Hogyan lehet EU-s országban meglévő teljes munkaidős munka mellett Magyarországon TB jogviszonyt szerezni anélkül, hogy a külföldi munkaviszonyt fel kelljen mondani?
Jogi szöveget/törvényt idézve a kérdés így hangzik:
Hogyan lehetséges egy kereső tevékenysége alapján valamely más Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam társadalombiztosítási rendszerének hatálya alá tartozó, magyar állampolgárságú munkavállaló (alkalmazott) esetében, hogy a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 5. § (1) bekezdés a), b) és e)–i) pontja szerinti jogviszonyt szerezzen, anélkül, hogy a külföldi munkaviszonyát meg kéne szüntetni?
Háttérinformáció:
Adott egy Európai Uniós országban teljes munkaidőben dolgozó magyar állampolgár (Franciaország), akinek nincs magyar TB-je, ugyanis a munkaviszonya alapján a UK-ban szerez TB jogosultságot. Ez az illető szeretne min. 180 napos magyar TB jogosultságot szerezni (a jogviszony törvényi hátterét ld. feljebb) annak érdekében, hogy majd jogosult lehessen a CSOK-ra. Viszont a francia munkaviszonyának felmondása és magyar létesítése ahelyett, az nem opció. Azaz minden olyan megoldás érdekes lehet itt, ami a francia teljes munkaidős jogviszony MELLÉ kelteztetne valahogy magyar TB jogviszonyt. Mit lehetne tenni? Hogyan lehetne ezt megszerezni? Minden megoldás érdekel, ha esetleg nem teljesen "kifehérített" dologról van szó, akkor jöhet magánban is a válasz. Lényeg, hogy abszolút nyitottan és érdeklődve várok minden lehetséges megoldási ötletet, akár személyes tapasztalatokkal kiegészítve is! Jelige: ne legyetek szégyellősek bármilyen praktikás, "okos megoldást" stb. megírni. :)
Bár OFFtopik a dolog, azért reagálok az utolsónak a bejegyzésére: számos (már) nem itthon dolgozó jár abban a cipőben, hogy hazajönne, de az elszabadult lakáspiaci helyzet miatt esélye sincs normális lakhatásra Budapesten vagy bármely más településen, ahol több munka van.
Az albérletárak vállalhatatlanok, a külföldön elért megtakarítás jó részét kapásból el is vinnék (kaució stb.), ráadásul munkát sem egyik percről a másikra talál valaki.
A CSOK egy nagyon jó megoldás lenne a helyzetre, hogyha a hazatérés esetén nem követelnék meg a 180 napos magyar TB-t, hanem már a hazaköltözési folyamat elején igényelhető lenne. Hisz az életvitelszerű ottlakás így is, úgy is feltétele a dolognak a jövőre nézve.
De legalább előre, a bizonytalanságba ugorva nem lenne probléma. Hanem stabil, kiszámítható módon meg lehetne tervezni és kivitelezni lehetne a hazatérést.
Viszont úgy látszik, tényleg nem cél a külhonban rekedt honfitársak hazatérése... :(
"számos (már) nem itthon dolgozó jár abban a cipőben, hogy hazajönne, de az elszabadult lakáspiaci helyzet miatt esélye sincs normális lakhatásra"
A CSOK-ot nem erre találták ki, hanem a gyerekeseknek, akiknek nagyobb hely kellene.
"Az albérletárak vállalhatatlanok, a külföldön elért megtakarítás jó részét kapásból el is vinnék (kaució stb.)"
Ha csak annyi megtakarítása van, akkor nem is volt neki jelentős. Világviszonylatban annyira nem magasak az árak, külföldön is ilyen mértékű a legtöbb helyen.
"A CSOK egy nagyon jó megoldás lenne a helyzetre, hogyha a hazatérés esetén nem követelnék meg a 180 napos magyar TB-t, hanem már a hazaköltözési folyamat elején igényelhető lenne.
Viszont úgy látszik, tényleg nem cél a külhonban rekedt honfitársak hazatérése... :("
Mert még mindig nem ez a CSOK célja!
Fél év után pedig simán igényelhetik ők is.
"Aki hajdanán kiköltözött, az is adózott valaha Magyarországon, nem is keveset."
Vagy nem. Egyébként azt az adót már elköltötték az egészségügyre, oktatásra, közvilágításra stb.
Kérdezőnek: a válasz borzalmasan egyszerű. Az uniós jogszabályok szerint nem fizethetsz két külön országban TB-t. Tehát jogi lehetőség, megoldás nincs a problémádra. Csekkes befizetésen keresztül lehet igazolt TB-d (ez illegális), de ezt még SZJA és nyugdíjjárulék fizetés hiányában nem fogadják el CSOK igénylésekor (10+10 esetén legalábbis).
A sok ősmagyar kötekedőnek reagálnék arra, hogy MI külföldről haza költözők hogyan merünk a magyar államkasszából támogatást kérni: a heti rendszerességű milliárdos sikkasztásokra bezzeg nem ugrotok ki a fotelből. Ha a google nem mondja meg akkor én leírom, hogy a GDP éves növekedésének 40-50% -át a külföldön dolgozók hazautalt jövedelem hányada teszi ki. Távollétünkben is hozzájárulunk a magyar államkasszához (sajnos) nagyobb mértékben, mintha otthon maradtunk volna. Kétszer haza megyek egy évben kicsit költekezni és az Áfából több folyik be mint egy magyar átlag jövedelem egész éves SZJA-jából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!