Nem túl féloldalas Magyarországon az elévülés (kifejtés lent)? Nem kellene egységes logika alapján ezt újraszabályozni?
Példa hogy mire is gondolok féloldalasság alatt:
- Ha politikus bűnözők csinálnak valami törvénytelent (és ha egyáltalán még 5 éven belül lebuknak vele) akkor húzzák halasztják az eljárást. Valami eljárási hibára hivatkozva előről kezdik az egészet. Jaj de köben elévült..."de kár". És megúszta az illető!
- Miközben ha valaki tartozik (tartozni nem bűncselekmény!) akkor ha a hitelező, bíróság, végrehajtó... megújítja az eljárást vagy bármilyen lépést tesz az azonnal és autómatikusan újraindítja az 5 év elévülést! Korlátlan ideig!
Szóval szerintem legyen egyetlen egy TV ami mindenre és mindenkire érvényes kivétel nélkül! Megmondja mennyi idő az elévülés (pl 5 év de simán lehetne 10 is!) és tisztázza hogy bármiféle lépés mit tesz vele.
Pl:
- semmit
- megáll az "óra" az eljárás idejére
- Újraindul az "óra"
És akkor mondjuk már erről a 3-ról legyen népszavazás hogy melyiket akarja a többség!
Ha a semmit választjuk, az azt jelenti hogy ha lejár az x év akkor megúszta a politikus, viszont az adósságok is semmivé foszlanak!
Ha meg pl újraindul az "óra" eljáráskort választjuk akkor mindíg és mindenkinek ujraindul! A politikusok sem úsznák meg ilyen könnyen időhúzással, de az adósság kezelés is az maradna mint ma!
Tök mindegy nekem csak egységes lenne, mert szerintem ez lenne az igazságos, korrekt, tisztességes...!
A véleményetekre építő jellegű hozzászólásotok érdekelne!
- Népszavaznátok erről?
- Korrekt, igazságos az elképzelésem?
Nincs jogi végzettségem, de egy dologra felhívnám a figyelmedet. Az elévülés ideje annyi, amennyi az adott ügyben kiszabható maximum. Ha mondjuk ez 8 év, akkor az elévülés is 8 év.
De! Ez csak akkor igaz, ha a 8 év alatt semmi érdemi nem történik. Lehet, az illető már felsóhajt, hogy még egy hónap, s nyugi van, amikor új adat kerül elő. Ha ezt lenyomozni nem egy hónap, hanem fél év, akkor annyi. És ha ez alapján elítélhető, akkor hiába telt már el az a nyolc esztendő.
Nem az elévülést kellene újraszabályozni, hanem neked, bizonyos minimális ismereteket szerezni arról, amiről beszélsz.
Az eljárás elhúzása soha, senkinél nem eredményezhet elévülést.
Btk 28. § (1) Az elévülést félbeszakítja a bíróságnak, az ügyésznek, a nyomozó hatóságnak, illetve nemzetközi vonatkozású ügyekben az igazságügyért felelős miniszternek vagy a külföldi hatóságnak az elkövető ellen a bűncselekmény miatt foganatosított büntetőeljárási cselekménye. A félbeszakítás napján az elévülés határideje ismét elkezdődik.
A mentelmi jog kihasználása ugyancsak soha nem járhat elévüléssel (kivéve a magánvádas ügyeket):
28. § (3) bekezdés: Az elévülés határidejébe nem számít be az a tartam, amely alatt közjogi tisztség betöltésén alapuló mentesség folytán a büntetőeljárás azért nem volt megindítható vagy folytatható, mert a törvényben biztosított mentelmi jogot a döntésre jogosult nem függesztette fel. Ez a rendelkezés nem alkalmazható olyan magánindítványra büntetendő bűncselekmény esetén, amely miatt a vádat a magánvádló képviseli.
Az elévülés két esetben szokott a gyakorlatban felmerülni:
- ha fel sem fedezik a bűncselekményt, vagy meg sem indítják az eljárást az elévülési időn belül,
- vagy ha eltűnik az illető az eljárás alatt (a legtöbbször most már akkor is elítélik távollétében, aminek amúgy semmi értelme).
Amúgy igaza van annak a hozzászólónak is, aki felhívta a figyelmet, hogy az elévülés csak az enyhébb bűncselekmények esetén 5 év, egyébként a büntetési tétel felső határával egyező, így van 8, 10, 15 és 20 éves elévülés is, sőt vannak soha el nem évülő bűncselekmények is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!