Előző házasságból származó gyermekkel kapcsolatban milyen "jogai" vannak az új feleségnek?
Helyettesítheti-e az édesapát elvitelkor, ha az nem ér rá, élhet-e az édesapa gyereknevelési jogaival?
(4 éves gyermekemet az apuka új felesége mostanában- a pici elmondása szerint- folyton leszidja valamiért, és van, hogy apának dolgozni is be kell menni, még ő ott van, és ketten maradnak. A kicsi már fél tőle)
A jog nem tud kitérni a viselkedés minőségére. Egy család felnőtt tagjainak elemi kötelességük a gyerekekkel való törődés. Ebbe beletartozik a munkamegosztás is.
Hogy a mostohaanya ezt a feladatát milyen minőségben végzi, az azonban az ő habitusától függ. Ha veszélyesnek ítéled a gyermeked fejlődésére nézve, kérj tanácsot a gyámügytől. Ugyanott egyéb felügyelet (kivizsgálás, stb.) is kérhető. De az állításokat bizonyítani kell.
Sziasztok!
Köszi a válaszokat.
Megvonni nem akarta senki az apát.
De a kapcsolattartás az apuka kötelessége, ergo nem szabadna szerintem lepasszolgatni a gyereket.
A család fogalma meg pont nem ide vág, mivel a gyermek annak a családnak nem részese.
Gondolom, ha a gyerek szorong, nem nagyon kellene annyiban hagyni a dolgot, magam is a gyámügyre gondoltam.
"De a kapcsolattartás az apuka kötelessége"
Nem. A joga.
És igen, ha nála van és el kell mennie, akkor bárkire rábízhatja, akiről úgy ítéli meg, hogy erre alkalmas.
Nyilván leszidja, ha oka van rá. Te is megteszed ezt, nem? Vajon nem azért szorong, mert tőled folyton azt hallja, hogy "az a némber" milyen egy gonosz ember? Lehet, elhiszi, hiszen te mondod neki, neked meg hisz. Azt meg ki szeretné, hogy egy gonosz emberrel maradjon rendszeresen kettesben és még szidást is kapjon néha tőle?
A kapcsolattartás JOG és egyben KÖTELESSÉG is.
Viszont a személyes felügyelet nem kötelező, szükség esetén tényleg rá lehet bízni a gyermeket alkalmasnak ítélt nagykorú személyre (pl. nagyszülőre, házas- vagy élettársra stb., akár még bébiszitterre is). Az más kérdés, hogy ha ez rendszeres, és/vagy hosszú időtartamban áll fenn, akkor igazából pont a kapcsolattartás eredeti célja nem valósul meg (a különélő szülő és a gyermek nem tölt együtt időt). Az is kérdés, hogy az új feleség (vagy más személy) mennyire szívesen végzi ezt a "feladatot", milyen kapcsolat alakul(t) ki közte és a gondjaira bízott gyermek között.
A gyermekfelügyelettel és -neveléssel pedig együtt jár a fegyelmezés is, gondolom, te sem engedsz meg mindent otthon a gyermekednek; plusz az apa lakásában, családjában (amelynek igenis része a gyermek az apján keresztül) lehet, hogy más szabályok (is) vannak, azaz tiltanak olyan tevékenységeket, amelyeket te otthon megengedsz, vagy fordítva, csak mást tiltanak stb.
Mindezt próbáljátok meg először személyesen megbeszélni, tisztázni az édesapával, annak tudatában, hogy a gyermek érdekében az ő nevelésében (és a kapcsolattartásban is) együttműködési kötelezettségetek van. Ha esetleg ezek a beszélgetések nem vezetnek eredményre, akkor lehet megpróbálni a gyámhivatalt.
Kedves kovpet!
A válaszod tele van feltételezéssel, amire semmilyen alapod nincs.
Légy oly' kedves ne általánosíts.
Köszönöm.
Kedves Berta!
Köszönöm válaszod!
Az a baj, hogy a párbeszéd ebben a témában egyoldalúan zsákutcába torkollik, én magyarázom, hogy gond van, ő meg azt, hogy nem tud a párjára hatni/unja már/ nem akar konfrontálódni.
Nem nagyon látok más kiutat ebből :/
Nyilván feltételezés, nem ismerem a körülményeket, csak azt tudom, amit leírtál. De erősen furcsának találom, hogy ennyire kiakadsz azon, hogy időnként "az új feleség" vigyáz a gyerekre. Miért lenne ez baj?
Ha te ennyire ellene vagy, azt érezheti a gyerek is és (még akkor is, ha nem direkt neveled ellene) ellenérzései lehetnek vele szemben.
Aztán persze az is lehet, hogy tényleg van valami gond.
Csak gondolkozz el az első verzión is, ha már a másodikon ennyit rágódtál.
Berta Wooster: hogy lenne már kötelesség? Tudsz mutatni idevágó jogszabályt?
Kovpet!
Bár jogszabályt nem tudok, de mindenhol így van írva, hogy joga és kötelessége.
A leszabályozások is azért születnek, hogy ne csak a távol élő szülő kénye/kedve szerint történjenek a kapcsolattartások, hanem a gyerek számára nélkülözhetetlen "állandóság" is megvalósuljon ( értsd/ bár ebbe megint bele fogsz magyarázni rosszindulatot részemről/ ne csak akkor történjen kapcsolattartás, ha a hétvégi szülőnek épp fogára való a dolog, utána meg hónapokig "visszategye a polcra" a gyermeket, mint plüssmackót játék után)
Ebben biztosan tévedsz.
A kapcsolattartást nem működtető szülő elmarasztalható, lásd ha nem él a távol lévő szülő a jogával, felelősségre vonható, vagy akár meg is szüntethető a kapcsolattartás.
Ez nem olyan dolog, hogy most van kedvem, most csinálom, holnap nincs, hozok egy indokot, hogy miért nem teszem.
Ergo kötelesség.
Ez most idézet volt? Forrás?
Közben nézem a csjt-t, csak ugye ami nincs, azt nehéz lesz megtalálni :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!