Életközösség felbomlás után (válás közbeni) halálesetnél a házastárs csak a közös vagyonközösség alatt szerzett vagyon után örököl?
Hagyatéki ügyekben jártas ügyvéddel kellene beszélni. A törvény betűje szerint az özvegy a közösen lakott ingatlanra és annak berendezésére 100% haszonélvezeti jogot kap, minden másból egy gyermekrészt örököl. Ha az életközösség 3 éve megszűnt, elvileg a gyermek az egyetlen örökös. A válási procedúra több részből áll, a bontóper gyorsan lezajlik, a vagyonmegosztáson mehetett még a cirkusz, itt viszont érdekellentét van az anya és a gyerek között. Ilyen esetben a kiskorú érdekeit kirendelt gyám képviselheti, először tisztázni kell a tulajdonviszonyokat, utána lehet a hagyatéki eljárást lefolytatni. A gyám zároltathatja a per tárgyát képező értékeket (megtakarítások, ingóságok stb). Kérdés, mivel jár jobban a gyerek, ha a ház nagy értékű, de hivatalosan még a házassági életközösség idején épült, akkor közös szerzemény, hiába van az elhunyt férj nevén, a fele a feleséget illeti, ugyanígy minden más, házasság alatt szerzett vagyon feleződik.
Egyszóval: szerezzetek ügyvédet, be lehet vonni a férj válóperes ügyvédjét is, ő gondolom, képben van a vagyoni viszonyokkal, esetleges megállapodással vagy annak tervezetével. Az biztos, hogy a feleséget nem tudjátok teljes egészében kizárni.
A gyámhivatalnál lehet érdeklődni, hogy mit lehet ilyen esetben tenni, pl. pontosítani a hagyatéki leltárt, stb. Ha a ház nem (csak) az ő nevén van, nem adhatja el, a gyámhivatalnak jóvá kell hagynia.
Az örökséggel a törvényes képviselő köteles az utolsó fillérig elszámolni a gyereknek, amikor az betölti a 18. évét.
Nagyon sajnálom a történteket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!