Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lefotóztam az ablakomból egy...

Lefotóztam az ablakomból egy balesetet, utána feljöttek hozzám a rendőrök és töröltették a felvételeket. Ez mennyire szabályos?

Figyelt kérdés

Úgy is fel kerülnek egyből a felhőbe, szóval az mindegy.

Perrel fenyegetőztek, hogy engedély nélkül tettem, meg senki sem járult ehhez hozzá. Ez mennyire szabályos így? Jó nyilván, ha publikálnám, kikockáznám az arcokat.

Erre mondta, hogy maga a kép készítése már önmagában is jogsértő.


Ennyiben maradtunk, de mondták, hogy ezek miatt bekaphatok egy akkora büntetést, hogy vehetek fel rá hitelt.


Általában lefotózom saját használatra, ha valami extra történik a lakásunk előtt az utcán.



2016. nov. 2. 22:53
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%
Hazudtak neked, akármiről készíthetsz felvételt ami az utcán, közterületen zajlik, és szintén akármiről magánterületen egyes emberekről amennyiben te is résztvevő fele vagy a történéseknek, pl egy párbeszédet rögzítesz. A közlése a felvételeknek már bonyolultabb.
2016. nov. 3. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

A #2 rossz következtetést von le a hivatkozott anyagból, egy baleset helyszínén nyugodtan készülhet tömegfelvétel. A kérdezőt feltehetően jogtalanul vegzálták, emiatt panasszal (és nem feljelentéssel) élhet a rendőrségen.


Lásd:

[link]

2016. nov. 3. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
100%

a rendőrnek sem joga, sem hatásköre nincs töröltetni a felvételt. jelezheti neked, hogy a felvételen szereplő személy (akár ő az, akár más jelezte neki nem tetszését) nem járul hozzá a felvétel elkészítéséhez. te pedig megköszönheted neki udvariasan a tájékoztatást és még csak válaszolnod sem kell rá, hogy mit kezdesz az információval.

nem vagy köteles tájékoztatni a rendőrt, hogy készítettél-e bármilyen képet (sőt igazat mondani sem vagy köteles, de hazudni nem szép dolog), nem vagy köteles megmutatni neki a képeidet és nem vagy köteles képeket törölni, ha ő felszólít rá. a képmáshoz fűződő jog megsértése nem rendőrségi hatáskör, hanem bírósági. a rendőrnek nincs joga eljárni, nem fenyegetőzhet, nem birságolhat és ha a fotózáson kívül semmi mást nem követtél el, akkor nem tartóztathat le, nem állíthat elő és nem kobozhatja el a telefonodat sem.


a rendőr legfeljebb annyit tehet képmáshoz fűződő személyiségi jog megsértése esetén, hogy igazoltat téged, felveszi az adataidat, azokat legadja a kapitányságon, ahonnan az ügyvéd, aki pert idnít ellened hivatalosan kikérheti az adataidat (akkor is, ha a rendőr érintett az ügyben). polgári pert indíthat ellened a bíróságon. a bíróság pedig majd eldönti, hogy a te felvétel készítésed valóban megtörtént-e egyáltalán, sérti-e bárkinek a jogaikat és ha sérti a személyiségi jogokat, akkor azért a jogsértésért mekkora sérelemdíjat kell neked fizetned. a sérelemdíj megállapítása a jogsértés által elszenvedett kár mértékétől függ, így simán előfordulhat az is, hogy a bíróság megítéli, hogy valóban megtörtént a jogsértés, hiszen a kép elkészült, viszont a kép elkészülte nem okozott olyan mértékű kárt a fotón szereplő személynek, hogy ezért komoly sérelemdíj illesse meg, így akár 5 vagy 100 forintot is ítélhetnek neki.

ilyen kis összegű ítéletről pont ugyanúgy nem lehetett még hallani, mint arról, hogy egyszerűen csak utcán sétálók, vagy akár rendőri helyszínelést magán célra lefényképezőket hatalmas összegű sérelemdíj megfizetésére köteleztek volna. ilyen perek egyszerűen nincsenek, mert valószínűleg be sem perelnek ilyesmiért senkit.

amikkel példálózni szoktak, hogy hatalmas összegű "büntetést" kell majd fizetned, azokat az ítéleteket nem magán személyek és nem privát felhasználású képek miatt hozták, hanem nagy bevételű, üzleti alapon működő újságok kiadói ellen, ahol nagy nyilvánosság előtt, újságban jelentek meg a képek és ezzel vélelmezhetően komoly kár érte a rendőröket (de az Alkotmánybíróság utóbbi ítéletei óta még ezek az ítéletek sem jogszerűek, úgyhogy a jövőben az újságokat se nagyon fogják már ilyenekért beperelni).


a bíróságon pedig eleve a felperesnek kell bizonyítania, hogy elkészült a kép és megtörtént a jogsértés, ami ellen kifogása van. márpedig ha te nem publikálod a képet sehol, akkor nekik elég nehéz lesz bizonyítaniuk ezt. ha meg még törlöd is a képet a per előtt, akkor mégnehezebb dolguk lesz, így eleve per sem lesz.

még ha készült is kép és esetleg meg is jelent valahol, akkor is minősülhet tömegképnek, aminek az elkészítéséhez eleve nem kell engedély (emeletről szerintem telefonnal elég nehéz másmilyen képet készíteni), így a vélelmezett jogsértés sem valósul meg. ha a képen senki nem felismerhető (például mert annyira picik, életlenek, vagy kikockáztad), akkor sem kell az engdélyük, ugyanis nem tudják bebizonyítani, hogy ők vannak a képen, ha pedig nem bizonyítható, hogy ők vannak a képen, akkor a jogaik sem sérülhettek, hiszen a kép nem bizonyítható, hogy egyáltalán őket ábrázolja.

ha például bűncselekmény, vagy jogsértés bizonyítására használod az engedély nélkül készült képet, akkor a bíróság joga mérlegelni, hogy a kép bizonyító ereje fontosabb, vagy a fotóalany személyiségi jogai, de a PTK egyik alapelve, hogy joggal nem lehet visszaélni, így nem használhatod a személyiségi jogaidat arra, hogy ezzel kerüld el egy másik ügyben a felelősségre vonást. ha pedig egy bűncselekmény nem bizonyítható máshogyan, csak a személyiségi jogok megsértésével (pl. titokban, engedély nélkül készült kép, videó, vagy hangfelvétel), akkor a bíróság simán elfogadhatja ezeket a bizonyítékokat. (a hatóságok által készített felvételekre az ágazati törvények súlyosabb szabályokat írnak elő, így az egy külön kategória).


a 444 és a legtöbb újság alaposan túlhisztizte a törvény változását, miközben a szabályozás lényege legalább 20 éve ugyanez volt. ha felismerhető személyt egyedileg, vagy a kép hangsúlyos elemeként fotózol le, akkor megsérted a jogait és ezért beperelhetnek, ha akarnak (de általában senki nem teszi meg és az esetek többségében nem is éri meg nekik, mert a felperesnek is baromi drága pereskedni és még ha látszólag igaza van, akkor is simán el lehet veszíteni egy ilyen pert). engedélyt pedig nem szükséges előre kikérni, így simán megteheted, hogy lefotózol valakit és aztán kérdezed meg, hogy "utólagos engedelmeddel lefotóztalak, ugye nincs bajod vele?" ha nincs baja vele, akkor kapsz engedélyt, ha baja van, akkor még mindig kitörölheted a képet és ezzel elhárítod a jogsértést, amit elkövettél, így senkinek nincs semmi gondja.

2016. nov. 3. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!