Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Megteheti ezt egy szülő az...

Megteheti ezt egy szülő az örökléssel kapcsolatban?

Figyelt kérdés
A szüleim azt állítják, hogy úgy intézik később az öröklést, hogy ha az egyikük meghal, a másikukra száll minden, nem ránk, a gyerekeikre. Ezzel még nem is lenne gond, csakhogy van a testvéremmel egy féltestvérünk apám részéről, aki megtagadta apánkat, nem köszön egyikünknek sem, nem tartja senkivel a kapcsolatot. Kizárni apám nem tudta ők az örökségből, pedig próbálta. De vajon írhattak egy végrendeletet, hogy ha az egyikük meghal, minden a másikukra szálljon? Ezesetben, ha anyám hal meg előbb, mindennek az egy harmadát a féltestvérünk fogja örökölni apánk után?
2016. máj. 3. 11:48
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Kizárható az örökségből méltánytalanság okán.


Amit leírsz (megtagadta az apádat, nem tartja a kapcsolatot, stb...), az tökéletesen megfelel ennek a kritériumnak.

Bíróságtól kell kérni, hogy kimondja a méltánytalanságot.

2016. máj. 3. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Nem írhatnak olyan végrendeletet, hogy mindent a másik szülő örököl. Végrendelet nem lehet ellentétes az érvényes törvényekkel.

Ha életében mindent átirat apukád anyukádra, akkor apukád halála esetén az ő másik gyereke, a féltestvéretek nem tud örökölni, mert nem lesz mit. Hiszen anyukád nevén lesznek a dolgok.

Kizáráshoz annál sokkal komolyabb dolgok kellenek, hogy nem tartják a kapcsolatot.

2016. máj. 3. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Jelenleg minden fele-fele arányban oszlik meg a szüleim között. Tehát ha mondjuk az összvagyon ér 20 milliót, abból én öröklök majd 8,33 milliót. Ha törvény szerint öröklünk. De ha igaz lenne, amit a szüleim mondtak, és anyám hal meg előbb, akkor csak 2 millióval kevesebb az én részem, ahogy a testvéremé is, a féltestvérünk pedig, aki szinte idegen számunkra, kb. 4 millióval többet kap. Igaz, ha meg apám hal meg előbb, akkor meg anyánk után csak ketten örökölnénk.


Egyébként ha a végrendelet nem mehet szembe a törvényes öröklési szabályokkal, akkor mi értelme?

2016. máj. 3. 13:19
 4/11 A kérdező kommentje:

[link]


Ezt találtam, szinte ugyanaz a helyzet, mint nálunk. Az alján írja, hogy végrendeletből kizárható bárki, indoklás nélkül.

2016. máj. 3. 13:31
 5/11 anonim ***** válasza:

Végrendeletnek Magyarországon nincs sok értelme, mert a törvényekben szabályozott az öröklés.

Más országokban, pl. USA-ban van jelentősége. Sajnos az amerikai filmek miatt sokan azt hiszik, hogy Magyarországon is így működik.

Egyébként meg alap, hogy semmilyen szerződés nem tartalmazhat olyat, ami a jelenlegi törvényekbe ütközik. Mert ha így van, akkor érvénytelen.

2016. máj. 3. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Én nem látok ilyet, amit írtál a belinkelt oldalon, hogy indoklás nélkül bárki kizárható.

Ha elolvasod a pontokat, akkor látod, hogy azért annál nagyobb dolog kell, mint, hogy nem tartják a kapcsolatot, a köteles részből való kizáráshoz.

2016. máj. 3. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Idézem a korábban linkelt oldalról:


"A törvényes és a végrendeleti öröklés kapcsolata. Kizárás


637. § (1) Ha a nevezett örökösök részesedése a hagyatékot nem meríti ki, a többlet tekintetében törvényes öröklésnek van helye, amennyiben a törvény kivételt nem tesz, vagy a végrendeletből más nem következik.


(2) Az örökhagyó azt, aki törvényes örököse, vagy azzá válhat, akár más személynek örökössé nevezésével, akár végrendeletben tett kifejezett nyilatkozattal kizárhatja a törvényes öröklésből. A kizárást nem kell indokolni.


(3) A kötelesrészt meghaladó törvényes öröklésből a kötelesrészre jogosult is kizárható.


Kizárás esetén a kizárt személy kötelesrészre jogosult. A kötelesrész a törvényes örökrészének a fele.


Mindezekkel együtt az Önök esetében a kizárás a járható út."

2016. máj. 3. 14:12
 8/11 anonim ***** válasza:

"Végrendeletnek Magyarországon nincs sok értelme, mert a törvényekben szabályozott az öröklés."


Ne már.. minek válaszolgatnak egyesek jogi kérdésekre, amikor életükben nem vették a kezükbe a Ptk-t. Ahogy írja is az illető, valószínűleg tényleg csak amerikai filmekből informálódik.. Nos az idézett okoskodónak üzenem, hogy az általa hivatkozott törvényes öröklési rend csupán akkor alkalmazandó, ha az örökhagyó NEM készített végrendeletet. Ha viszont van végrendelet, úgy az mindig megelőzi a Ptk. szerinti öröklési rendet.


A kérdésre a válasz:


A Ptk. 7:10. §-a értelmében az örökhagyó a halála esetére vagyonáról vagy annak egy részéről végintézkedéssel szabadon rendelkezhet.


Ez azt jelenti, hogy bárkit kizárólagos örökösének nevezhet (akár a házastársát is) azzal, hogy a végrendeleti örökösnek ki kell adni a kötelesrészt a törvényes örökösöknek.


Az említett féltestvér édesapád után mindenképpen fog örökölni kötelesrészt, ezt végrendelettel NEM tudjátok kizárni (khmm.. öröklési szerződés... khmmm..)

2016. máj. 3. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Az addig rendben van, hogy örököl, de nem mindegy, hogy mennyit. A kérdés még az, hogy akkor minket mennyi illet meg, mint kötelesrészt?
2016. máj. 3. 15:21
 10/11 anonim ***** válasza:
8: ne okoskodj, köteles részből nem lehet végrendelettel kizárni valakit. Éppen azért köteles rész.
2016. máj. 3. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!