Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Joghoz értők, vagy jogászok...

Joghoz értők, vagy jogászok véleményét szeretném kérni. Önbíráskodás lenne? Személyi szabadság megsértése testi sértéssel?

Figyelt kérdés
Egy ismerősöm biciklivel hazafelé menet, részegen betört egy kirakatot, csak úgy hirtelen elhatározásból (biztos rossz napja volt). Tovább akart menni, de a szomszéd kocsmából kijött 3 fiatal,akik csak hallották,de ezer százalék,hogy nem látták az esetet. Körbeállták a biciklin ülő ismerőst, és nem engedték továbbmenni. Mikor az ismerős ennek ellenére indulni akart,lefogták, de elesett a biciklivel,és nyolc napon belül gyógyuló térdsérülése keletkezett. Épp akkor ment arra egy rendőrautó, természetesen azonnal kiszálltak,és a három fiatal elmondta mi történt. A továbbiak nem lényegesek a kérdést illetően. Az ő szempontjukból történt szabálysértés? Ha igen,akkor mi/mik? Nem késes gyilkolást láttak, csörömpölést hallottak, és egy üres utcán egyedül a helyszínről távozni akaró alakot. A válaszokat előre is köszönöm! Kérem csak jogban jártasak válaszoljanak

2016. szept. 6. 20:45
 1/9 anonim ***** válasza:
96%
Nem.A Be.127. § (3) bekezdése szerint a (bármilyen) bűncselekmény elkövetésén tetten ért személyt bárki elfoghatja, köteles azonban őt a nyomozó hatóságnak haladéktalanul átadni; ha erre nincs módja, a rendőrséget értesíteni. Az nem számít, hogy nem késes gyilkolást láttak.
2016. szept. 6. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
23%

Nem baj ha annyira nem a jogban vagyok jártas, de tudom pl. a polgárőrök jogait?

Egy polgárőr sem jogosult kényszert alkalmazni. Joga van rendőrt hívni, illetve felszólítani az embert hogy várja meg.

Ha nem tesz eleget, maximum csak követheti és kapcsolatban maradhat a rendőrséggel.

Tudom hülyén hangzik, de ez van.

A Sz. szabadság megsértése megáll, a sértés nem.

Ők 3-an voltak, az ismerős részeg,vagy ittas volt, azt fogják mondani hogy megbotlott, ebből nem lesz testi sértés.

2016. szept. 6. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Az a lényeges hogy mit lehet bizonyítani, ki, mit ismert be. Ha nem látták a dobást, de hallották (többen), és csak az ismerősöd van ott a kirakat előtt, ezt többen látják, ott egy kő a kirakatban, egyértelmű hogy attól tört be, akkor lényegtelen hogy a cselekedetet látták -e vagy nem. Lehet próbálkozni hirtelen elrohanó cigány kisgyerekkel, de nem fogják bevenni.

A személyes szabadság korlátozása szintén bizonyítandó. Az hogy hullarészegen valaki eltérdel biciklivel, még szintén nem bizonyít semmit. Nem kötözték meg, nem láncolták fához, eléálltak. Ezt lehet. Kétlem hogy ezügyben valaki eljárást indít. A kirakatért a járőr fog.

2016. szept. 6. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
96%
Ez nem önbíráskodás volt, hanem tettenérés. Tetten ért bűnözőt pedig vissza lehet tartani.
2016. szept. 6. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
A második válaszadónak adok igazat! Nem volt tettenérés! Ezen van a hangsúly! Ha valami nagyon gyanús,az nem tettenérés! Itt fogalomzavarok vannak uraim!
2016. szept. 6. 21:39
 6/9 anonim ***** válasza:
96%

#2 Akkor rosszul tudod, mert:

"A polgárőr a polgárőri szolgálat ellátása során jogosult a szabálysértés, bűncselekmény elkövetésén tetten ért személyt a cselekmény abbahagyására felszólítani, a cselekmény folytatását megakadályozni és a bűncselekmény, valamint a tulajdon elleni szabálysértés elkövetésén tetten ért személyt visszatartani." /2011. CLXV. tv. 18. § (1)/

2016. szept. 6. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
33%
Rendben. Én még jóval 2011 előtt voltam önkéntes. Ezek szerint ez jó irányban változott.
2016. szept. 6. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
93%

A kettesnek ne nagyon adj igazat, mivel nincs igaza ahogy előttem is leírták, s hivatkozták a jogszabályhelyet.


A bringás visszatartása meg maximum személyi szabadság megsértése lehetne, nem önbíráskodás (ahhoz elégtételt kellett volna venniük a fiataloknak a bringáson a vélt vagy jogos sérelem miatt). Viszont a tetten ért személyt bárki visszatarthatja; tettén érés amikor a cselekmény elkövetésekor vagy az után rögtön rajtakapják az elkövetőt. Ha mondjuk 5 percig csak kolbászoltak volna a környéken majd az első biciklist megállítják, na az nem tetten értés, viszont itt a körülményekből joggal arra következhettetek, hogy ő a rongálás elkövetője.

2016. szept. 7. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Egy kicsit megtévesztett, hogy a kérdésben azt írtad: jogászok véleményét várod. Most már látom, hogy csak a saját hülyeségedet akartad igazolni.
2016. szept. 7. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!