Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nemzetközi / európai kőrözést...

Nemzetközi / európai kőrözést olyanért is kiadnak, ami egyébként más országban nem számít bűncselekménynek?

Figyelt kérdés

Tehát az a működési elv, hogy egy adott ország kéri, és teljesen mindegy, mire hivatkozva, vagy esetleg még indokot se kell megjelölnie, avagy fordítva, és egy adott ország kéri annak kiadatását X bűncselekmény miatt, viszont a másik ország meg azt mondja, hogy ő úgy ítéli meg, hogy ez nem adja ki az illetőt, mert náluk az az adott cselekmény nem bűncselekmény?


Hogy működik ez? Elég tehát egy hatósági kérés és más országok azt már nem mérlegelik vagy azt meg is kell indokolni, és megtagadhatja más ország, ha nem találja alaposnak az okot?


2016. febr. 2. 11:15
 1/9 anonim ***** válasza:

A bűncselekmény büntetési mértékétől függ.


[link]

2016. febr. 2. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

és mennyi hasonló példát lehetne még hozni, te jó ég ...


na de a lényeg akkor benne van a leírtakban, persze azt nem tudhatom, hogy jogilag mennyire korrekt, de ezek szerint nem elég csak kiböfögni, hogy körözzük ....


" német városi rendőrök állítják, a magyar nyomozók nem vették fel velük a kapcsolatot egyáltalán, és az elfogatóparanccsal kapcsolatos indoklás sem érkezett meg hozzájuk a magyaroktól"

2016. febr. 2. 17:36
 3/9 anonim ***** válasza:

Egyébként ez a téma a büntetőjog tudományán belül nagy vitákat gerjeszt.


EU-n belül van "átadás" is nem csak kiadatás, ami jóval simábban megy az európai integráción belül.


Illetve függ még attól, hogy az adott állam büntető törvénykönyve rendelkezik-e ilyen kiterjesztett úgynevezett személyi hatállyal.

Például a magyar Btk. igen tehát: Hollandiában füvet szívsz ----> magyar jog büntetni rendeli (elviekben, gyakorlatilag ez nem szokott megvalósulni).


Angol jog: nincs személyi hatály a határokon túl, tehát ha egy angol szív füvet Hollandiában, akkor az angol jog szerint nem bűncselekmény. Ennek is megvan a hátránya pl mikor pedofilkodni mentek brit állampolgárok Ázsia bizonyos részeire nem foghatták meg őket a brit hatóságok emiatt, nem brit földön tették.

2016. febr. 3. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

igen, itt a személyi hatály nagyon fontos persze, na de onnantól kezdve h a magyar Btk-ban így van, akkor mindenképp felvetődik a kérdés.


az "átadás" viszont azt mondod, simábban megy, azaz azt meg se kell indokolni, csak simán kérik indoklás nélkül, és a másik EU-s ország átadja az illetőt?


Hát nem tudom, nagyon necces ez a terület, nem csodálom, ha azt írod, hogy nagy vitákat gerjeszt. Ugye pont ezért se lett volna éppen hátrányos, ha egységes EU-s Btk-t alkotnak, de sajnos ez nem valósult meg.

Számomra az a logikus, ha az adott ország, ahol az illető tartózkodik és próbálja a magyar hatóság kikérni, azért a saját szabályai és józan belátása szerint mérlegeli, hogy -most extrém példát mondva- egyik esetben ugyan dehogy adják, hiszen a fidesz-ügyészségnek egy újabb aktuális politikai támadása csak avagy a bizonyítékokat is értékelik, és azt mondják, hogy ez bizony keményen rablás, és kiadjuk.

Sztem csak így van értelme, hiszen számos Btk-beli § teljesen értelmezhetetlen Maon kívül ... és persze ezzel kapásból fel is vetődik a kérdés, hogy mennyire jó / elavult / életszerű a magyar büntetőjog, de hát ez egy újabb story.

2016. febr. 3. 12:46
 5/9 A kérdező kommentje:
ha a lényeget jól veszem ki (bár most ezzel az átadás egyszerűségével elbizonytalanítottál), akkor egy pitiáner magánvádas bcs-ért még Uniós ország se fogja kiadni / átadni az illetőt?
2016. febr. 3. 12:52
 6/9 anonim ***** válasza:

De indokolni mindig kell, illetve tételesen le kell hivatkozni, hogy milyen törvényt sértett és miért adják ki.


[link]


Itt vannak részletek.


Azt nem szabad elfelejteni, hogy itt gyakran lehet egy politikai, diplomáciai vetülete is, nem feltétlenül csak köztörvényes bűnözők kiadásáról van szó. Ott van Hernádi Zsolt esete, őt sem adták át Horvátországnak.

2016. febr. 3. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
persze, ez abszolút igaz, sőt, ahogy én tapasztaltam, ezt a kedves magyar hatóságok nagyon is jól tudják, és nem kevés hajlandóság mutatkozik "fehérgallérosabb" esetekben arra, hogy az illetőt bele kavarják bármilyen köztörvényes bcs-ba, csak hogy az alapján már biztosabban kérhessék a kiadatást. (és persze ez nem csak nálunk fordult már elő, csak nálunk könnyebben mennek az ilyen visszaélések)
2016. febr. 3. 18:56
 8/9 anonim ***** válasza:
Egy egységes EU-s Btk.-t létrehozni jelenleg szerintem nem is nagyon lehet, a kulturális eltérések miatt, de sok EU-s rendeletet és irányelvet alkalmazni kell, illetve át kellett ültetni pl. a szexuális bűncselekmények felosztása.
2016. febr. 3. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
pedig sztem csak az lenne az ésszerű megoldás. azért egyelőre nincsenek az EU-n belül olyan szintű kulturális különbségek, amik vannak, azok miatt is inkább pozitív lenne, ha az európai normákhoz igazítanák a megítéléseket. jó példa, amit írtál, gondolj bele, ez legalább némi "felvilágosodást" hozott a magyar Btk-ba is, de elférne még pár helyen hasonló harmonizáció. a jelenlegi irányelvek jók persze, de sajnos nem bizonyulnak elegendőnek, főleg nem gyakorlati síkon.
2016. febr. 4. 08:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!