Pontosan mire vonatkozik a Holokauszt-megkérdőjelezését védő törvény, hol találhatók meg egységes szerkezetben azok az adatok állítások és értelmezések, amit nem szabad megkérdőjelezni?
Először is: nincs olyan, hogy "hivatalos történetírás", ezt felejtsd el. Van több történész, akik gyakran ellentmondó eredményekre jutnak, néha bizonyos dolgokban egyetértenek. Pl. ezzel nem nagyon lehet vitatkozni: [link]
Kérdezz meg történészeket (olyanokat, akiknek van legalább MA-fokozatú diplomájuk, vagy doktori címük történelemből), RTL klubos ismeretterjesztő műsor kevéssé hiteles forrás, bár nagy vonalakban nyilván igaz.
A törvény amúgy a kommunizmus bűneinek tagadását is tiltja, ami még megfoghatatlanabb (mi számít kommunizmusnak? mi számít bűntettnek? stb.).
"Lehetséges, hogy a témának volt egy valóban túlzó korábbi változata?"
Olyan szinten igen, hogy a köztudatba az egyes esetenként csak lokálisan jellemző dolgok már általánosként kerültek be (ilyen pl. a szappanos sztori, ami megtörtént, csak nem úgy, ahogy a köztudatban néha képzelik, hogy minden táborban óriás üstökkel főzték a szappant). Tehát ilyen, urban legend szinten vannak túlzások, mert általában az emberek nem sokat tudnak az adott korról, így a félfüllel hallott rémtörténeteket nem tudják a megfelelő kontextusba rakni.
Olyan szinten viszont, hogy a történészek mit állítanak, úgy elég régóta elég stabilan áll a dolog. Egy olyan dolgot lehet itt kiemelni, hogy még közvetlen a háború után tágabb becslések voltak, itt főleg Auschwitz áldozatainak számáról beszélhetünk, a történészek mai 1,1-1,5 milliós becsléstől a szintén előforduló 2-2,5 milliós tartományon át volt még egy kevéssé elterjedt 4 milliós becslés is. Aztán ahogy haladtak a bizonyítékok, iratok feldolgozásával, ez a szám beállt a történészek egyetértése szerint az 1,1-1,5 milliós tartományba, viszont a szovjet politikai vezetés továbbra is a 4 milliós becslést propagálta (és ezzel 9milliós becslést az áldozatok összszámára), így pl. az auschwitzi múzeum emléktáblájára is sokáig ezt a 4 milliós számot rakták fel a lengyel hatóságok, és aki ott járt, az ezt a számot olvasta, míg ha egy történész által írt könyvet olvasott volna a témában, akkor ott meg a fenti kisebb tartományban lévő becslést talált volna.
A szappanos sztoriról, ha már így írtam, hogy volt, de nem úgy, szóval az olyan szinten igaz, hogy dokumentáltan volt ilyen irányú kísérlet is (meg számtalan egyéb) a holttestek újrahasznosításával kapcsolatban, de soha nem volt jelentős, nagyarányú kutatás kutatás, tömeges termelésről meg végképp nem beszélhetünk.
Szóval az alaphír, hogy ilyen is előfordult, az igaz, de aztán hogy ezt már a közhisztéria felkapta, és a nem történész közemberek között már úgy terjedt el, hogy ez valami széles körben elterjedt dolog volt, az már nem igaz.
Hasonló az emberi bőrből készült cuccokra, amik az egyik koncentrációs táborra voltak csak jellemzők (egy adott vezetés alatt), de aztán a köztudatban általában már kissé eltúlozva került be, azzal a képzettel, hogy ez mindenhol történt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!