Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nekünk ítélnék az ingatlan...

Nekünk ítélnék az ingatlan feletti tulajdonjogot rokontól ebben az esetben,10 éves használat után? (Elbirtoklás)

Figyelt kérdés

Adott egy lakóház kerttel, édesanyám tulajdonában áll jelenleg. Fiammal ketten élünk benne 10 éve, a közműszámlák az én nevemen vannak. Bizonyítható, hogy beköltözésünk előtt az ingatlan elhanyagolt volt, hajléktalanok táboroztak benne (ez ügyben a szomszédok által történtbe/feljelentés).


Milyen esélyünk lenne a tulajdonjog átvételére, ha kezdeményeznénk?


Mennyit számít, hogy az ingatlanadó még édesanyám nevére jön?


Van jelentősége az ügy szempontjából annak, hogy kaptunk-e használati, beköltözési engedélyt a tulajdonostól, azaz édesanyámtól?



2016. febr. 16. 10:19
 1/8 anonim ***** válasza:
92%
Persze, amint kifizeted anyádnak az ingatlan árát, máris a te tulajdonodba kerül. Egyébként ingatlan esetén ez az "elbirtoklásnak" gúnyolt lopás csak 15 év után érvényes, és ha ez idő alatt anyád bármikor felszólított, hogy hagyd el az ingatlant, akkor a számláló újraindult.
2016. febr. 16. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
94%

Ez nem így működik.

Az elbirtoklás egy nagyon kényes jogi procedúra és leginkább az állam, vagy helyhatóság tulajdonára vonatkozhat.


Mondok egy példát:

A telked rosszul lett lekerítve, és már 10+ éve úgy éltek, hogy a szomszédos közterületből sajátként gondoztok egy részt. Ebben az esetben, ha kiderül a hiba, jogotok van kezdeményezni az elbirtoklást.


Azonban magántulajdont így nem ehet megszerezni.

Gondolj csak bele, hogy az osztatlan közös tulajdonú ingatlanoknál is a benn lakóra szállna a tulajdonjog, az micsoda felháborodáshoz vezetne...


édesanyádtól megveheted az ingatlant, azt neked ajándékozhatja, vagy megörökölheted, ha meghal.

2016. febr. 16. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
15 évig kell folyamatosan laknotok úgy, hogy anyáddal de facto nem kommunikáltok ezzel kapcsolatban (azaz nincs szó megvételről, nem szólít fel, hogy hagyd el az ingatlant, stb.stb.stb.). Utána földhivatal, és a tiétek.
2016. febr. 16. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Az a kerdes anyaddal mi tortent, hova lett?
2016. febr. 16. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
45%

"Az elbirtoklás egy nagyon kényes jogi procedúra és leginkább az állam, vagy helyhatóság tulajdonára vonatkozhat.


Mondok egy példát:

A telked rosszul lett lekerítve, és már 10+ éve úgy éltek, hogy a szomszédos közterületből sajátként gondoztok egy részt. Ebben az esetben, ha kiderül a hiba, jogotok van kezdeményezni az elbirtoklást.

Azonban magántulajdont így nem ehet megszerezni."


Ez az elejétől a végéig butaság.

A elbirtoklás intézménye magántulajdonra is fennáll, sőt, korábban CSAK magántulajdont lehetett elbirtokolni, államit nem.


Az pedig, ha az egyik tulajdonostárs lakja, használja az ingatlant, míg a másik nem, szintén elbirtokláshoz vezethet. De ehhez az kell, hogy a tulajdonos folyamatosan, megszakítás nélkül 15 éven keresztül feléje se nézzen az ingatlanának. Na meg az is kell, hogy az elbirtokló semmiféle jogcímmel ne bírjon az elbirtokolni kivánt ingatlan vagy ingatlanrész vonatkozásában. Ha pl. a tulajdonostárs hallgatólagos beleegyezésével használja a másik tulajdonrészt, akkor a büdös életben nem fogja elbirtokolni még 50 év múlva sem.


A kérdezőhöz: Nem. 10 év kevés az elbirtokláshoz és azt is tudni kell, hogy az elbirtoklás előfeltétele, hogy jogalap nélkül használjátok az ingatlant, de mindezt úgy, mintha az a sajátotok volna. Ha tehát az édesanyád engedélyt ad az ingatlan használatára, akkor az elbirtoklásnak lőttek.

2016. febr. 16. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Fontos, hogy az elbirtoklás csak akkor sikeres 15 év múltán is, ha ezen idő alatt a tulajdonos nem gyakorolta a tulajdona felett a rendelkezési jogát. Ez annyit tesz, hogy ha bárhol is meghirdette eladásra, kiadásra, akkor az elbirtoklás kezdő időpontja a hirdetés feladásától számítódik újra és onnan 15 év, de ha meglátogatja csak egyszer is az ingatlant, akkor bukta van, mert attól kezdve hallgatólagosan tudomásul veszi az ottlakásotok tényét, tehát rendelkezik az ingatlannal és ha nem szab határidőt, hogy meddig lehettek ott, akkor SOHA nem birtokolhatjátok el a házat. Ha szab határidőt, akkor attól az időponttól kezdődik újra a 15 év, megszakítás nélkül, persze.
2016. febr. 16. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

# 6/6 Időpont ma 14:08


"Ez annyit tesz, hogy ha bárhol is meghirdette eladásra, kiadásra, akkor az elbirtoklás kezdő időpontja a hirdetés feladásától számítódik újra és onnan 15 év, de ha meglátogatja csak egyszer is az ingatlant, akkor bukta van, mert attól kezdve hallgatólagosan tudomásul veszi az ottlakásotok tényét, tehát rendelkezik az ingatlannal és ha nem szab határidőt, hogy meddig lehettek ott, akkor SOHA nem birtokolhatjátok el a házat."


Ehhez csak annyit tennék hozzá (bár a kérdezőnél egy irreleváns), hogy ha amennyiben résztulajdonosként vagy haszonélvezőként laksz ott, nem pedig "csak úgy" - akkor is, ha tudja, hogy ott laktok, de pl. a közelébe nem megy soha a háznak - ez nem érvényes.

2016. febr. 16. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nem, ezt a házat így csak el-BITOROLNI lehet.
2016. febr. 17. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!