 7/7 anonim ***** válasza:
A testvére számonkéri a papa utolsó nyugdiját Édesanyádon?? Ha vita van az örökségről, akkor Édesanyád kérheti, hogy testvére utólagosan ismerje el, anyagilag is!, a papa gondozására forditott időt, költséget, stb. Jobb lenne, ha közjegyző nélkül megegyeznének. Ha vita van, akkor minden számlát gyűjtsetek össze, adjatok le a közjegyzőnek, nemcsak a temetési számlákat, hanem a gyógyszerszámlákat, kórházi számlákat, stb. Az orvosoknak adott hálapénzről persze nincsen számla... El szoktak ismerni 15-20 ezer forintos tételben szervezési költséget is a temetési költségnél, hiszen ott sincs külön számla a telefonálgatásról, stb. De mindig jobb megoldás, ha meg tudnak egyezni. Ha nem, akkor a közjegyző a törvényi előirásoknak megfelelően minden fillért besorol a megfelelő helyre... Ha fizetni kellett a krónikus osztályon az ápolásért, az el is vitte a papa nyugdijának kb. 80 százalékát... Azok a követelőző örökösök, akik nem ismerték a gondozási költségeket, mert nem ők intézték, nagyon meg szoktak lepődni az összegeken. A közjegyzők egyértelműen el szokták ismerni a költségeket a gondozást és temettetést végző félnek.
2016. nov. 22. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!