Mi a teendő, ha a kutya megtámad közterületen?
Már másodszor esett meg ugyanannál a háznál, hogy kijött két kutya közterületre, aztán vicsorogtak, meg próbáltak megharapni. Nyilván tettem pár fenyegető mozdulatot, mielőtt felbátorodnak, és tényleg odakapnak.
Az egyik tacskó, a másik labrador kinézetű, mindkettő elég durván elhízott.
Az első alkalommal csak a tacskó jött ki, amikor az úton futottam, aztán jött utánam, úgyhogy visszakergettem. Vinnyogva elvonult, mint amikor a disznót vágják kb. olyan hangokat adott. Ezek után azt vártam, hogy legközelebb eltakarodik, ha arra járok, de ha lehet még vehemensebben jött ki ma amikor a járdán sétáltam, plusz hozta a haverját is, aki kb. nekem futott, úgyhogy hátrálnom kellett. Pont ott volt a tulaj fia, vagy ismerőse, aki rájuk szólt, hogy takarodjanak vissza. Ha nem így történik, akkor érdekesebb lett volna a végkifejlet. Mondtam a fazonnak, hogy talán jó lenne bezárni őket, de azt a választ kaptam, hogy biztos velem van a baj, mert nem szoktak senkit megtámadni. Hát nem kicsit ment fel bennem, a pumpa...
Jól tudom, hogy ilyenkor a jegyzőnek kell szólni, hogy adja ukázba, hogy takarítsák el közterületről a kutyákat, neadjisten zárják be a kaput, ha már van??? Mi a teendő, ha esetleg megharapnak valakit? Le lehet perelni a gatyájukat is, vagy megússzák ilyenkor egy ejnye bejnyével? Esetleg el lehet vetetni tőlük a kutyákat, ha mást nem, az egészségi állapotukra hivatkozva?
Mikor kint van az utcán, hívod a gyepmestert, és azt mondod, hogy kóbor kutya. Nem vagy köteles követni, hogy honnan származik. A gazdájának meg lesz annyi macera meg pénz visszaszerezni, hogy legközelebb jobban vigyázzon rá.
Magát a kutyát ne bántsd, ő nem tehet róla, hogy kutya, meg bajba is kerülhetsz, ha megvádolnak állatkínzással.
"Magát a kutyát ne bántsd, ő nem tehet róla, hogy kutya"
Persze én kérjek elnézést ha megtámadnak.
Velem is ez volt, egy barom kutya megtámadott, meg akart harapni, kétszer fejberugtam, aztán elfutott.
Máskor üljek le én tegyem oda a fejem hogy harapdálhassa?
Teendők: földre rogyni, jajgatni, elvérezni.
Na jó, tényleg a jegyzőnek kell szólni, annak meg kötelessége felszólítani az állatok gazdáját, hogy tartsa elzárva az állatokat - közterületen pedig még sétáltatni is csak pórázon szabad.
"Normális" esetben ezt nem szokták számon kérni, egy szemmel láthatóan békés kutyánál nem szoktak azért reklamálni, ha póráz nélkül van az utcán (természetesen a gazdájával együtt).
Szerintem szólj a jegyzőnek, ha nem intézkedik, akkor a rendőrségnek - a gazda mindenképpen felelősséggel tartozik az állataiért, még akkor is, ha "veled van a baj" - persze csak akkor, ha nem szándékosan provokáltad a kutyát.
Ilyen esetre a jogszabályok nem tartalmaznak gyors megoldást, az alkalmazásuk pedig – tapasztalatom szerint – általánosságban és többnyire, semmilyet. Kisebb településeken biztosra lehet venni, hogy még látszatintézkedést sem tesznek. Nem tudom, hogy bárhol, bármikor kiszabták-e 6 éves hatályuk alatt a következő pénzbírságokat. Ahhoz pedig, hogy rendőrség, ügyészség kezdeményezzen eljárást, ahhoz az állatoknak komoly sérülést kell okozniuk.
„A mulasztó”
- „ha az állat szökésének megakadályozásáról nem, vagy nem megfelelően gondoskodott”, az állatvédelmi bírság tételes mértéke 6 * 15 000 = 90 000 Ft.
- „Az ember egészségét, testi épségét veszélyeztette”, az állatvédelmi bírság tételes mértéke 5 * 15 000 = 75 000 Ft.
↑ [link] ← 2. § (1) bekezdés és 4. melléklet h) pont, valamint 3. melléklet g) pont.
A bírságot állatvédelmi hatóság szabhatja ki. A 334/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet szerint „Állatvédelmi hatóságként a Kormány a jegyzőt, illetve a fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalát (a továbbiakban: járási hivatal) jelöli ki.” ← 1. § (1) bekezdés.
↑ [link]
Az Állatvédelmi Törvény alapján település jegyzője kérheti az állatvédelmi hatóságtól az eb egyedi veszélyessé minősítését.
↑ [link] ← 24/A. § (8) bekezdés
Itt nincsenek komoly fenyegetések:
„(3) A járási állat-egészségügyi hatóság az ebtartót
a) írásos figyelmeztetésben részesítheti,
b) az eb közterületen való vezetésekor szigorúbb szabályok betartására kötelezheti,
c) az eb tartási körülményeinek megváltoztatására és szigorúbb tartási feltételek kialakítására kötelezheti,
d) az ebek viselkedésének megítélésében jártas szakértővel egyeztetett képzés elvégzésére kötelezheti.
(4) A járási állat-egészségügyi hatóság
a) elrendelheti az eb ivartalanítását,
b) az ebet veszélyesnek minősítheti,”
Fentiek közül
► az ebbel nem egy háztartásban élő személynek 8 napon belül gyógyuló sérülése esetén a (3) a) alkalmazható,
► közterületen, az ebbel nem egy háztartásban élő személynek 8 napon túl gyógyuló sérülése esetén a (3) a)-d) és (4) a)-b) alkalmazható,
► az ebbel nem egy háztartásban élő személynek súlyos sérülése esetén a (3) b)-d) és (4) a)-b) alkalmazható,
► az ebbel nem egy háztartásban élő személynek maradandó sérülése esetén a (3) b)-d) és (4) a)-b) alkalmazható,
► az ebbel nem egy háztartásban élő személynek halálos sérülése esetén a (3) b)-d) és (4) a)-b) alkalmazható.
↑ [link] ← 4. számú melléklet
A Szabálysértési Törvény, e témában ezt tartalmazza:
„147. Veszélyeztetés kutyával
193. § (1) Aki a felügyelete alatt álló kutyát
a) a település belterületén felügyelet nélkül bocsátja közterületre, vagy kóborolni hagyja,
b) természeti és védett természeti területen, vagy vadászterületen – a vadászkutya és a triflakereső kutya kivételével – póráz nélkül elengedi vagy kóborolni hagyja,
c) szájkosár és póráz nélkül közforgalmú közlekedési eszközön – vakvezető, illetve mozgáskorlátozottakat segítő kutya kivételével – szállítja,
d) élelmiszer-elárusító üzletbe, közfürdő területére vagy játszótérre – vakvezető, illetve mozgáskorlátozottakat segítő kutya kivételével – beenged, illetőleg bevisz,
szabálysértést követ el.
(2) Aki veszélyes ebét nem zárt helyen tartja, vagy nem helyez el a ház (lakás) bejáratán a veszélyes ebre utaló megfelelő figyelmeztető táblát, szabálysértést követ el.
(3) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a közterület-felügyelő, természeti és védett természeti területen a természetvédelmi őr, helyi jelentőségű védett természeti területen az önkormányzati természetvédelmi őr, továbbá a mezőőr is szabhat ki helyszíni bírságot.
↑ [link]
A BTK alapján:
„164. §
(10) (2) Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség nyolc napon belül gyógyul, az elkövető könnyű testi sértés vétsége miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A bűncselekmény csak magánindítványra büntethető.
(9) Aki a súlyos testi sértést gondatlanságból követi el, vétség miatt
a) (3) Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség nyolc napon túl gyógyul, egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
b) (6) b) ha a súlyos testi sértést védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen személy sérelmére, c) a bűncselekmény elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére követték el, egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
c) életveszélyes sérülés okozása esetén egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(8) A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a testi sértés életveszélyt vagy halált okoz.
Kivéve, ha az életveszélyes sérülést gondatlanságból okozták; akkor a (9) c) érvényes.
Ha az ebet veszélyesnek nyilvánítják, akkor:
359. §
(2) (1) vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, aki
a) veszélyes ebet
aa) szaporít, az ország területére behoz, onnan kivisz, versenyeztet, vagy engedély nélkül tart,
ab) jogszabály megszegésével elidegenít vagy megszerez, illetve
b) a veszélyes eb
ba) ivartalanítására vonatkozó jogszabályban előírt kötelezettségét megszegi, vagy
bb) tartására vonatkozó jogszabályban előírt biztonsági előírást megszegi.
(3) Aki veszélyes ebet őrző-védő feladat végzésére tart, kiképez, illetve veszélyes ebbel ilyen feladatot végeztet, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(4) E § alkalmazásában veszélyes eb a hatósági határozatban egyedileg veszélyes ebbé nyilvánított eb.
↑ [link]
Annak, hogy elkobozzák őket, elég súlyos feltételei vannak. A szökés nem tartozik közéjük. A feltétek elolvashatók a már fentebb belinkelt Állatvédelmi Törvényben.
Köszi! Nagyon hasznos volt. Ezek szerint a következő történt:
"Veszélyeztetés kutyával"
a) "a település belterületén felügyelet nélkül bocsátja közterületre, vagy kóborolni hagyja, "
Valószínűleg következménye nem lesz, de legalább valahol nyoma marad, hogy nem először történik ilyen, ha esetleg később megharapna az egyik kutya engem, vagy másokat.
Ha valaki hasonló helyzetbe kerülne, akkor első körben a helyi önkormányzatot kell megkeresni írásban. Aztán ha továbbra sem rendeződik a helyzet, akkor ők továbbküldik a járási hivatalba az ügyet, ahol szabálysértési eljárást indítanak. Ez vagy pénzbírsággal vagy ejnye-bejnyével jár. Ha valakit harapás ér, az viszont már rendőrségi ügy, ami akiár több év szabadságvesztéssel is járhat. Ilyenkor érdemes rendőrt hívni, fényképeket készíteni, és így tovább.
Én most írok levelet az önkormányzatnak, aztán meglátjuk, hogy rendeződik e a helyzet. Ma is nyitva volt a kapu annál a háznál, de most a kutyákat nem láttam. Csak egy másik kóbor kutya feküdt egy kicsit odébb az út szélén, ő inkább félősnek tűnt, gondolom nem talál haza, vagy nem tud visszajutni. :S
Elore is bocsanat az ekezet miatt,telefonrol vagyok itt maceras nekem azt is potyogni.
Jartam en is hasonloan,csak nekem a kutyusomat tamadtak meg,seta kozben.Felszolitottam a holgyet ,hogy feljelentem ha megegyszer meglatom,poraz nelkul a kutyajat. Azt mondta mer' arra setalok...:D
Igy utana betelefonaltam a kozteruletfeluhyeletnek,de nem tortenhetett valtozas,mert minden ugy volt mint elotte,akkor szoltam meg ketszer (szoltam...kiabaltam!)
Majd amikor megelegelten,panasz levelkent cimeztem egy levelet a kozteruketnek,annak mar lett hatasa,az igazgato hivott fel telefonon,es megegyeztunk,hogy kimennek hazhoz. Nem tudom megtettek-e de gyanitom igen mert azota porazon van a kutya. Hal' Isten...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!