Egy jogásznak minden jogszabályt ismernie kell?
„Itt egy jogász sincs...”
De, egy biztos, hogy van.
"Azért minimális fogalma lehet mindenről. Pl egy bíró vagy más egyéb hivatalt betöltő ügyvédnek készen kell lennie arra, hogy tudja miről van szó. "
Ezért írtam, hogy nincs olyan ember aki "ugyanúgy ért a polgárjoghoz, sportjoghoz és büntetőjoghoz. Természetesen mindegyik alapját kell ismerni.", de azt, hogy ismernie kell több mint 7600 jogszabályt azt azért túlzás lenne állítani.
Ahogy előttem is írák már, a jogásznak nem a jogszabályokat kell ismernie, már csak azért sem, mert azok naponta változnak. A törvényhozás gyártja, módosítja őket rendületlenül.
A jogásznak a JOGOT kell megtanulnia. Ez azt foglalja magában, hogy adott jogszabályt képes legyen értelmezni.
Neki magának is képesnek kell lennie jogszabályok megfogalmazására. Adott jogi környezetet ismernie kell, tudnia kell, hogy mi micsoda és miért van. Képviseletet kell tudnia szakszerűen ellátni, fel kell ismernie egy-egy jogi természetű ügy jellemzőit, tudnia kell, hogy az aki hozzá fordul, maga is jogsértő-e, vagy az illető jogait sértette meg más. Ez adott esetben nem is olyan egyértelmű, mint azt sokan gondolják.
A Jog ismerete ezt jelenti, meg még rengeteg mást. Jogérzéket, jogi ügyekben való döntésképességet, stb., stb.
A jogszabályok tételes ismerete még senkit nem tesz jogásszá, az efféle ismeretek hiánya okán pedig egy jogászból sem válik tanulatlan senki.
Attól függetlenül, hogy a legtöbb jogász azért sokkal jobban ismeri a törvény betűjét, mint az átlagember, de, ismétlem, nem ez teszi őket jogásszá.
Ügyvédi irodában melózom.
Kb. ismerjük fejből a Polgári törvénykönyv, a Büntető törvénykönyv, a Közigazgatási eljárási Törvény, a Munka törvénykönyve, a Polgári perrendtartás és a Bütetőeljárásról szóló tv. leggyakrabban előforduló szakaszait.
A többi úgy megy, hogy bejön az ügyfél, elmondja mi a gondja, mi megmondjuk mikorra jöjjön vissza, a két találkozó között pedig elmerülünk a jogtárban/google.
Amitől több egy ügyvéd egy átlagos guglival jogszabályokat nézegető akárkitől, az az a gyakorlat, hogy ő tudja, hogy mondjuk egy adásvételi szerződéshez milyen mellékletet kell leadni vagy tudja hogy néz ki egy rendes keresetlevél.
Ott melózol, de sztem nem ügyvédként.
Az ügyvéd azért annál ,,amit elmondtál, sokkal több.
Nem csak tudja mi az a keresetlevél, de meg is tud ilyesmit írni, szerződést, beadványt képes szerkeszteni.
Ismeri a szakkifejezéseket (pl. állagvevő, visszterhes vagyonátruházás, stb.) el tudja dönteni egy eset mibenlétét, az eset szereplőinek jogállását. Jogelméleti alapokkal tisztában van. Tudja, hogy mi az az alakiság, mikor követeli meg a jog ezt, stb., stb., stb.
Nincs olyan ember a világon, aki akár csak minden törvényt ismerne, nemhogy minden jogszabályt!
A jogrendszer működését, logikáját kell ismerni, meg persze az alapvető dolgokat (polgári jog, büntetőjog, közigazgatás, munkajog... alapjait), na meg azt, hogy mikor hova kell fordulni, hol találunk válaszokat, minek hogyan álljunk hozzá.
És a legfontosabb: az eljárásokat kell jól tudni. (Pp, Be, Ket...)
A jogszabályok maguk folyamatosan változnak, ráadásul mindig azt is külön meg kell állapítani, hogy egy adott ügyben egyáltalán mikori jogszabály alkalmazandó. Ezt nem lehet mindet tudni, kizárt dolog. Pl. ha öt éve kötöttek egy szerződést, akkor hiába van új Ptk azóta, az 5 évvel ezelőttit kell alapul venni.
Egy ügyvéd
A kérdés -bár lehet én értettem félre- arra vonatkozott, hogy magukat a jogszabályokat a jogászok ismerik-e.
Erre válaszoltam, hogy ahogy én látom, a legtöbb esetben a Ptk/Btk/Be/Pp/Ket/Mt kombó van meg fejből, de ha valaki azzal jön be mondjuk, hogy a másfél tonna veszélyes hulladékát szeretné jogszerűen eltüntetni, akkor kevés jogász fújná kapásból a vonatkozó szabályokat. Ilyenkor jogtárazunk és guglizunk. Szerintem a kérdező kérdésére ez a válasz.
Természetesen az egyetemen egy rakat mindent tanítanak, ami a jogászt megkülönböztetheti a nem jogásztól. Erre akartam rávilágítani, csak talán nem elég pontosan, hogy a különbséget pont az adja, hogy a jogászok ismernek fogalmakat, elméleti alapokat, stb.. De ez már nem volt kérdés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!