Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ezt megtehetik? Túlóra, ami...

Ezt megtehetik? Túlóra, ami kötelező?

Figyelt kérdés

A munkáltató állítólag kötelezhet túlórára. 2 műszakban dolgozunk. Nem régiben éppen délutános műszakban dolgoztunk, amikor is az első napon (hétfőn) este fél 9 után jött a hír, hogy plusz másfél órát ráhúzunk a műszakra. A műszak hivatalos befejezése után (23.45) 6 ember nem volt hajlandó dolgozni, hazamentek. Majd egy hét múlva kirúgták őket, mondván, hogy kárt okoztak a cégnek. (Túlórából eredő kár?! o.O)

Már nem tudom, hogy ezzel mit lehetne kezdeni, és egyáltalán milyen törvény írja ezt elő, mivel én még ilyenről nem hallottam. Azt tudom, hogy legalább egy nappal előtte jelezni kell, a túlórát, de még akkor sem kötelezhetnek rá. Vagy igen? Valaki világosítson fel, kérem.



2016. szept. 25. 19:57
 1/3 anonim ***** válasza:
Nyugaton meg. Magyarországon viszont akkora a munkaerőhiány, hogy ha egy cég egyszerre veszítene el hat embert, azonnal csődbe menne.
2016. szept. 25. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
84%

Nem jól tudod. Nem kell legalább egy nappal előbb közölni. A Munka Törvénykönyve rendkívüli munkaidőnek nevezi. Elrendelése bármikor megtehető, akár szóban is. Éves keret van, ezen kívül a rendkívüli munkaidő hosszától függően, többlet munkaközi szünetet kell adni. Ha a dolgozó kéri, akkor az elrendelést írásban is meg kell erősíteni. (Az írás biztosíték a dolgozónak, az elszámolás követelésére.) Akár kéri valaki az írásos elrendelést, akár nem, a munkaügyi nyilvántartásba folyamatosan be kell vezetni.

Csak adott, védett dolgozók nem kötelezhetők rá. A gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára – gyermeke hároméves korától négyéves koráig - csak beleegyezése esetén rendelhető el túlóra. Fiatal munkavállaló számára nem rendelhető el túlóra.


A felmondás magalapozottságát lehet vitatni, a felmondáskor ennek jogi lehetőségéről tájékoztatni kell a dolgozót. Jogi vita esetén, a munkáltató bizonyára a gazdasági érdekére fog hivatkozni. A dolgozók hivatkozhatnak érdeksérelemre (például olyan magánügy, ami halaszthatatlan, vagy arra, hogy tömegközlekedés híján csak reggel tudna hazaindulni, stb.), de ezt akkor kellett volna megtenniük, mikor megtagadták a túlórát. Ha utólag állítják ezeket, a munkáltató nem tudhatott róla.

2016. szept. 25. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
84%

Ahogy a kettes írja,

- bármikor elrendelhető, akár a műszak lejárta előtt egy perccel is,

- kötelező, kivéve a védetteknek (18 alatti, gyereket egyedül nevelő, várandós, stb),

- akár szóban is megteheti, de a munkavállaló kérésére kötelező írásba adni,

- méltányosnak kell lennie, aránytalan sérelmet nem okozhat (mondjuk este repül a géped és nem érnéd el),

- évente max 250 óra, de kollektív szerződéssel lehet több.

2016. szept. 26. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!