A mai európai, ill. magyar jogrendszer elfogadja az amicus curiae intézményét?
Ez kissé bonyolult. Először is, e fogalom mai jelentése egészen más, mint amire kitalálták (az ókorban). Ma már egyáltalán nem annyira pozitív töltetű, mint aminek szánták. Aztán meg, ki tudja ellenőrizni az ilyesmit. A különbség annyi - hogy egyszerűen fogalmazzak - hogy törvényi léte esetén hivatalos formában a "bíróságnak" küldöm, ha pedig a jogrendszer nem tartalmazza, magánlevélként a bírónak - netán más érdekérvényesítőnek.
Ha egy rendszer zavaros, annak mértékében csökken annak jelentősége, hogy mi van a jogrendszerben. Ami megtehető, azt meg is teszik. Ez természettörvény. A kérdés mindig az, hogy milyen célból.
"A mai európai, ill. magyar jogrendszer elfogadja az amicus curiae intézményét?"
Nem tudom, hogy a kontinentális vagy az angolszász jogrendet érted-e európai jogrendszer alatt, de azt igen, hogy a kontinentális jog (ikluzív magyar jogrend) ezt a fogalmat nem is ismeri és ez így is van jól.
Az európai jogrendszer alatt az európai jogrendszert értem. Az egy dolog, hogy az angolok már XIII. sz. táján magukévá tették és az észak-amerikai régióban nagyon népszerű mint "lobbi-s eszköz", de pl. napjainkban az EU Európai Tanácsának szerve, az Emberi Jogok Európai Bírósága is magáévá tette. A szomszéd államok közül pl. Románia is beiktatta az 2010-ben átdolgozott jogrendjébe
( [link] Belgiumban és Hollandiában is a jogrend része.
"Az európai jogrendszer alatt az európai jogrendszert értem. "
Jaa, azt eddig nem mondtad, hogy te ennyire hülye vagy ehhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!