Igaz-az hogy minden tartózás pl. Banki, APEHos tartózás is elévül 5 év után, ha nem tudják behajtani az illetön?
Nem. Akkor évül el, ha nem AKARJÁK behajtani.
Tehát ha még időben küldenek egy hivatalos felszólítást - akkor újraindul az 5 év.
Azért az elévülés jogintézménye ennyire nem egyértelmű, mint itt le van írva.
Elévülést "ismerünk" polgárjogban, büntetőjogban, de ismerünk a tulajdonlásban is.
A talán leggyakrabban előjövő elévülés az a polgárjogi szerződésekre vonatkozó 5 év. Ez azt jelenti, hogy a szerződésben foglaltak teljesítésére történő igazolhatóan átvett felhívást követő 5 év után a szerződési kötelezettség már állami kényszerrel nem érvényesíthető. Klasszikusan pl. egy követelés NEM VÉGREHAJTHATÓ.
Ez nem azt jelenti, hogy pl. egy követelés esetén a követelés megszűnik. Nem. Csak ha nincs önként teljeítés, akkor "fújhatják."
Az elévülést bármely igazolható értesítés (legyen az egy ajánlott levél, egy személyes megkeresés, egy általad tett érdeklődés rögzített telefonbeszélgetésben stb.) megszakítja és újraindítja. Tehát egy követelés akár "életed végégig elkísérhet.
A büntetőjogban is ismert az elévülés. Amely általában az adott bűntettre vonatkozó kiszabható maximummal egyezik meg. Tehát ha a bűncselekmény felső szankciója nyolc év, akkor nyolc év után - ha addig nem tudtak megvádolni - a büntethetőség is elévül.
Távközlési szerőzdések (telefon, internet, kábeltv stb.) esetén speciális az elévülési idő. Itt a törvényalkotó 1 évet határozott meg. Azaz az utolsó közléstől számított egy év után a követelés nem kikényszeríthető.
Egyéb speciális elévülés van pl. a parkolótársaságok büntetéseire. Ezeknek a követeléseknek az elévülése 60 nap. Ha eddig nem történik értesítés a követelésről, a későbbiekben már nem követelhető.
Adótartozások esetében az elévülés igen összetett és speciális dolog. Ott is általában az öt év az irányadó, de az elévülés ideje adóévre vonatkozik, nem napra pontosan (mint pl. polgárjogi esetben a 2001. december 12-én küldött utolsó felszólítás szerinti követelés 2006. december 13-án már nem végrehajtható). Ráadásul a BEVALLÁS szerinti adóév utolsó napján indul az elévülés.
Azaz a 2000. évi adóbevallásodban közölt fizetési kötelezettséged elévülése 2001. december 31-én kezdődik, és 2006. december 31-én jár le. [De itt ezer alszabály van, pl. ha késve nyújtottad be a bevallást, akkor hat hónappal meghosszabbodik a végrehajtás, ha önellenőrzés volt, szintén, ha bűncselekmény is történt, akkor a bűncselekmény elévüléséig meghosszabbodik stb.) Tehát az adójogi esetekben konkrét kérdésre lehet konkrét választ adni, hogy mikor évül el.
A tulajdonjog is el tud "évülni": Ez az elbirtoklás. Az elbirtoklás jogintézménye sem egy egyszerű dolog. Törvényi erőnél fogva jön létre (tehát ha teljesítetted az elbirtoklási feltételeket akkor semmiféle nyilatkozat nem szükséges a tulajdonjogod igazolásához) és ingóságok esetén 10 év, ingatlan esetén 15 év alatt jön létre.
Elbirtoklás csak jóhiszemű magatartással lehetséges, erőszakos úton megszerzett javakra vonatkozóan nem lehet elbirtokolni. [Viszont pl. egy önkényes lakásfoglalás nem feltétlen erőszakos cselekedet, lehet jóhiszemű is a lakásfoglaló - nem lakják évek óta, biztos meghalt a tulajdonos, nincs örökös stb.]
A dolgot, amit birtokol sajátjaként kell kezelni (pl. újítani, javítani stb.), valamint az elbirtoklási idő alatt szakadatlanul (de nem kizárólagosan) használnia kell a dolgot. (Azaz pl. ha valakinek kölcsönadja, akkor azzal nem szakad meg az elbirtoklás, a szakadatlanság fennáll.)
Pl. az elbirtoklás fennállhat akkor is, ha mondjuk a nagymama egy üres telket rendben tartott, a telek eredeti tulajdonosa nem szólította fel a nagymamát a tulajdona visszaadására, nem volt egyezség a mama és a tulajdonos között a "bérletről" (a telek tulajdonosa mondjuk nem is tudott nagymama akciójáról.) Ha nagymama 10 évig gondozta a telket, majd utána már nem a mama, hanem mondjuk az egyik unoka - abban a hiszemben, hogy az a nagymamáé - tovább gondozta, akkor az elbirtoklási idő összeadódik, azaz az unoka elbirtoklásához már csak 5 év kell.
Persze itt is rengeteg szabály van, ez csak egy szűk kivonat volt, amit leírtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!