A házi őrizet és a szabadlábon védekezés között nincs átmenet?
Természetesen nem az olyan gyanúsítottakra gondolok, akik az "örüljenek, hogy nem előzetes letartóztatásban ülnek, hanem legalább a családjukkal együtt lehetnek" kategóriába* tartoznak, hanem inkább azokra gondolok, akik nem is veszélyesek, és egyedül az elszökés veszélye miatt szabják ki rájuk a házi őrizetet nyomkövetővel együtt, a szabadlábon védekezés helyett. Ha egyedül az elrejtőzésüktől kell tartani, azt elvben a nyomkövető is megoldja. Szóval akkor miért nincsen egyetlen személy sem, aki egyszerre "házi őrizetes" is (nyomkövetővel együtt, of course), mégis elmehet akárhova? Ha el is mennek, de egy későbbi alkalommal úgy döntenek odafent, hogy bűnösök és ezért legyenek letartóztatva, akkor a nyomkövető miatt amúgy is még mindig könnyebb lehet őket elkapni, mintha szabadlábon lettek volna és úgy rejtőztek volna el...
elfogadok pro és kontra érveket is :) (nincs amúgy semmilyen bírósági ügyhöz közöm, nem is volt)
(*nem jogilag értem ezt, mert ugye jogilag mindenki olyan ide tartozik, aki házi őrizetes, hanem inkább erkölcsileg értem ezt, vagyis akik a bűnük miatt tényleg örüljenek, ha nem a sitten vannak, mert az olyanokat én sem szeretném az utcán tartani se bíróként, se rendőrként, mert az veszélyeztetheti a társadalmat - elővigyázatosság, ha mégis veszélyesek)
lakhelyelhagyási tilalom
külföldre utazási tilalom
Külföldre utazási tilalom már nincs a Be-ben, viszont a lakhelyelhagyási tilalom bármilyen közigazgatási egységre elrendelhető (pl. az egész országra is, és akkor ezzel ugyanaz érhető el).
Emellett van távoltartás is, amivel ugyancsak mehetsz bárhova, csak meghatározott helyekre nem.
Nem a kérdés érdemi részéhez tartozik, de észrevettem, hogy van itt egy kis félreértés azzal kapcsolatban, hogy előzetes letartóztatásba, házi őrizetbe és lakhelyelhagyási tilalom alá miért kerülnek a gyanúsítottak, vádlottak.
Tévedés, hogy "a bűnük miatt", illetve szabadlábon sem azért védekezhet valaki, mert nem súlyos az, amivel vádolják.
A fenti intézkedések (úgynevezett kényszerintézkedések) nem büntetésből kerülnek kiszabásra, elvileg közvetlen közük nem lehet ahhoz, hogy valaki bűnös-e, és mit követett el, hiszen éppen ennek kiderítése a folyamatban lévő bírósági eljárás feladata.
Az előzetes tehát nem egy megelőlegezett börtön, hanem - a másik két kényszerintézkedéssel együtt - csak egy biztosíték arra, hogy a gyanúsított nem szökik el és nem akadályozza az eljárást, és nem követ el újra bűncselekményt, amíg ítélet nem születik. Kiszabására csak akkor kerülhet sor, ha az e célnak megfelelő törvényes feltételek fennállnak.
Lehet, hogy egy laikusnak furcsa, de pl. arra is van példa, hogy emberöléssel gyanúsított személy szabadlábon védekezhet, mivel:
1. A körülményei alapján esélye sincs szökni
2. A nyomozás úgy áll, hogy azt sehogy nem tudná akadályozni
3. Nem áll fenn annak veszélye, hogy újra bűncselekményt követne el
(Nem mondom, hogy ez gyakori, de előfordul)
mindenkinek ment a zöld kéz :)
utsó: igen, az "elrendelés" az a szó, ami helyett az "ítélet" szót írtam a kommentemben -.-
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!