Létezik még azonnali felmondás? Mit tehetek ha nem akarnak elengedni? Ha felmondok van ledolgozási idő? Mit tehetek ha még aznap fel akarok mondani?
3 féle módon tudod megszüntetni a munkaviszonyt:
Közös megegyezés: Itt, úgy állapodtok meg, ahogy csak akartok/tudtok.
Felmondás: Van felmondási idő, ami alapesetben 30 nap.
Azonnali hatályú felmondás: (gyakorlatilag, mikor azonnal kib*sznak), ennek következményei lehetnek.
Ha van is kikötve felmondási idő, akkor is dönthetsz úgy, hogy ellógod, csakhogy ilyenkor kártérítési felelősséggel tartozol. Ez az adott napokra vonatkozó távolléti díjnak megfelelő összeg.
Ha te mondasz fel, van felmondási idő. Ezt még le kell töltened, utána mehetsz, ahová szeretnél. Ez nem azért van, mert "amocsokmunkáltató", hanem azért, mert ha hétfő reggel bemész a főnökhöz, hogy márpedig neked elég volt és elmennél, meg kell oldania a helyettesítésedet. Akár úgy, hogy felvesz valakit a helyedre, akár úgy, hogy a munkádat szétosztja a kollégák között, akár úgy, hogy rájön: a te munkádra nincs is szükség, az ehhez kapcsolódó feladatokat szépen lezárja, kivezeti. Ez viszont nem megy egyik napról a másikra, a felmondási idő azért van, hogy ezt el tudja intézni, így mikor végleg kilépsz az ajtón, nem csak a fejvakarás marad utánad. Igaz, a valóságban ez sokszor másképp működik, a felmondási idő csak arra szolgál, hogy 30 nappal elhalassza a főnök a "Na, most mit csináljak?" kezdetű nagymonológot. De ez már nem a te bajod.
Persze meg lehet oldani úgy is, hogy ne kelljen ledolgozni a felmondási időt. Nálunk volt olyan kolléga, aki kapott egy "hónap reggel megyünk brisztolba" jellegű ajánlatot, ezért aztán szándékosan tökrészegen jött be dolgozni, el is bocsátották rögtön.
2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről [link]
42. Azonnali hatályú felmondás
78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél
a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
(2) Az azonnali hatályú felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. A tudomásszerzés időpontjának, ha az azonnali hatályú felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, azt kell tekinteni, amikor az azonnali hatályú felmondás okáról a testületet - mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet - tájékoztatják.
(3) A munkavállaló azonnali hatályú felmondása esetén a munkáltató köteles a 70. § (3) bekezdésében és a 77. §-ban foglaltakat megfelelően alkalmazni.45
79. § (1) Azonnali hatályú felmondással - indokolás nélkül - megszüntetheti
a) a fél a munkaviszonyt a próbaidő alatt,
b) a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt.
(2) Az (1) bekezdés b) pont szerinti megszüntetés esetén a munkavállaló jogosult tizenkét havi, vagy ha a határozott időből hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre járó távolléti díjára.
Az előző válaszolók jól összeszedték a jogszabályi hátteret. Egy dolgot nem szabad megtenned. Felmondani és nem ledolgozni a felmondási időt, mert ekkor a munkáltató kártérítést követelhet.
Legjobb a közös megegyezés lenne. Én a helyedben először óvatosan puhatolóznék a főnöknél. Egyébként korábban volt rá példa, hogy valakit egy nap alatt elengedtek ?
Ha nincs kompromisszum a munkáltató részéről, akkor jöhet a reggeli kupica pálinka vagy valami hasonló kötelezettségszegés. Szerintem találsz tuti ötleteket a net-en.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!