Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy közig hatósági ügyintéz...

Ha egy közig hatósági ügyintézéshez kell 5-6 másik hivataltól dokumentum, akkor kérhetem, hogy azokat ők hivatalból szerezzék be?

Figyelt kérdés

van ilyen lehetőség csak kell rá hivatkozni vagy mindenképpen az ügyfélnek kell beszereznie minden igazolást?

(ez azért se mindegy, mert így a felelősség is rajtuk van, én pedig jártam már úgy, h tök hiába kértem, csesztek megmozdulni is, és így nem is lett meg a dokumentumom)


Tehát van ilyen a Ket-ben (másban?) vagy nincs?



2016. márc. 14. 10:36
 1/6 anonim ***** válasza:

"akkor kérhetem, hogy azokat ők hivatalból szerezzék be?"


Igen, de hivatalos helyre címzett levélben kérd ezt.

2016. márc. 15. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
igen úgy tettem de nem hajlandók. tudsz esetleg jogszabály erre ami alapján márpedig kötelesek eljárni ha kérem? A ket-ben a jogsegély ezt jelenti?
2016. márc. 24. 08:56
 3/6 anonim ***** válasza:

Szia,


első válaszolót kérlek, hagyd figyelmen kívül, nem is értem miért ír olyan akinek lövése sincs a tárgybeli kérdésről. Tehát a Ket. értelmében, ha kérelemre indult eljárásról van szó, akkor ezek a téged érintő legfontosabb szabályok:


50. § (1) A hatóság köteles a döntéshozatalhoz szükséges tényállást tisztázni. Ha ehhez nem elegendőek a rendelkezésre álló adatok, bizonyítási eljárást folytat le.


51. § (2) Ha a tényállás tisztázása azt szükségessé teszi, a hatóság az ügyfelet nyilatkozattételre hívhatja fel. Ha az ügyfél a kérelmére indult eljárásban a hatóság felhívására nem nyilatkozik, a hatóság a rendelkezésre álló adatok alapján dönt, vagy a 31. § (2) bekezdése alapján megszünteti az eljárást.


Mindez azt jelenti, hogy a kérelemre induló eljárások során a hatóság hivatalból köteles tisztázni a tényállást, de ez nem terjed odáig, hogy helyetted fogja felkutatni a bizonyítékokat. Azaz ha nem működsz együtt a hatósággal és ezzel akadályozod a tényállás tisztázását (pl. hiánypótlásnak nem teszel eleget), akkor a hatóság az eljárást megszüntetheti.


Jogsegélyt csak akkor lehet kérni, ha azt valamely jogos érdeked indokolja (Ket. 26. § (1) bek. b) pont). A „nincs kedvem futkosni 5-6 hivatalhoz mindenféle igazolásért” még nagyon nem meríti ki a jogos érdek fogalmát.


Végül ajánlom figyelmedbe:


Ket. 36. § (1) A kérelemhez csatolni kell a jogszabályban előírt mellékleteket.


Nem tudom milyen igazolásokról van szó, de ha jogszabály mondja ki, hogy adott eljáráshoz szükségesek, akkor azokat neked kell beszerezni.


Remélem tudtam segíteni.

2016. márc. 24. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Az előző válaszolót nyugodtan hagyd figyelmen kívül. Nem tudom miért válaszol olyan, aki kikeres egy jogszabályhelyet, azt elolvasgatja, megpróbálja értelmezni, ide bemásolja, majd a saját buksijából előtörő hülyeséggel is meghinti.
2016. márc. 24. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"igen úgy tettem de nem hajlandók. tudsz esetleg jogszabály erre ami alapján márpedig kötelesek eljárni ha kérem? A ket-ben a jogsegély ezt jelenti?"


1. A hatóság szerzi be azokat a bizonyítékokat, amelyek valamely más hatóság nyilvántartásában szerepelnek. Ilyenekre vonatkozóan még csak kérni sem kérheti az ügyfelet a bizonyításra, ugyanis az ő kötelessége.

2. A hatóság szerzi be az ügy elbírálásához szükséges dokumnetumokat, amennyiben az ügyfél számára azok beszerzése aránytalan teherrel, költséggel járna.


Tekintve, hogy neked elmondásod szerint, egyrészt 5-6 féle dokumentumot kellene beszerezned, továbbá, tekintve, hogy ezek mindegyike más hatóság irattárában megtalálható, így az eljáró hatóság feladata azok beszerzése nem a tiéd.

2016. márc. 24. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

36. § * (1) A kérelemhez csatolni kell a jogszabályban előírt mellékleteket. Mellékletként nem lehet az ügyféltől szakhatósági állásfoglalás vagy előzetes szakhatósági hozzájárulás csatolását kérni.


(2) * Az ügyfél azonosításához szükséges adatok kivételével az ügyféltől nem kérhető olyan adat igazolása, amely nyilvános, vagy amelyet valamely hatóság, bíróság vagy a Magyar Országos Közjegyzői Kamara jogszabállyal rendszeresített nyilvántartásának tartalmaznia kell. Az adatszolgáltatás iránti kérelmet nyolc nap alatt kell teljesíteni.


(3) Különleges adatok esetén az ügyfél kérheti, hogy az adattal rendelkező szerv az adatot az általa megjelölt hatóságnak továbbítsa. A kérelem alapján a hatóság a (2) bekezdés szerint jár el.


----

38/C. § * (1) Törvény vagy kormányrendelet rendelkezése alapján az erre feljogosított tanúsító szervezet közreműködhet a tényállás tisztázásában. A tanúsító szervezet által kibocsátott tanúsítványt a hatóság köteles elfogadni a tények igazolására, a tanúsított tények tekintetében a hatóság további eljárási cselekményeket nem végez.


-----

44. § * (1) Törvény vagy kormányrendelet az ügyben érdemi döntésre jogosult hatóság számára előírhatja, hogy az ott meghatározott szakkérdésben más hatóság (a továbbiakban: szakhatóság) kötelező állásfoglalását kell beszereznie. A szakhatóság olyan szakkérdésben ad ki állásfoglalást, amelynek megítélése hatósági ügyként a hatáskörébe tartozik, ennek hiányában törvény vagy kormányrendelet annak vizsgálatát szakhatósági ügyként a hatáskörébe utalja.


----

Törvény vagy kormányrendelet a tényállás tisztázása és az ügyfél jogának, jogos érdekének védelme és előmozdítása érdekében az eljárás és a hatósági ellenőrzés során együttműködési kötelezettséget írhat elő a feladat- és hatáskörükben érintett hatóságok részére.

2016. márc. 24. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!