Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » 20. életévét betöltött nagykor...

20. életévét betöltött nagykorú gyermek esetén tartásdíj? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Elmúltam 20, most fejeztem be a gimit és szeptembertől egyetemre megyek. A szüleim elváltak és külön élnek. Jelenleg vidéken lakom, de az egyetem miatt felköltöznék Pestre nagymamámhoz (egyedüli nagyszülőm), de mamám csak úgy egyez bele, ha a szüleim fizetnek, mert egyedül a nyugdíjából nem tud eltartani, pláne, hogy neki is és a szüleimnek is adóssága van nem túl magas (átlagos? Nem tudom mennyi.) jövedelemmel.

Ebben a helyzetben jogosult vagyok valamilyen tartásdíjra? Ha igen, kb. mekkora mértékben?


2015. júl. 29. 19:51
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha nappali tagozaton tanulsz, akkor rokontartást kérhetsz és kaphatsz.
2015. júl. 29. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Rokontartásra vagy jogosult a különélő szülődtől, aki eddig gyermektartást fizetett (remélhetőleg). Az összeg elvileg ugyanannyi, de indokolt esetben lehet változtatni rajta vagy megegyezéssel, vagy bírósági úton.

Ha megbeszéléssel nem megy, akkor megfontolandó a jogi út, mivel egyrészt rokontartásnál már figyelembe veszik minden érdekelt fél anyagi körülményeit, tehát a szülő nem köteles a saját megélhetésének rovására is fizetni, másrészt az új törvények alapján a minimum százalék lecsökkent 15-re az eddigi 20-ról. Tehát ha alacsony a jövedelme, rosszak az életkörülményei, hitelei vannak stb., akkor a bíróság ezeket figyelembe véve nem fog magasabb díjat megállapítani.

Ezen felül pedig az eddig együttélő szülődnek is ugyanolyan tartási kötelezettsége van, tehát a nagymamád teljesen jogosan kér tőle is pénzt. Az lenne a lényeg, hogy ketten együtt fizessék ki a te tartásodat (nem kötelezően fele-fele arányban, és nem luxusdolgokat, hanem a valóban szükségeseket, mint étel és ruházat, tankönyvek, jegyzetek, esetleges gyógyszerek stb.; ill. a rezsihez is hozzá kellene járulni, mivel te is fogyasztani fogsz valamennyit).

2015. júl. 29. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a a válaszokat!

Nappali tagozatos leszek.

Egyébként anyám költözött el és apámmal maradtam vidéken (néha feljártam Pestre, de az más és maximum heti rendszerességű), de anyám nem fizetett tudtommal tartásdíjat, csak nekem adta a családi pótlékot a bérleteimre.

Tehát ebben az esetben, ha családi megbeszélés útján nem jutunk dűlőre, akkor van esélyem jogi útra terelni az ügyet? Csak mert olvastam egy 2014. márciusi forrásból, hogy 20 év felett nem kötelesek fizetni, de lehet, hogy ez akkor már elavult.

2015. júl. 29. 20:54
 4/13 anonim ***** válasza:

De igen, biztos, hogy kötelesek fizetni, mindaddig, amíg az első képesítésedet megszerzed. (Viszont ezt nem húzhatod el, tehát ha esetleg bukdácsolsz, halasztgatsz, akkor megtagadhatják. Illetve akkor mentesülhetnek, ha a saját tartásukat veszélyeztetnék.)


Anyukádtól visszamenőlegesen max. 6 hónapra lehet tartásdíjat igényelni, akár peres úton is. Nem bántásból, de nem tudom, hogy gondolta/gondolja, hogy nem tesz eleget a törvényes kötelezettségének... :(

Apudat kérdezd meg, mi ennek az oka, neki kellett volna igényelnie a gyt-t a váláskor, a gyermekelhelyezéssel egyidejűleg. Ha ezt bármilyen okból elmulasztotta, akkor azt sajnos nem lehet pótolni attól a dátumtól, viszont mint írtam, most kérhetitek, fél évre visszamenőlegesen is.

(A családit meg még szép, hogy odaadta, hiszen azt az állam kifejezetten a gyermek nevelésének támogatására nyújtja, semmi másra, tehát kötelezően a gyerekre költendő.)


Most egy kicsit összezavarodtam egyébként, mert a "legújabb infóm" szerint mégiscsak gyerektartásnak hívják 18 éves kor után is. De nem ez a legfontosabb, hanem az, hogy valamilyen támogatás jár neked, és mindkét szülőtől. Szóval kérdezd ki apudat, aztán tartsátok meg azt a családi megbeszélést*, és annak eredményétől függően járj el majd utána.

*Keresd meg addig a Csjt-ben a vonatkozó részeket szerintem, azaz a gyerek- és rokontartás szabályait; bocs, de már késő van, nincs rá energiám. :(

Egyébként meg ha anyud "ellenáll", szerintem akkor is megoldható a dolog ideiglenesen, hiszen apud eddig is egyedül tartott el. Most a csp ugye kiesett, tehát csak az utazási költség jön pluszban, de az nem olyan veszélyes szerintem. És szükség esetén ugye perelhettek...


Ja, és azért ha teheted, vállalj diákmunkát, azzal a keresettel is beljebb vagy. Szorgalmi időszak alatt nem biztos, hogy menni fog, mert vannak olyan szakok, amelyek mellett egyszerűen nincs idő. De most még nyár van, gyűjtögethetsz egy kis "kezdőtőkét" a sulihoz. Bár ez is esélyesebb Pesten, szóval ha felétek nincs diákmeló, de pestit találsz, akkor már mehetsz is a nagyihoz hamarabb.

Na, jó, befejeztem az "ötletelést". :D

2015. júl. 29. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Látom nagyon anyám ellen hangol a válasz, pedig apám se kisangyal. :D Egyébként halványlila fogalmam sincs, hogy apa kért-e gyerektartást, én nem tudok róla, semmit sem tudok az egész anyagi dologról kb., azon kívül amit írtam. Vagyis annyi, hogy apa nem egyedül tart el, mert egy hónap múlva jött a barátnője, persze a gyerektartás jár(t volna) így is gondolom.

És nem attól félek, hogy anya ellenáll és nem fizet semmit mamának, hanem attól, hogy egyik sem fog, sőt inkább apámra gyanakszom jobban. :D

Majd utánanézek akkor jobban ennek a gyerek-/rokontartásnak, köszi.


Programtervező informatikus szakra megyek, ahol a matek nagyon kemény, és egyáltalán nem szeretnék semmilyen munkát vállalni év közben, hogy a lehető legjobban tudjak a tanulmányaimra koncentrálni.

Most nyáron dolgozom anya munkahelyén Pesten

(Pesten is lakik anya amúgy), ezzel gyűjtök laptopra, viszont nyáron még haza kell jönnöm, de majd szeptembertől minden más lesz remélhetőleg. :D


Még az a kérdésem lenne, hogy ez az egész gyerek-/rokontartás igénylése vagy hogy is mondjam, hogy működik, mi a menete?

2015. júl. 30. 00:03
 6/13 anonim ***** válasza:

Anyud valóban köteles lett volna gyerektartást fizetni, függetlenül attól, hogy apudnak volt-e házas- vagy élettársa. (A házastárs egyébként köteles tartani a tudtával a házasságba hozott gyereket, de ez nem mentesíti a különélő szülőt a gyt fizetése alól. Szóval akárhogy is van, köteles hozzájárulni a tartáshoz. Élettársra meg nem is vonatkozik ez a kötelezettség, ha jól tudom.)


Az igénylés... Hát nem egyszerű. Mert ha nem tudtok megegyezni egymás között, akkor csak a jogi út marad. Keresetet kell benyújtani az illetékes bírósághoz (ha jól tudom, a ti lakhelyetek szerinti az), amelyben kérni kell a tartás megítélését. 6 hónapra visszamenőleg is lehet, én ezt javasolnám.


Egyébként akárhogy gondolkodom, nem hiszem, hogy a váláskor a gyerekelhelyezéssel együtt ne lett volna ítélet a tartásdíjról is... Mindenképp interjúvold meg apukádat erről (is), szükség esetén szedje elő a bírósági papírokat, mert az évek során sok dolgot elfelejt az ember, hogy mi hogyan is volt pontosan. Ha az ítélet szerint anyud köteles lenne fizetni, akkor az elmaradt összegeket is követelhetitek tőle, akár jogi úton is; ill. kérhetitek a jövedelemből való letiltást a jövőre nézve, merthogy önként nem tett eleget a fizetési kötelezettségének.


Elhiszem, hogy apud is megéri a pénzét, de én ebből a pár sorból csak annyit tudok rólatok, hogy apud legalább nevelt, eltartott, anyud meg nem. Ráadásul soha nem értettem meg - és nem is akarom megérteni - azokat a nőket, akik elhagyják a gyereküket, vagy önként lemondanak róla. A hasonló mentalitású férfiakat sem igazán, de egy nőt semmiképp. Megintcsak ne bántásnak vedd, egyszerűen ez a véleményem, legyen szó bárkiről is. Igencsak súlyos érvekkel lehetne meggyőzni egy-egy esetben, hogy nem volt más választása az adott személynek... Általánosságban egyetlen "felmentő okot" tudok elképzelni: ha a gyerek már fiatalkorú (azaz 14+), és ő dönt a másik szülő mellett. Bár annak is bizonyára megvannak az okai... De tudom, hogy még a tények, körülmények alapos ismeretében is nehéz objektíven látni az egészet, nemhogy látatlanban... Szóval nem ragozom tovább. :)


Majd írd le pár sorban, légyszi, mire jutottatok, érdekelne. :)

A tanuláshoz pedig sok sikert kívánok. :)

2015. aug. 1. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Ja, és apuddal kapcsolatban ugyanaz az út: ha szép szóval nem megy (vonatkozó paragrafusokat dugd az orra alá :D), akkor szintén bíróság. :(

Bár most eszembe jutott, hogy esetleg segítséget kérhetnél a gyámhivataltól, elmondod az egész sztorit, ők meg elbeszélgetnek egy kicsit a szüleiddel, megpróbálják jobb belátásra bírni őket... Remélhetőleg. :)

2015. aug. 1. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


Igen, olvastam neten, hogy lehet segítséget kérni a gyámhivataltól, és kérhetek illetékmentességet vagy hogy ne engem terheljen. Hogy van ez? Mert nem tudom mennyibe kerülne az egész procedúra, de elég valószínű, hogy nem tudnám fizetni.


Jelenleg ott tartunk, hogy anya és apa is belement így szóban, hogy mamának fizetnek, de konkrét összegekről még nem beszéltünk.


Egyébként sosem voltak házasok. Így nem is lett volna köteles fizetni anyám? (Írtad, hogy élettársra nem vonatkozik.) Így nem járna tartásdíj mamának se?

Váláskor csak a ház felének tulajdonjogát vásárolta meg apa anyától. Annyi a hivatalos még, hogy 60 napon belül el kellett költöznie anyának, de most ezt nem tudom, hogy milyen papír lehet, sajnos az iskolában ilyen hasznosabb dolgokat nem tanítanak, úgyhogy nagyon nem értek hozzá. (Januárban kezdődött amúgy a válás/költözés.)


Amúgy anya kérdezte, hogy megyek-e vele, de itthon maradtam (nem apa és nem is az otthonhoz való kötődés miatt egyébként), azóta viszont nem akarja, hogy oda költözzek (jobb, ha nem részletezem). Úgyhogy annyiban maradtunk, hogy szokás szerint hetente egyszer suli után mentem mamához (ez egész általános suliban és gimiben is így volt), egyszer pedig anyához, hogy ne kelljen minden nap hazajönni és másnap korán kelni.

Az esetleges költségeket (ballagás, osztálykirándulás, nyaralásaim barátokkal) megfelezték anyáék - bár néha apa adta a kevesebbet, anya meg többet. (Ja, nem túl egyszerű a történet.)

2015. aug. 2. 09:18
 9/13 anonim ***** válasza:

Valóban kérhetsz illetékmentességet (ill. költségmentességet), mivel nincs önálló jövedelmed. Az erre irányuló kérelmedet a keresetlevéllel egyidejűleg kell benyújtani a bírósághoz. Van egy formanyomtatvány, amit ki kell hozzá tölteni.

De remélhetőleg a szüleid betartják a szóbeli ígéretüket, és így erre az egészre nem fog sor kerülni. :)


Anyukád mindenképp köteles (lett volna) tartásdíjat fizetni. És most is az. Ez nem függ attól, hogy házas- vagy élettársak voltak-e a szülők.


[Lehet, hogy félreérthető volt, amit írtam. Annak a bekezdésnek az utolsó mondata az új élettársra vonatkozik. Előtte írtam, hogy anyud mindenképp köteles fizetni. Azért megpróbálom még egyszer elmagyarázni, bár titeket nem érint: ha valaki új házasságot köt, és saját gyereket is visz a házasságba, akkor az új házastársnak is van tartási kötelezettsége, de ez nem mentesíti a vér szerinti szülőt a tartásdíj fizetése alól. Tehát ha apud összeházasodott volna az új barátnőjével, akkor a hölgynek is törvényes kötelezettsége lett volna a tartás; de anyudnak akkor is fizetnie kellett volna. Viszont ha az új partner nem házastárs, hanem élettárs, akkor nem tudom, hogy vonatkozik-e rá a tartási kötelezettség; de akár igen, akár nem, anyudnak megmarad a kötelezettsége. Na, remélem, ilyen szájbarágós magyarázat után már tiszta. :) ]


Szóval akkor igazából a szüleid nem "váltak el", mivel nem is voltak házasok. (Az élettársi kapcsolat felbontása jogilag nem számít válásnak.) Egyszerűen szétmentek, és kész. Ez megmagyarázza akkor, hogy miért nem volt bírósági ítélet a gyermekelhelyezésről és a gyermektartásról. (Pedig ilyen esetben is kellene... Vagyis nem kötelező persze, de a hiánya problémákat okozhat, mondjuk, inkább fiatalabb gyerek(ek) esetében. De látod, nálatok sem teljesen problémamentes a helyzet. És valószínűnek tartom, hogy a szüleid nincsenek is tisztában a törvényes tartási kötelezettségükkel, hanem úgy gondolják, hogy "szívességből" fizetik majd a pénzt a mamának, pedig nem...)


Azt nem értem, eredetileg kié volt a ház tulajdonjoga; mert azt írod, apud vásárolta meg a felét anyudtól, ez arra utal, hogy az egész anyudé volt, viszont akkor nem értem, miért anyud költözött el... Mondjuk, ez lényegtelen a tartás szempontjából.


Hát remélhetőleg tényleg nem lesz gond. De ha mégis, akkor nyugodtan dugd az orruk alá a vonatkozó jogszabályokat. :)

2015. aug. 2. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszi, így világos.

Néztem is, hogy anya miért ne lenne köteles így fizetni, de akkor jól gondoltam, hogy ez másra vonatkozik.

Hogy érthető legyen: a ház fele anya, a másik fele apa nevén volt.

2015. aug. 3. 06:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!